Veľký krok pre ľudstvo: Prvé rastliny klíčia na zadnej strane mesiaca

Renomovaný fyzik Stephen Hawking už dlho tvrdí, že ľudia majú iba 100 rokov na to, aby našli novú planétu. Zdá sa, že vedci to pomaly začali robiť. 7. decembra 2018 Čína zahájila prvý pokus ľudstva o pristátie na odvrátenej strane mesiaca. Výskum sa neobmedzoval iba na skúmanie povrchu, fotografovanie a odoberanie vzoriek. Chang’e 4 priniesol vlastnú pôdu, vodu, vzduch, semená rastlín a vajíčka hmyzu. Po 35-dňovej ceste Chang’e 4 úspešne pristál 3. januára 2019 v kráteri s názvom Von Karman, ktorý sa nachádza v povodí Aitken na južnom póle na odvrátenej strane mesiaca. Kráter je považovaný za jeden z najstarších a najhlbších (13 km hlbokých) na Mesiaci. Preto môže poskytnúť dôležité informácie o vývoji nebeského tela.

Úspešný štart 35-dňového výletu

Veľký krok pre ľudstvo Prvé rastliny klíčia na zadnej strane mesiaca rakety, ktorá nesla rover

Rover Chang’e 4 úspešne pristál a priniesol život na Mesiac

Veľký krok pre ľudstvo Prvé rastliny klíčia na zadnej strane mesiaca rover chang e

Prvé úspešné pristátie na zadnej strane mesiaca a mnoho ďalších

Rover, pomenovaný po čínskej bohyni mesiaca Chang’e, bol prepustený iba 12 hodín po dotyku a na palube previezol semená rastlinných druhov bavlníka, repky, zemiakov a žeruchy, ako aj vajíčka z kvasníc a ovocných mušiek. Reguloval teplotu, prívod vody a úroveň svetla vzorky. Na fotografiách Rovera, ktoré urobil 6. januára a poslal ich späť na Zem, je vidieť, ako na nich klíčia vňať. Obrovský úspech!

Detská bavlna klíči v kapsule 6. januára

Veľký krok pre ľudstvo Prvé rastliny klíčia na zadnej strane mesiaca, prvá rastlina je bavlna

Nebolo to prvýkrát, čo sa život dostal mimo našu atmosféru. Na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) už boli uskutočnené rôzne experimenty. Riasam a tardigrade sa podarilo prežiť mimo ISS celých 530 dní. Toto však bolo prvýkrát, čo rastliny na mesiac rástol! Udalosť znamenala dokončenie prvého biologického experimentu ľudstva na Mesiaci.

Nie je to prvý pokus o udržanie života vo vesmíre

Veľký krok pre ľudstvo Prvé rastliny klíčia na prvých pokusoch mesačnej vesmírnej stanice

Spočiatku išlo všetko dobre. Potom však teploty v biosfére začali dramaticky kolísať a znemožnili v nej udržať život mladej rastliny bavlníka. Kontrolný tím musel experiment zastaviť po deviatich dňoch. Život dôležitých klíčkov bavlníka sa skončil 13. januára. Teraz sa rozložia v zapečatenej nádobe, kým ich nevyberú, aby nekontaminovali mesačný povrch.

Veľký krok pre ľudstvo Prvé rastliny klíčiace na zadnej strane mesiaca Kolonisti vysádzajú rastliny na Mesiac

Dôležitý krok pre ľudstvo do budúcnosti

Rastlinné druhy boli čokoľvek, len nie náhodné. Vyvolení by mali v budúcnosti pomôcť vybudovať na Mesiaci ľudské osady. Zemiaky môžu byť dôležitým zdrojom potravy pre budúcich cestovateľov do vesmíru. Oblečenie môže byť vyrobené z bavlny, olej z repky. Penová žerucha dokáže vyčistiť kadmium z ornej pôdy – pri spálení rastliny je možné kadmium získať z popola a znovu ho použiť na batérie a elektrické zariadenia. Okrem toho môžu kvasinky hrať úlohu v regulácii oxidu uhličitého a kyslíka v mini-biosfére. Ovocné mušky by boli spotrebiteľmi procesu fotosyntézy.

Takto vyzerá budúcnosť ľudstva

Veľký krok pre ľudstvo Prvé rastliny klíčia na zadnej strane mesiaca, budúcnosť ľudstva

To je už vopred naplánované Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) bude pokračovať v programe lunárneho prieskumu návratovou misiou Chang’e 5 na konci roka 2019 a budúcimi misiami na zadnú stranu mesiaca v 2020 -tych rokoch.

Nebuď smutný, drahý Mesiac, pretože to bol len začiatok niečoho veľkolepého

Veľký krok pre ľudstvo Prvé rastliny klíčia na zadnej strane mesiaca nešťastnej mesačnej rastliny