Trendy žiaroviek 2017: naplánujte osvetlenie miestnosti podľa aktuálnych trendov

 Aké sú aktuálne trendy v oblasti žiaroviek?

Svetlo je zásadným prvkom pri navrhovaní obytných priestorov. Čím jasnejšie pôsobia miestnosti, tým je atmosféra príjemnejšia. Svetelný dizajn v štyroch stenách preto začína už pri stavbe domu, kedy sú naplánované okná a dvere, aby bolo do miestností vpustených čo najviac prirodzeného svetla. Okrem toho je rozhodujúcim aspektom osvetlenie, ktoré v tmavých dňoch a večer kúpa domov v príjemnom svetle. Z tohto dôvodu výrobcovia svietidiel pravidelne vyvíjajú inovácie, aby boli možnosti osvetlenia ešte rozmanitejšie.

svetelné trendy 2017 svetelné zdroje žiarovky dizajn osvetlenie miestnosti

Perfektné spojenie medzi použitím a dizajnom

V závislosti od typu svietidla ho môžete použiť na priame alebo nepriame osvetlenie. V posledných rokoch sú populárne LED pásy a osvetlenie skriniek, ktoré poskytujú akcenty atmosférického osvetlenia na podstavci kuchyne, na schodiskách, trámoch alebo skriniach.

Súčasne pôsobivo inscenujú miestnosť alebo osvetlený nábytok.

Oproti tomu závesné svetlá umožňujú nasmerovanie svetla špeciálne na pracovisko, do kuchyne alebo na jedálenský stôl. Tie sú v nedávnej minulosti stále jednoduchšie, takže v bytoch orientovaných na trendy môžete často vidieť svetlá, ktoré pozostávajú iba zo štýlovej „žiarovky“. Toto skutočne nie je klasický svetelný zdroj, iba napodobňuje jeho názov žiarovky. Tento trend pokračuje v roku 2017 s minimalistickými stolnými a závesnými svetlami, ktoré tiež pozostávajú iba z ozdobnej objímky a zdroja svetla. Návrhy siahajú od dreva cez farebný plast až po lesklý kov. Osvetlenie sa teda používa nielen na poskytnutie svetla, ale aj na podčiarknutie štýlu zariadenia alebo na nastavenie neobvyklých akcentov, ktoré robia domov individuálnejším..

Prirodzenosť sa stretáva so sci -fi

Trendom, ktorý už definuje návrhy nábytku, je orientácia na prírodné tvary a materiály. Preto sú v roku 2017 trendom svetlá s organickým dizajnom, ktoré pripomínajú napríklad medúzy alebo konáre. Dizajn preto dominuje drevo, ľan, bavlna a kameň, ako aj kvetinové vzory z kvetov alebo listov. Použitie tkanín má tiež za následok, že svetlo, ktoré presvitá, je veľmi jemné. Vďaka tomu sú tieto svetlá obzvlášť vhodné pre príjemné osvetlenie v obývacej izbe. Dôležitú úlohu naďalej zohráva aj betón. Materiál s hrubým vzhľadom je už nejaký čas obľúbený pri navrhovaní stien a podláh a v kuchyniach ho nájdete vo forme pracovných dosiek. Betón podčiarkuje stále obľúbenejší industriálny štýl k dokonalosti. Preto ho návrhári interiérov už oddávna používajú na bytové doplnky ako vázy a misky a tiež na svetlá.

Týmto trendom žiaroviek, ktoré sú inšpirované prírodou, zodpovedajú svetlá versus, ktoré by mohli pochádzať zo sci -fi filmov a pripomínajú lietajúce taniere alebo vesmírne lode. Tieto sa takmer vôbec nepodobajú na žiarovku v konvenčnom zmysle. Namiesto toho sú skôr ako sochy, a preto sa môžu stať dekoratívnym umeleckým predmetom, ktorý v obývačke mimoriadne upúta pozornosť. Primárne sú vyrobené z kovu, ale futuristické svetlá sú vyrobené aj zo skla, porcelánu, akrylátu a plexiskla.

trendy v lampách 2017 stojacie lampy dizajnové osvetlenie miestností

Bude to farebné

Od žltej cez ružovú až po benzínovú a jedľovú zelenú – dizajnéri osvetlenia v trendoch roku 2017 hojne využívali paletu farieb. Ak je farba nápadná, dizajn je spravidla vyhradený. V jednoducho zariadených izbách môžete nastaviť príťažlivé akcenty a vytvoriť individuálny vkus. Trendové farby navyše perfektne ladia s retro vzhľadom. Odporúčajú sa dizajnové svetlá, ktoré v porovnaní s lacnými modelmi implementujú typický vzhľad autentickejšie. Sú k dispozícii napríklad u špecializovaných predajcov. Vďaka vysoko kvalitnému spracovaniu sú farebné svetlá ušľachtilé, takže môžu dokonale rozvinúť svoj mimoriadny efekt.

Sivá a žltá sú kombinované, aby vniesli do farebnej schémy harmóniu. Neutrálnosť jemnej sivej farby harmonicky dopĺňa aj koral. Farebné kombinácie sú tak vhodné aj pre moderné a minimalistické štýly zariaďovania.

Ak máte radi veci menej farebné, v budúcom roku sa môžete rozhodnúť pre svetlá v pastelových farbách. Jedná sa o perfektný doplnok k obľúbenému shabby chic, ktorý žije vintage farbami a jemnými farbami.

Do vášho domova môžete vniesť závan čerstvého vzduchu s odtieňmi modrej, ktoré sa v roku 2017 pohybujú od jemnej nebeskej modrej po intenzívnu kráľovskú modrú. Tiež sú obľúbené zmesi rôznych odtieňov modrej, ktoré sú v niektorých svetlách implementované ako príťažlivý farebný gradient.

Práva na obrázky:

Obrázok 1: © Digital Storm / shutterstock.com

Obrázok 2: © Dirk Ercken / shutterstock.com