Katie Bouman – pekná tvár za veľkou senzáciou!

Od minulej stredy 10. apríla je celý svet fascinovaný najnovšími veľkými vedeckými senzáciami našej doby. Obrovský medzinárodný tím prelomil prieskum vesmíru a predstavil prvé fotografie čiernej diery širokej verejnosti. Viac ako 200 vedcov pracovalo na projekte „Telescope Event Horizon“ roky. Teraz je zrejmé, že mladej žene za nahrávky veľa vďačíme. Váš obrovský výkon umožnil, aby bol projekt úspešný. Bez 29-ročnej Katie Boumanovej by však vedecká senzácia pravdepodobne nikdy neexistovala! Hneď zistíte, kto skutočne stojí za prvými fotografiami čiernej diery!

Katie Bouman je mladá, milá a veľmi talentovaná vedkyňa.

Katie Bouman je mladá talentovaná vedkyňa

  • Kto je Katie Bouman?

Katie Bouman je dnes hviezdou sociálnych médií. Doktorát z informatiky je však naďalej veľmi skromný, aj keď k úspechu projektu EHT prispela veľkou mierou. Vaša cesta k úspechu vedie cez akademické štúdium a roky príprav. Američanka pochádza zo West Lafayette v Indiane a najskôr študovala elektrotechniku ​​na Michiganskej univerzite, potom ukončila magisterské štúdium na Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT).

Tam viedla veľký projekt podporovaný tímom z MIT Computer Science and Artifical Intelligence Laboratory, Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics and the MIT Haystack Observatory. Katie Bouman potom dokončila doktorát z elektrotechniky a informatiky na Harvardskej univerzite.

 Na svojom úspechu veľa pracovala.

Mladá vedkyňa Katie Bouman veľa pracuje na úspechu

Počas štúdia sa stala súčasťou projektu „Event Horizon Telescope“ a vyvinula algoritmus, ktorý bol schopný zostaviť údaje z teleskopov. Vďaka tomu bol možný prvý obraz čiernej diery v galaxii Messier 87. Teraz je odbornou asistentkou informatiky a matematiky na Kalifornskom technologickom inštitúte a nedávno sa vydala.

Katie Bouman o tejto fotografii napísala: „Neveriacky sa pozerám na prvý obrázok, ktorý som kedy robil o čiernej diere, ako sa rekonštruuje“.

Prvá fotka Katie Boumanovej Čierna diera tomu len ťažko uverí

 Predstavenie Katie Boumanovej a jej práce na projekte EHT

Krátko po zverejnení prvého obrazu čiernej diery v galaxii Messier 87 a jeho rýchlom rozoslaní bolo tiež zrejmé, že za historickým obrazom stojí Katie Bouman. Získala pochvalu za svoj výkon na sociálnych sieťach po celom svete. Zostala však pokorná a tvrdila opak CNN, že to bolo možné iba prostredníctvom tímovej práce. “Nikto z nás by to nedokázal sám.” Bolo to možné iba vďaka mnohým rôznym vedcom z mnohých rôznych odborov, “povedala Katie Bouman. Zverejnila obrázok na Facebooku, kde sedí pred svojim notebookom a len ťažko uverí, že obrázok čiernej diery je už na jej obrazovke.

Táto fotka rýchlo obletela svet.

Táto fotka rýchlo obletela svet.

Toto je jav vo vesmíre. Nachádza sa v strede galaxie Messier 87, vzdialenej 55 miliónov svetelných rokov. Táto čierna diera má obrovskú hmotnosť a je 6,5 miliardy krát ťažšia ako naše slnko. Získanie pravdivého obrazu o čiernej diere nie je ľahká úloha, ale taká bola túžba a cieľ celého vedeckého tímu.

Katie Bouman vyvinula algoritmus, ktorý znásobuje namerané údaje z troch rôznych teleskopov, čím zvyšuje úroveň presnosti. Každé nové meranie doplnilo chýbajúce údaje a pomohlo zrekonštruovať obrázky. Obrovská vzdialenosť 55 miliónov svetelných rokov bola problémom, a preto sa spojilo osem jednotlivých observatórií na štyroch kontinentoch, aby sa vytvoril super ďalekohľad. Prvý obrázok čiernej diery bol teda tímovým úsilím, ale je založený predovšetkým na algoritme Katie Boumanovej a niekoľkých ďalších. Bol však vytvorený úplný obraz!

Katie Bouman je zo svojej vedeckej práce nadšená a optimistická do budúcnosti.

    Katie Bouman je mladá talentovaná vedkyňa

Všetka tá námaha stála za to!

Práca Katie Boumanovej a ďalších 200 vedcov sa vyplatila. Ich algoritmus funguje a vedcom sa podarilo vypočítať obraz čiernej diery. Nasledujúce porovnanie, ktoré uviedol Bouman v roku 2016, odhaľuje, aké náročné to bolo: „Vyobraziť čiernu dieru v strede Mliečnej dráhy je ako pokúsiť sa objaviť grapefruit na Mesiaci“. To sa však podarilo vynikajúco. Teraz chce mladý vedec dokonca vytvárať videá o čiernych dierach. Cíti sa motivovaná pre ďalší krok a slúži ako inšpirácia pre milióny vedcov z celého sveta. „Pokiaľ ste nadšení a motivovaní pracovať, nikto by nemal mať pocit, že by to nedokázal,“ povedala Katie Bouman..

Katie Bouman je mladá talentovaná vedkyňa