Vedci vyvíjajú špičkové kontaktné šošovky, ktoré pomocou žmurkania približujú a odďaľujú

V poslednom čase sme vo svete oftalmológie videli niekoľko veľmi zaujímavých udalostí. Vedci urobili pokrok vo vývoji inteligentných okuliarov a implantátov, ktoré môžu slepým ľuďom obnoviť víziu. Vedci zo Švajčiarska teraz pracujú na vybavení sveta hi-tech kontaktnými šošovkami.

Nové vizuálne pomôcky boli nedávno predstavené na výročnom stretnutí Americká asociácia pre rozvoj vedy (AAAS) v San Jose v Kalifornii od vedúceho výskumníka Erica Tremblaya Švajčiarsky federálny technologický inštitút (ETH) Zürich predstavený.

Tieto špičkové kontaktné šošovky by mohli pomôcť 282 miliónom ľudí na celom svete

Vedci vyvíjajú hi-tech kontaktné šošovky, ktoré sa dajú priblížiť s mrknutím na lekárske účely

Tieto špičkové kontaktné šošovky vám poskytnú skutočné veľmoci

Inovatívny nový systém vylepšenia zraku obsahuje rad teleskopických šošoviek a inteligentných okuliarov, ktoré rozlišujú medzi žmurkaním a žmurkaním, takže používatelia môžu ľahko prepínať medzi priblížením a normálnym videním..

Pomôcky pre zrak, ktoré sú stále v prototypovom štádiu, by mohli byť obzvlášť užitočné pre zrakovo postihnutých.

To je asi 285 miliónov ľudí na celom svete. Jedného dňa môžu byť najmä s ľuďmi vekom podmienená makulárna degenerácia (AMD) byť nápomocný. Toto progresívne ochorenie je hlavnou príčinou poruchy zraku u dospelých nad 50 rokov. Hoci bioptické teleskopy sú už k dispozícii, v súčasnosti sú trochu objemné a môžu zasahovať do sociálnej interakcie. Tento nový systém je však oveľa menej rušivý.

V súčasnosti existujúce bioptické teleskopy sú príliš zrejmé

Vedci vyvíjajú hi-tech kontaktné šošovky, ktoré približujú bioptické teleskopy

Teleskopy zabudované do špičkových kontaktných šošoviek boli pôvodne navrhnuté s podporou Agentúra pre pokročilé obranné projekty (DARPA) Vyvinuté ako supertenké kamery pre letecké drony. Neskôr však boli prerobené na systém na zlepšenie videnia a oznámené už v roku 2013. Odvtedy vedci pracujú na vylepšení okuliarov a na tom, aby boli šošovky vhodnejšie na dlhšie nosenie.

Tieto prstene obsahujú drobné zrkadielka

Vedci vyvíjajú hi-tech kontaktné šošovky, ktoré nový systém priblížia

Bohužiaľ, stále neexistovali žiadne testy na ľuďoch

Samotné hi-tech kontaktné šošovky sú tvarovo stále a zakrývajú skléru. Vnútri 1,5 mm hrubých šošoviek je prstenec drobných hliníkových zrkadiel. Odrážajú svetlo a zväčšujú vnímanú veľkosť predmetov, v súčasnosti až 2,8 -krát. Aby používateľ prepínal medzi priblíženým a normálnym zobrazením, musí žmurkať iba pravým alebo ľavým okom.

Možné priblíženie 2,8x

Vedci vyvíjajú špičkové kontaktné šošovky, ktoré zväčšujú a zmenšujú videnie 2,8

Staršie modely sa bohužiaľ dali nosiť iba krátkodobo, pretože množstvo vzduchu, ktoré sa mohlo dostať na povrch oka, bolo obmedzené. Odvtedy vedci predĺžili dobu nosenia drobných kanálikov, ktoré zvyšujú prúdenie vzduchu okolo oka. Aj keď tím od prvých verzií urobil mnoho dôležitých vylepšení, tieto kontaktné šošovky ešte neboli testované na ľuďoch. Aj doba, počas ktorej je možné hi-tech kontaktné šošovky nosiť, je stále obmedzená. Bude teda bohužiaľ chvíľu trvať, kým ich uvidíme na trhu.

Má rovnakú veľkosť ako štvrť dolára

Vedci vyvíjajú hi-tech kontaktné šošovky, ktoré jediným stlačením tlačidla priblížia až na štvrť dolára