Atraktívny interiérový dizajn – podobnosti medzi predchádzajúcim západným a starým japonským štýlom

wabi-sabi-atraktívne-interiér-dizajn-spálňa-čelo postele   Prekvapujúca, ale skutočná podobnosť medzi predchádzajúcim západným a starým japonským štýlom

Mnohí v západnom svete pocítili vplyv skoršieho západu. Tento štýl dáva pocit jednoduchosti. Z toho sa človek učí nachádzať krásu v jednoduchosti. Práve z tohto dôvodu majú ľudia na Západe radi iné formy jednoduchosti, ktoré pochádzajú z rovnakého obdobia.

Snáď z rovnakého dôvodu sa 90% ľudí intuitívne páči japonskému štýlu wabi-sabi.

Jednoduchý a efektívny dizajn starších západných domov v štýle Shaker stále ovplyvňuje vnímanie ľudí, ako by mal byt vyzerať. To isté platí pre štýl Arts and Crafts dizajnérov Williama Morrisa a Gustava Stickleyho. Ich nápady prišli v reakcii na represie voči viktoriánskej ére a priemyselnej revolúcii. Takéto nápady ovplyvnili opis prérijnych domov Franka Lloyda Wrighta ako pozadia pre skutočný život rovnako ako prácu moderných dizajnérov.

Všetky tieto vlastnosti jednoduchosti a funkčnosti nájdete aj v japonskom štýle Wabi-Sabi

Atraktívny interiérový dizajn

Atraktívny interiérový dizajn drevená stolička do jedálne wabi sabi

Dnešný príspevok sa okrem iného zaoberá vývojom tohto dizajnu na konci 18. a začiatku 19. storočia. V tej dobe bola aj industrializácia veľmi silná. Malo to veľmi veľký vplyv na vnímanie dizajnu ako takého. Obe tendencie prebiehali paralelne.

Štýl Shaker sa stal obzvlášť silným v polovici 18. storočia. V kontexte tohto typu dizajnu prevládala preferencia jednoduchých a efektívnych tvarov.

K tomuto štýlu okamžite inklinovali najmä ľudia zo západu Ameriky. Príliš veľké ozdoby sa okrem iného nezdali byť pre veriacich to pravé!

Teraz sa spoločne pozrime na niekoľko japonských kúskov s rovnakým štylistickým prístupom?

Konzolový stôl Chester – 920 eur

Atraktívny interiérový dizajn zásuvkový stôl wabi sabi z tmavého dreva

Japonský architekt Tadao Ando prvýkrát navštívil Spojené štáty v roku 1970. Vyjadril obdiv k charakteristikám štýlu American Shaker.

Podľa jeho slov jednoduchosť a zdržanlivosť mali štruktúrny vplyv na životné prostredie. Podľa jeho názoru tento štýl zaznamenal v kontexte modernej komplexnosti mimoriadne osviežujúcu jednoduchosť.

William Morris Compton nástenná maľba

Atraktívny interiérový dizajn tapety wabi sabi pokrývajúcej tapetu s kvetinovým vzorom

V roku 1889 expertka na domácnosť Emma Hewittová vyjadrila svoj extrémne negatívny názor na viktoriánsku éru. Tento štýl dizajnu nazvala „Americká choroba“. Hewitt vyzval ľudí, aby boli jednoduchší a používali nadbytok iba na skutočne vhodných miestach. William Morris taktiež zahájil vlastnú kampaň v súlade s touto pozíciou proti dôrazu na vlastný sociálny status viktoriánskym štýlom. Sériou ručne vyrobených diel chceli motivovať návrat ku kráse aj ďalší ľudia.

Nástenné maľby, ktoré Morris vytvoril, sú ručne maľované a tlačené a ukazujú nádhernú jednoduchosť. Fanúšikovia viktoriánskeho štýlu to považovali za znak nedostatku predstavivosti chudobných ľudí.

Interiér vo viktoriánskom štýle

Atraktívny interiérový dizajn tradičné schody wabi sabi

Zo svojej strany tiež vyjadril tvrdú kritiku vyberavého a detailmi preťaženého viktoriánskeho štýlu. Poukázal na to, že v tom čase ľudia často označovali kus zeme ako niečo nevhodné pre ich domovy. V tom čase sa hovorilo, že pred niekoľkými rokmi bol kus krásny, ale teraz sa do budovy nehodí. Podľa názoru Morrisa tieto slová ukazujú, že si človek uvedomil hrozné vlastnosti viktoriánskeho štýlu. Napriek tomu podľa neho v tomto pokračujete.

Hľadaj krásu v svetských detailoch

Atraktívny interiérový dizajn misky wabi sabi keramické ovocie

Opakovane radil svojim študentom, aby hľadali krásu v prízemných detailoch. Podľa jeho názoru by mal každý vidieť krásu ženy čerpajúcej vodu zo studne a muža, ktorý sa učí pracovať s kosou. Ak by ste to nedokázali, všetky ostatné krásky sveta by pred vami zostali skryté.

Pripomína ľuďom skutočné predmety lásky. Ide o vlastnú manželku alebo vlastného manžela, vlastné polia s kvetmi. Tie podľa jeho názoru odrážajú aj vlastnú osobnosť.

Tmavé, dramatické prostredie – masívny drevený nábytok s koženým čalúnením

Atraktívny interiérový dizajn pohovky z hnedej kože wabi sabi vstavaný krb

Americký návrhár Gustav Stickley mal podobnú predstavu o veciach. Bol to dizajnér z hnutia Craftsmanns. V polovici 19. storočia priniesol Američanom iný druh jednoduchého nábytku.

Podľa vlastných slov použil iba materiály, ktoré pôsobia dôstojne, jednoducho a uhladene.

S rodinou žil v jednoduchom zrube. Mal veľmi presvedčivé tvrdenia. Po prvé, podľa jeho názoru majú tieto zruby jednoduchú a jasnú líniu.

Majú tiež otvorené kúzlo odhalených prvkov. Z tohto dôvodu nie sú skryté pod ozdobami a rôznymi štruktúrnymi vrstvami.

Ako vidíte na obrázku tu, jednoduchý nábytok sa stal štandardom pre domácnosti na celom svete dodnes

Atraktívny interiérový dizajn jedálne wabi sabi s vysokými operadlami

Objektívne povedané, viktoriánsky štýl a hnutie Arts and Crafts prežili bok po boku do 20. storočia. Tie súčasne ovplyvnili psychiku Američanov a západných ľudí.

V skutočnosti možno povedať, že oba štýly sú v modernom dizajne 21. storočia rovnako zastúpené. Vzali ste z nich to najlepšie a našli ste správnu rovnováhu. Táto zdravá zmes bola prijatá aj v moderných formách wabi-sabi.

     Zariadenie v štýle Wabi -Sabi – nedokonalá, nedokončená krása

wabi sabi biely kuchynský nábytok faktické krásne dosky na stôlHrubý dizajn steny v obývacej izbe kombinovaný s klasickými akcentmi

wabi sabi atraktívny interiérový dizajn kreslo vstavané krbové zrkadlo

Pohovky z masívnej kože – nábytok Wabi -Sabi

wabi sabi atraktívny interiérový dizajn sedacia súprava koža hrubá stena