Umelý strom BioUrban dokáže vyčistiť vzduch v mestách

Stromy sú najstarším a najprirodzenejším spôsobom čistenia vzduchu. Majú však jednu zásadnú nevýhodu – na rast vyžadujú veľa času a priestoru. Volal sa mexický startup BiomiTech našiel cestu von. Spoločnosť vyvinula umelý strom BioUrban, ktorý dokáže nasať rovnaké množstvo znečistenia ovzdušia ako 368 živých stromov. To zodpovedá tomu, čo denne dýcha 2 890 ľudí.

BioUrban je takmer 4,2 metra vysoký, 1 tona ťažkého kovu. Využíva mikro riasy, ktoré nasávajú oxid uhličitý a ďalšie nečistoty zo vzduchu a vracajú čistý kyslík. Odkedy sa projekt začal v roku 2016, spoločnosť nainštalovala strom vo svojom rodnom meste Puebla v Mexiku, ďalší v Kolumbii a tretí v Paname. Má dodatočné zmluvy na ďalšie dva stromy v Turecku a možnosť „zasadiť“ ďalšie stromy v Mexico City a Monterrey.

Strom BioUrban dokáže vyčistiť vzduch ako jeden hektár lesa

Umelý strom BioUrban dokáže vyčistiť vzduch v mestách a stromom pre mestá

„Tento systém dýcha znečistenie ovzdušia technológiou a pomocou biológie vykonáva prirodzený proces fotosyntézy ako strom,“ hovorí Jaime Ferrer, zakladajúci partner spoločnosti BiomiTech, spoločnosti, ktorá stojí za vynálezom BioUrban..

Mexičania sú veľmi dobre informovaní o znečistení ovzdušia.

Mexico City, rozľahlá metropolitná oblasť s viac ako 20 miliónmi ľudí, sa pravidelne zastavuje kvôli alarmom znečistenia ovzdušia emisiami z viac ako piatich miliónov automobilov, znečisťujúceho priemyslu a dokonca aj neďaleká aktívna sopka Popocatepetl spôsobil.

Prvý strom je od roku 2016 v mexickom meste Puebla

Umelý strom BioUrban dokáže perfektne vyčistiť vzduch v mestách hneď vedľa ulice

BioUrban nie je určený na to, aby konkuroval prírodným stromom

BioUrban je fascinujúca myšlienka. Cieľom Biomitechu však nie je konkurovať prírodným stromom. Pomáha skôr mestám dosiahnuť čistejší vzduch v situáciách, keď jednoducho nie je možné vysadiť taký obrovský počet stromov, ako by sa na to prirodzene vyžadovalo.

Ambiciózny cieľ. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie každoročne zomiera odhadom 7 miliónov ľudí Dôsledky znečistenia ovzdušia. To je viac ako päťnásobok takmer 1,25 milióna úmrtí na cestách každý rok. Temnejšou stránkou projektu je, že každý strom stojí okolo 50 000 dolárov. Toto je cena, ktorá vytláča určité časti sveta, kde je táto technológia veľmi potrebná.

BioUrban nie je jediným projektom tohto druhu. Nemecká spoločnosť Riešenia zeleného mesta vyvinula CityTree, veľké, vertikálne inštalované námestie vyrobené z machových kultúr, ktoré pomocou fotosyntézy čistí okolitý vzduch. CityTree má tiež špeciálne senzory, ktoré môžu zbierať environmentálne a klimatické údaje a prenášať digitálne a vizuálne informácie pomocou technológií, ako sú Wi-Fi a NFC.

Čoraz viac vývojárov sa pokúša vytvárať technológie šetrné k životnému prostrediu

Umelý strom BioUrban dokáže vyčistiť vzduch v mestách, korunu rias

Umelý strom BioUrban dokáže vyčistiť vzduch v mestách v hornej časti stromu

BioUrban a CityTree sú ideálne pre veľké mestá, ktoré nemajú priestor pre skutočné stromy

Umelý strom BioUrban dokáže vyčistiť vzduch v mestách v prvej a druhej verzii vo vnútri aj vonku