Volkswagen testuje samoriadiace autá v uliciach Hamburgu

Výskum spoločnosti Volkswagen Group prvýkrát testuje v mestskej premávke v Hamburgu Automatizované vozidlá úrovne 4. V súčasnosti je v prevádzke flotila piatich upravených vozidiel e-Golfy, vybavený laserovými skenermi, kamerami, ultrazvukovými senzormi a radarovými zariadeniami, trojkilometrový úsek v hanzovom meste. Výsledky budú začlenené do početných výskumných projektov skupiny o automatizovanej jazde, ktorých cieľom je v blízkej budúcnosti ponúknuť služby orientované na zákazníka a previesť mestskú infraštruktúru. Autonómnymi a inteligentnejšími by mali byť nielen vozidlá, ale aj samotné mestá.

Samoriadiace autá teraz prichádzajú aj do Nemecka

Volkswagen testuje samoriadiace autá v uliciach Hamburgu - autonómne autá prichádzajú do Nemecka

V Hamburgu sa v súčasnosti buduje deväťkilometrová digitálna testovacia stanica pre automatizovanú a sieťovú jazdu. Dokončenie je naplánované na rok 2020 a bude vybavené komponentmi pre obojsmernú komunikáciu medzi infraštruktúrou a dopravnými prostriedkami. O dva a pol roka sa Svetový kongres ITS sa uskutočnia v Hamburgu.

Automatická jazda by mala byť jeho veľkou súčasťou.

Upravené elektrické autá pôsobia takmer futuristicky

Volkswagen testuje samoriadiace autá zaparkované a čakajúce v uliciach Hamburgu

Autonómne autá od Volkswagenu už testujú v Nemecku

E-Golf nakonfigurovaný spoločnosťou Volkswagen má 11 laserových skenerov, 7 radarových zariadení a 14 kamier. Počas bežných testovacích jázd sa za minútu prenesie až 5 GB dát, pričom každá trvá niekoľko hodín. V kufri je výpočtový výkon, ktorý zodpovedá asi 15 notebookom. Táto obrovská výpočtová kapacita v kombinácii s najnovšou technológiou snímačov zaisťuje, že e-Golfs zaznamenáva v čo najkratšom čase údaje o chodcoch, cyklistoch, iných automobiloch, križovatkách, právach prednosti v jazde a zmenách jazdných pruhov. Napriek rozmanitosti a zložitosti informácií musí byť umelá inteligencia schopná okamžite zaregistrovať všetky relevantné objekty a podľa toho reagovať bez spustenia falošných poplachov. Z bezpečnostných dôvodov sedia za volantom počas všetkých testovacích jázd v Hamburgu špeciálne vyškolení testovací vodiči, ktorí monitorujú všetky jazdné funkcie a zasahujú v prípade núdze.

Technológia musí byť schopná reagovať na neočakávané javy v doprave

Volkswagen už testuje samoriadiace autá v uliciach Hamburgu

Volkswagen testuje samoriadiace autá v uliciach hamburských samoriadiacich vozidiel v uliciach

Volkswagen nie je jediným výrobcom automobilov, ktorý vyvíja autonómne autá a testuje ich v praxi. Ford plánuje uviesť do výroby svoje vlastné auto s vlastným pohonom v roku 2021. Spoločnosť General Motors medzitým zdvojnásobí veľkosť svojej divízie plavebných lodí, aby mohla túto technológiu komercializovať. Ostatné automobilky ako Toyota, Nissan, Tesla a Mercedes-Benz testujú aj samoriadiace autá. Zdá sa, že je len otázkou času, kedy budú autonómne autá 5. úrovne sprístupnené verejnosti. Zostáva len otázka, ktorý výrobca ho vyrobí ako prvý.

Autonómne autá môžu samozrejme aj samy parkovať

Volkswagen testuje samoriadiace autá v uliciach Hamburgu na autonómne parkovanie a riadenie

Volkswagen už čoskoro testuje samoriadiace autá v uliciach Hamburgu