Herecká legenda Alain Delon získala Zlatú palmu cti

Minulú nedeľu večer na tohtoročnom 72. medzinárodnom filmovom festivale v Cannes bola udelená Zlatá palma. Pri veľmi emotívnom ceremoniáli získala herecká legenda Alain Delon špeciálne čestné ocenenie za šesť desaťročí dlhej filmovej kariéry. Nakrútil viac ako 80 filmov a právom patrí k ikonám filmového priemyslu. Udelenie Zlatej palmy cti v Cannes 2019 bolo trochu kontroverzné a vyvolávalo rôzne emócie. Nikto však nemôže poprieť, že veľká francúzska filmová hviezda si toto ocenenie už dávno vyslúžila a právom ho získala. Dnes sa chceme rýchlo pozrieť na jeho závideniahodnú kariéru a vysvetliť kontroverzné názory na tohtoročné odovzdávanie filmových cien.

 Za búrlivého potlesku publika dostal Alain Delon najväčšie ocenenie za celú svoju filmovú kariéru.

Slávnostné odovzdanie ceny Alaina Delona Golden Palm Cannes 2019

  • Alain Delon – neodolateľná filmová hviezda s anjelskou tvárou

Teraz 83-ročný herec je vo filmovom priemysle vnímaný ako samotár. Je to ľadovo chladný, úžasne pekný anjel na obrazovke, ktorý nenecháva nikoho ľahostajným, obzvlášť ženy. Alain Delon mal rušné detstvo a mladosť, kým nebol objavený pre hereckú profesiu.

Vyrastal u pestúnov a šesťkrát opustil školu. Bol námorníkom a bol uväznený jedenásť mesiacov. Potom bol v kruhoch podsvetia na Montmartri. Vďaka svojmu nebeskému vzhľadu bol mladý Alain čoskoro pred kamerou, aj keď ani nevedel, čo tam má robiť..

 Jeho anjelská tvár a sivé oči boli jasným svedectvom jeho veľkého úspechu v kine.

Alain Delon Anjel tvár šedé oči Zlatá palma cti Cannes

V roku 1957 dostal Delon svoju prvú filmovú úlohu a zahral si chladnokrvného vraha. Vedľajšia úloha vo filme „Nech sa vrahovia pýtajú“ mu priniesla obraz, ktorý v sebe nosil dlhé roky. Réžia Rene Clement zohral v roku 1960 úlohu vraha Toma Ripleyho v klasickom kriminálnom trileri „Slnko je len svedok“ a zrazu sa stal svetoznámym. Potom sa jeho filmová kariéra rozbehla, spolupracoval s najväčšími režisérmi ako Luchino Visconti a Michelangelo Antonioni. Hral po boku obľúbených hercov ako Burt Langaster, Jean Gabin a Jean-Paul Belmondo a spolu s Romy Schneider, Ingrid Bergman a Jeanne Moreau sa Alain Delon stal superhviezdou nielen vo francúzskom, ale aj v európskom filme..

 Romy Schneider a Alain Delon boli pár snov roky!

Alain Delon Romy Schneider je pár snov už roky

Vo väčšine rolí bol Delon macho s anjelskou tvárou. Filmová hviezda vo svojich dnešných rozhovoroch hovorí, že ho tak urobili ženy. Dvaja z nich dodnes obdivuje a nepochybne sú nimi Romy Schneider (1938-1982) a Mireille Darc (1938-2017). S týmito dvoma herečkami nebol len často pred kamerou, s nimi mal Delon špeciálne milostné vzťahy, ktoré formovali celý jeho život..

 „Herec“, ktorý väčšinou hral sám seba.

Alain Delon 83 -ročný skutočne skvelý herec hrá sám seba

  • Udelenie Zlatej palmy cti Alainovi Delonovi ostro kritizovalo

Ako sa často stáva na oficiálnych akciách, na tohtoročnom filmovom festivale v Cannes to nešlo hladko. Týždne predtým, ako bola Alainovi Delonovi udelená čestná cena, organizovali Women and Hollywood kampaň proti slávnemu hercovi. V online petícii proti filmovej hviezde sa vyzbieralo 25 000 podpisov. To si vyžaduje, aby bola Delon Palm of Honor odvolaná. Boli na to argumenty. Jeho politické postoje ako zástancu Jean-Marie Le-Penovej boli napadnuté a bol označený za pravicového populistu. Tiež bolo tvrdené, že jeho postoj k trestu smrti je neprijateľný. Sám filmová hviezda navyše vlani v novembri v televíznom rozhovore prezradil, že fackoval ženy. Predtým, v roku 2013, vyhlásil, že homosexualita je proti prírode. Preto je proti rodovej rovnosti a proti adopcii detí rodičmi rovnakého pohlavia.

Žena a Hollywood útočili na jeho politické názory a sociálne postavenie.

Táto kampaň bola zameraná špeciálne proti slávnej filmovej hviezde, ale minulú nedeľu získal podľa plánu v Cannes čestné ocenenie. Riaditeľ festivalu ho obhajoval v oficiálnom vyhlásení a trval na tom, aby táto cena bola udelená Delonovej filmovej kariére. „Nejde o Nobelovu cenu mieru,“ bránil sa Thierry Fremaux protihráčov. Herec má právo otvorene vyjadriť svoj názor. Popularita Alaina Delona u jeho fanúšikov enormne rástla: „Dlaň je úplne zaslúžená, je skutočne veľký“, bolo napísané na internete. Aj Zlatá palma cti prichádza trochu neskoro, herec ho mal dostať oveľa skôr, hovorí mnoho filmových kritikov a fanúšikov kina. Delon vo svojej reči o prijatí dal správnu odpoveď na mnohé otázky typu áno-nie.

 Filmová hviezda získala Zlatú palmu cti od svojej dcéry Anouchky.

Slávnostné odovzdanie ceny dcéry Alaina Delona Anouchka Delona v Cannes 2019

  • Alain Delon mal v Cannes expresívnu akceptačnú reč

Jeho 28-ročná dcéra mu podala dlaň a veľký herec sa rozplakal. Predstieral, že je pokorný a sebazničujúci. „Dnes v noci je to trochu posmrtná pocta, iba ja stále žijem,“ povedal. Potom poďakoval publiku, svojim dvom milovaným manželkám Romy Schneider a Mireille Darc. „Ženy, ktoré ma milovali, ktoré ma priviedli k tejto práci,“ povedal herec. Delon reagovala veľmi obratne na kritiku amerických feministiek. Odmietol všetky obvinenia, že je „rasista, homofób a misogynista“. Povedal nasledovné: „Nemusíš so mnou súhlasiť. Ale je tu jedna vec, ktorou som si istý, na ktorú som hrdý; skutočne iba jeden, to je moja kariéra “. Za to neodolateľný muž s anjelskou tvárou získal Zlatú palmu cti „a za nič iné“!

Nasledujúce video ukazuje sviatočnú atmosféru v Cannes 2019:

 Alain Delon sa počas udeľovania cien rozplakal.

Slávnostné odovzdávanie cien Alaina Delona v slzách v Cannes 2019

 Za celú svoju filmovú kariéru získal slávny a populárny herec v roku 2019 na filmovom festivale v Cannes Cenu dlane.

Alain Delon Slávnostné odovzdávanie cien Palm of Honor Cannes 2019