Stratolaunch, najväčšie lietadlo na svete, úspešne absolvoval testovací let

13. apríla bol stanovený nový rekord pre najväčšie lietadlo na svete. Stratolaunch absolvoval svoj prvý let s úplným úspechom a znamená to začiatok novej éry, v ktorej môže byť letecká doprava a prieskum vesmíru úplne revolučné. Obr odštartoval na Mojave Air v sobotu skoro ráno & Vesmírny prístav v Kalifornii. Celkom preletel 2,5 hodiny nad Mohavskou púšťou a úspešne pristál späť na letisku. Akciu podporil tím Stratolaunch, ktorí boli na zemi, aby sledovali a oslavovali prvý let.

Stratolaunch letel vo výške 5182 m nad púšťou a dosiahol maximálnu rýchlosť 304 km / h. Piloti počas letu vykonali niekoľko testov na vyhodnotenie a testovanie riadiacich systémov a ovládania.

Viete si vôbec predstaviť takú veľkosť

Stratolaunch, najväčšie lietadlo na svete, absolvovalo testovací let s úplným úspechom v obrovskom lete

Rekordné lietadlo je nezabudnuteľný pohľad

Stratolaunch je skutočný pohľad. Je to najväčšie celokompozitové nosné lietadlo na svete a má dvojitý trupový dizajn. Legendárne lietadlo má masívne rozpätie krídel 117 m a dĺžku 73 m a pod kapotou je šesť Prattov & Prúdové motory Whitney PW4056, podobné lietadlám Airbus A300, Boeing 747-400 a 767.

Motory sú úplne monštruózne

Stratolaunch, najväčšie lietadlo na svete, úspešne absolvovalo testovací let motora obra

Gigant bol vyvinutý spoločnosťou Stratolaunch Systems, a Americká vesmírna spoločnosť, ktorú v roku 2011 založil americký miliardár a spoluzakladateľ Microsoftu Paul Allen. Allen tiež financoval vývoj kozmickej lode SpaceShipOne, ktorá v roku 2004 získala cenu Ansari X Award za 10 miliónov dolárov. Išlo o prvé mimovládne vozidlo, ktoré prekročilo prah vesmíru.

V tom čase sa však Allen obával rizík pilotovaných vesmírnych letov a rozhodol sa, že skončí s podnikaním. V roku 2011 bol však späť a oznámil svoje plány na stavbu najväčšieho lietadla na svete – Stratolaunch. „Máte určitý počet snov, ktoré si chcete vo svojom živote splniť,“ povedal vtedy. „A to je sen, na ktorý sa veľmi teším.“

Hangár je sám o sebe hlavnou atrakciou

Stratolaunch, najväčšie lietadlo na svete, úspešne absolvoval testovací let v hale obrovského lietadla

Lietadlo potrebuje dĺžku dráhy viac ako 3,5 km

Stratolaunch, najväčšie lietadlo na svete, úspešne absolvoval testovací let dvoch lietadiel v jednom

Stratolaunch by mohol uľahčiť a sprístupniť vesmírne cestovanie a prieskum vesmíru

Stratolaunch Systems dúfa, že nakoniec použije nosné lietadlo na odpálenie až troch rakiet vzduch-vesmír s celkovou hmotnosťou 226 796 kg. Lietadlo má pomocou „systému párenia a integrácie“ vystúpiť do vzletovej výšky 9 000 m. Rakety by potom spadli, vybuchli a vypustili do vesmíru s vlastným užitočným zaťažením. Počiatočné testy štartu sú naplánované na rok 2020 s malou 370 kg raketou.

Vesmírne rakety tak spotrebúvajú oveľa menej odpadového materiálu

Stratolaunch, najväčšie lietadlo na svete, úspešne absolvuje testovací let a vypustí rakety do vesmíru

Projekt sa začal v roku 2011 digitálnym demo videom – dnes sa stal realitou

Stratolaunch, najväčšie lietadlo na svete, úspešne absolvuje testovací let a pripravuje sa na štart

Dnes viac ako kedykoľvek predtým vidíme, ako sa mnoho technologických miliardárov vydáva na stále viac misií na prieskum vesmíru vrátane SpaceX od Elona Muska. A ktovie, aj pravidelní cestujúci by mohli mať vo veľmi krátkom čase dostupnú príležitosť podniknúť vesmírne lety. Ako spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft zosnulý Paul G. Allen udržal svoje dedičstvo dobre vďaka pokrokom v Stratolaunch a tento úspešný let bude bezpochyby prvým z mnohých.

Stratolaunch, najväčšie lietadlo na svete, absolvuje testovací let s úplným úspechom - obrie lietadlo štartuje