Vďaka plánovaniu osvetlenia a moderným svetlám je dizajn interiéru skutočne útulný!

Svetelné plánovanie je všetko!

Iba so správnym plánovaním osvetlenia môžete urobiť svoj domov skutočne útulným! Ak správne naplánujete osvetlenie, prinesiete do svojho domova nielen potrebné množstvo svetla, ale aj pohodlie a krásny vzhľad. V prvom rade to závisí od krásnej pohody doma, ale so svetlom je možné nastaviť aj nádherné akcenty. Mať znalosti v tejto oblasti sa potom dôrazne odporúča!

Úspešný dizajn interiéru je založený na dobre zastrešenom osvetlení. Kľúčom k úspešnému návrhu miestnosti je plánovanie osvetlenia vopred. Pretože osvetlenie má priamy vplyv na náš pocit pohody, mali by ste mu venovať dostatok času a navrhnúť jasnú stratégiu osvetlenia. V závislosti od koncepcie dizajnu si vyberiete rôzne druhy osvetlenia a často ich kombinujete. Je potrebné dbať na funkčnosť a efektivitu. na https://www.getlight.de nájdete širokú škálu nápadov a možností pre domáce osvetlenie.

svetelný dizajn moderná obývacia izba s neobvyklou podlahovou lampou

Rozjasnite jednotlivé oblasti v miestnosti

Každý dizajn miestnosti je veľmi individuálny a je ťažké povedať, aké je napríklad najlepšie osvetlenie do obývačky alebo spálne. Mali by ste však dodržiavať určité pravidlá pre šikovné osvetlenie miestnosti. Podlahová krytina, farba steny a stropu, nábytok a výskyt denného svetla sú dôležitými kritériami pri plánovaní osvetlenia.

Svetelný dizajn vyžaduje, aby boli vopred určené funkcie miestnosti správne osvetlenie uvedomiť si. Pretože každá miestnosť sa zvyčajne skladá z niekoľkých oblastí a tie vyžadujú iné svetlo. Starostlivo zvážte, kde sledujete televíziu, čítate knihu alebo robíte svoju prácu.

plánovanie svetla v obývacej izbe moderný interiér a neobvyklé svetelné zariadenia

Aké druhy osvetlenia existujú?

Pokiaľ ide o osvetlenie, existuje niekoľko pojmov, ktoré by ste mali vedieť. Vo všeobecnosti sa rozlišuje priame a nepriame svetlo. Aký je rozdiel? Ak sa svetlo odráža od stropu alebo stien, potom ide o nepriame svetlo. Stropné svetlá a LED pásy sú svetlá, ktoré poskytujú nepriame svetlo. Pri priamom osvetlení je svetlo naopak nasmerované priamo na povrch, ktorý je potrebné osvetliť. Takéto svetlo vyžarujú stolné žiarovky a žiarovky na jedálenský stôl.

Všeobecné osvetlenie

Celá miestnosť je presvetlená hlavným osvetlením. Odporúčame, aby bolo celkové osvetlenie, známe tiež ako základné a primárne osvetlenie, prispôsobené veľkosti miestnosti. V trochu väčších miestnostiach by ste mali zvážiť niekoľko stropných prípojok alebo vopred naplánovať vstavané svetlá. Je dôležité, aby sa tiene netvorili.

svetelný dizajn v dizajne žiarovky v obývacej izbe je tradičný a štýlový

Sekundárne osvetlenie

Ale ak chcete v miestnosti navodiť určitú náladu, potom ide o sekundárne osvetlenie.

  • Akcentačné osvetlenie: Akcentačným osvetlením miestnosť neosvetlíte, iba nastavíte akcenty. Preto je aj sekundárne osvetlenie označované ako akcentačné. Ak chcete osvetliť tmavý roh alebo ak chcete upriamiť pozornosť na konkrétny obrázok alebo na celú stenu, potrebujete naň špeciálne osvetlenie. V tomto prípade je perfektné nástenné alebo podlahové svietidlo.
  • Podsvietenie: osvetlenie pozadia je tiež súčasťou sekundárneho osvetlenia. Ak chcete vytvoriť náladu v jednej oblasti miestnosti svetlom, hovoríme o náladovom svetle. Napríklad v obývačke môže vzniknúť pekný kútik na čítanie.

Funkčné svetlo a orientačné svetlo

Keď sa hovorí o orientačnom svetle, rozumejú sa tým svetlá, ktoré sa používajú na konkrétne účely, napríklad na osvetlenie pracoviska. Funkčné svetlo poskytujú aj stropné svetlá s detektormi pohybu. Svetlo však mohlo byť aj trochu tlmené a iba uľahčovalo orientáciu v tmavej miestnosti. V tomto prípade ide logicky o orientačné svetlo. Takýmto spôsobom môžete osvetliť napríklad schodisko a chodbu.

svetelný dizajn v jedálni pompézne lustre a štýlové nástenné svetlá

Dizajn

V modernom interiérovom dizajne nie sú žiarovky iba zdrojmi svetla. Svietidlá sú trendové a funkčné: poskytujete svetlo aj zvýraznenie. V tomto zmysle je veľmi dôležité, ktoré svietidlá sú vybrané pre jednotlivé miestnosti. Ak máte jasno v tom, ako chcete miestnosť rozdeliť a navrhnúť, potom je na vás, aby ste vybrali ten správny dizajn žiarovky. Veľkému významu je pripisovaná konštrukcia svietidiel. Podlahové a oblúkové svetlá sa javia ako vynikajúca dekorácia. Zvlášť podlahové a podlahové svietidlá sú mimoriadne zaujímavým dizajnérskym riešením. Nástenné a podlahové svietidlá fascinujú svojim moderným vzhľadom. V prípade reflektorov, LED, vstavaných a kancelárskych svetiel má naopak dizajn tendenciu posúvať sa dozadu v prospech funkčnosti. V interiéri by však samozrejme mali byť zapísané svetlá. Potrebujete pompézny luster alebo taký, ktorý by radšej zostal bez povšimnutia? Inovatívne svetlá s vysokou produktivitou a ekologickým dizajnom sú vám k dispozícii aj na vytvorenie moderného domova.

plánovanie svetla v obývacej izbe s rôznymi lampami a pruhovaným kobercom

Vyberáte správne osvetlenie pre váš domov? Vzhľadom na to, že je to veľmi subjektívny termín, dúfame, že sme vám poskytli niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu nájsť správne osvetlenie pre váš domov! Kľúčovú úlohu v tom samozrejme zohrávajú vaše osobné požiadavky, potreby a preferencie. Pretože je veľmi dôležité, aby ste si svoj domov čo najlepšie osvetlili, aby ste sa tam cítili príjemne! …