Zdroje svetla dnes: trendy a príležitosti

Illuminant trendy inovatívne nápady osvetlenia

Žiarovky dnes

S de facto zákazom bežných žiaroviek prostredníctvom EÚ majitelia žiaroviek čelia problému niekoľko rokov, pretože teraz si musia vybrať ten najvhodnejší z mnohých možností. Klasický výlet k špecializovanému maloobchodnému predajcovi kúpiť „hrušku 60. rokov“ bol teraz nahradený prevodnými tabuľkami pre watty, rôzne funkcie a rôzne prevedenia, ktoré nielenže majú všetky rôzne teploty svetla, ale často aj rôzne doby odozvy.

Sledovanie tejto džungle svetelných zdrojov môže byť náročné. Preto v nasledujúcom texte najdôležitejšie trendy a možnosti v priamom porovnaní. A jedna vec vopred: Mimochodom, stará dobrá žiarovka nie je ani zďaleka mŕtva.

Inovatívne nápady na osvetlenie

Nápady na osvetlenie, inovatívne žiarovky, závesné svetlá

Trendy v osvetľovaní nápady osvetlenia, inovatívne možnosti

Nápady na osvetlenie viedli žiarovku

Funkčnosť na prvý pohľad

Lampy na použitie v domácnosti, dostupné na dnešnom trhu, sa líšia nielen typmi pripojení, ako sú závitové, bajonetové zámky alebo zásuvné základne, ale v niektorých prípadoch aj značne značnými vlastnosťami, ktoré je možné zhruba rozdeliť na tri hlavné kategórie:

  • žiarovky obsahujú vo vnútri elektrický vodič, cez ktorý prúdi elektrina, ohrieva ho a žiari.
  • Plynové výbojky pozostávajú zo skleneného telesa naplneného plynom, ako aj z anódy a katódy. Ak cez to prechádza napätie, plyn ionizuje a vyžaruje svetlo. Patrí sem napríklad žiarivka.
  • Svetelné diódy sú polovodičové prvky, ak sú vystavené napätiu, elektróny vo vnútri stimulujú migráciu – vzniká svetlo.

Nápady na osvetlenie Závesné svetlá LED

Nápady na osvetlenie viedli žiarovky k úsporám energie

Trendy pre domov a dvor

1) Halogénové žiarovky

Takzvané ekohalogénové žiarovky sú blízkym príbuzným starej žiarovky. Majú však niekoľko výhod: Okrem iného sú oveľa energeticky účinnejšie. Aj tie budú čoskoro zakázané európskym výnosom – ale to je isté ešte nie. Halogénová žiarovka obsahuje volfrámové vlákno a halogénovú plynovú náplň. Dnes sa na to zvyčajne používa plynný jód. Keď je svetlo zapnuté, drôt začne svietiť – až do tohto bodu má rovnakú funkciu ako žiarovka. Teploty vlákna však začínajú reakciu jódu s atómami volfrámu, takže sa vytvára veľmi jasné biele svetlo. Bez jódu by sa také kompaktné sklenené telo veľmi rýchlo zahmlilo a osleplo kvôli uvoľneným atómom volfrámu. Pretože však halogén bráni tejto reakcii, žiarovky môžu byť oveľa kompaktnejšie ako konvenčné žiarovky. Sú preto obzvlášť vhodné do domu pre menšie, nenápadnejšie žiarovky, ako aj bodové a svetlá na čítanie. Okrem toho sa používajú všade tam, kde je potrebné stále, vždy rovnako jasné svetlo pri rovnakej teplote, napríklad pri fotografovaní s bleskami.

Osvetľovacie fotoateliér Led žiarovky

2) Energeticky úsporné svetlá

Energeticky úsporné žiarovky, odborníkmi označované ako „kompaktné žiarivky“, sú skutočnými nástupcami žiarovky, pretože dnes plnia väčšinu úloh, ktoré žiarovka predtým plnila, napríklad osvetlenie obývačky. Energeticky úsporná žiarovka je jednou z plynových výbojok, presnejšie ortuťových nízkotlakových žiaroviek. Do určitej miery to teda súvisí so žiarivkami, ktoré dnes ešte stále visia miliónkrát v kanceláriách. Aby malo sklenené telo energeticky úspornej žiarovky podobné rozmery ako žiarovka, je obvykle navrhnuté ako vlákno. Je v nej ortuť. Ak je teraz na lampu prepínačom svetla privedené napätie, predradník v základni najskôr zohreje katódy. Pokiaľ sú tieto dostatočne horúce, ortuť sa odparí, ionizuje a nakoniec sa vznieti.

Tento dlhý sled funkcií je tiež dôvodom, prečo kompaktné svetlá zvyčajne potrebujú nejaký čas, aby dosiahli svoj plný jas. V dome je to obzvlášť nepríjemné, keď je rýchlo potrebné jasné svetlo, napríklad na schodisku. Šetriče energie však majú tiež oveľa vyšší svetelný výkon ako žiarovka a dajú sa vyrobiť aj v celom rozsahu teplôt farieb. Môžete sa rozhodnúť, že budete mať modro-bielu žiaru, a tak sa budete cítiť chladne alebo načervenale a preto teplejšie. Existuje však jedna špeciálna funkcia, ktorá znižuje oblasti použitia energeticky úsporných žiaroviek: dokonca aj pri okolitých teplotách nižších ako 15 ° C svetelný výkon pri pokročilej fáze spustenia rýchlo klesá. Ako vonkajšie svetlo, napríklad s detektormi pohybu, sú preto menej vhodné. A ak sú žiarovky poškodené, môžu predstavovať aj zdravotné riziko. Potom uniká ortuť, ktorá je vysoko toxická. V neposlednom rade (a kvôli forme, ktorá nie je vizuálne príťažlivá pre otvorené žiarovky), energeticky úsporná žiarovka je pre mnoho ďalších druhom „nemilovaného nevlastného dieťaťa“, ktoré sa používa iba preto, že už neexistujú žiadne žiarovky. Vzhľadom na spôsob práce môžu žiarovky vydávať aj vysokofrekvenčné zvuky, ktoré ľudia vnímajú ako nepríjemné „pípnutia“.

Svetelné žiarovky, LED svetelné zdroje, úspora energie

3) LED žiarovky

Veľký hit posledných rokov sa nazýva svetlo emitujúca dióda a jeho funkčnosť už bola stručne spomenutá. Veľkou výhodou LED je, že keď sa rozsvieti, nevytvára prakticky žiadne teplo. Dôvodom je skutočnosť, že dióda vyžarujúca svetlo pracuje s extrémne vysokým stupňom účinnosti v porovnaní s inými zdrojmi svetla: dióda LED premieňa takmer všetku energiu, ktorá je do nej dodávaná, na svetlo. To znamená, že na rovnaký svetelný výkon ako žiarovka potrebuje podstatne menej elektriny. Naopak, moderné LED diódy tiež zaisťujú, že pri rovnakom napätí je možné generovať oveľa jasnejšie svetlo. Prvé LED svetelné zdroje mali zásadnú nevýhodu v tom, že generovali vysoký podiel modrého, studeného svetla. Miestnosti, ktoré boli osvetlené svetelnými diódami, vo výsledku nepôsobili veľmi pohodlne.

Medzitým však má priemysel možnosť postaviť LED diódy s inými teplotami farby, takže sú takmer neobmedzene vhodné pre vnútorné osvetlenie. Avšak: Skutočné žiarovky denného svetla, aké používajú na osvetlenie portál Bürohstuhl24 odporúčané kanceláriami, v sektore LED zatiaľ neexistuje, ale neobsahuje žiadne toxické látky, ako je ortuť. Mimochodom: v súčasnosti existujú aj LED svetlá, ktoré tvarom pripomínajú žiarovku z matného skla a sú navrhnuté tak, aby aj vyžarovali všetkými smermi. Iba profesionáli potom môžu dosiahnuť skutočný rozdiel. LED dióda má však aj ďalšie úskalia: Vyrobiť väčšiu sériu žiaroviek s úplne rovnakou farebnou teplotou je prakticky nemožné. V dome s viacramennými svetlami a žiarovkami to môže znamenať, že všetky LED diódy v nich svietia inou farbou. Ak sa tomu chcete vyhnúť, mali by ste sa uistiť, že všetky použité diódové svetlá skutočne pochádzajú z rovnakej série (zvyčajne je to uvedené číslom šarže na škatuli).

Osvetlenie LED žiarovky

4) žiarivky

Klasická žiarivka je hovorovo známa aj ako neónová trubica, aj keď obe formy žiaroviek fungujú mierne odlišne: Žiarivka je naplnená rôznymi vzácnymi plynmi od argónu po hélium, ale nie neónom (teplota svetla sa mení v závislosti od plynu). Ak je na tento plyn privedené napätie, rozsvieti sa. Avšak v ultrafialovom rozsahu, ktorý je pre ľudské oko neviditeľný. Sklo žiariviek je preto zvnútra potiahnuté fluorescenčnou látkou, ktorá premieňa svetlo a robí ho viditeľným. Plynový neón je v skutočnej neónovej trubici. To má tú výhodu, že svieti vo viditeľnej oblasti sám – neónová trubica však vytvára červeno -oranžovú farbu. Pre žiarovky denného svetla je preto potrebné použiť žiarivky s odlišnou plynovou náplňou. Pretože oba prevedenia nie sú veľmi elegantné, sú vhodné predovšetkým na nepriame osvetlenie miestností za panelmi. Rúrky sa však môžu úplne vyplatiť, pretože zvyčajne majú veľmi dlhú životnosť, takže výmena je zriedka potrebná. Generujú však aj teplo, preto pri ich inštalácii a umiestnení musíte byť opatrní.

Nápady na osvetlenie led žiarovky led žiarovky

5) Špeciálne žiarovky

Aj keď je to EÚ a inými krajinami skutočne zakázané, v skutočnosti stále existuje, stará dobrá žiarovka. Vo forme takzvaných špeciálnych žiaroviek. Patria sem bežné žiarovky s dĺžkou viac ako 60 milimetrov, ktoré sú obzvlášť odolné voči nárazom vďaka hrubšiemu sklu a obaleným vláknam, a preto sú skutočne určené do špeciálnych oblastí, ako sú staveniská. Avšak: Túto medzeru v zákone využilo príliš veľa občanov EÚ, takže Brusel reagoval. Komu Február 2016 žiarovky sa môžu stále predávať legálne (dajú sa nájsť hlavne v železiarstve), potom odolnosť voči nárazom a vibráciám už nie je špeciálnym kritériom. Avšak: Pretože špeciálne vykurovacie žiarovky do terárií, inkubátorov a podobne, ako aj žiarovky do (diapozitívnych) projektorov, majú odolní fanúšikovia žiaroviek z dôvodu legislatívy stále veľmi malé zadné dvierka otvorené – aj keď slúžia výlučne na účely osvetlenia. k pokroku v iných svetelných zdrojoch -Konštrukcia je teraz takmer úplne nadbytočná, pretože aj farebnú teplotu svetla môžu generovať iné svietidlá.

Svietidlá a svetlá LED žiarovky jednoduché závesné svetlá

Čo Čo?

Vzhľadom na skutočnosť, že kompletnú jadrovú elektráreň je možné zachrániť, ak sa žiarovky v Nemecku už nepoužívajú, možno len naliehavo odporučiť obmedziť všetky aplikácie na iné svetelné zdroje. Zvlášť energeticky úsporná žiarovka v posledných rokoch zanechala svoje problémy s prerezávaním zubov a teraz je plnohodnotným zdrojom svetla, ktorý už z hľadiska životnosti nie je horší. Svetelná dióda by sa mala používať všade tam, kde sa vyžaduje maximálny výnos s minimálnou spotrebou. A tam, kde je dôležitá teplota a jas svetla, je tu priestor pre halogénovú žiarovku. A v neposlednom rade má žiarivka stále právo existovať v nepriamom osvetlení za panelmi alebo vo viditeľnom variante ako ostrý farebný kontrast v červenej alebo zafírovej modrej farbe. Okrem toho môže trubica samozrejme svietiť aj tam, kde je dôležité dobré svetlo, a nie optika: v suterénoch a iných neobývaných miestnostiach.

LED žiarovky a svetlá

Zdroje obrázkov:

1) Unsplash (licencia CC0) pixabay.com

2) Unsplash (licencia CC0) pixabay.com

3) Kara fotolia.com

4) demerco fotolia.com

5) Michale Tieck fotolia.com

6) ilyarexi fotolia.com

7) fotomek fotolia.com

8) demarco fotolia.cm

9) Hans (licencia CC0) pixabay.com

10) chones fotolia.com

11) Clarini fotolia.com