Bazalka – obľúbená bylina a bylina

Viete si predstaviť svoju paradajkovú omáčku bez výraznej vône bazalky? Sotva by sme povedali! Pretože aromatické kuchynské korenie je tiež súčasťou pesta, cestovín a pizze a dodáva týmto jedlám nezameniteľnú chuť. Áno, bazalka je populárna bylina, ktorá je v nemeckom kulinárskom umení široko používaná. Ale dá sa nájsť takmer vo všetkých krajinách sveta. Dnes je taký populárny, že je známy ako kulinársky vrchol. Ale okrem toho, že je široko používaný v kuchyni, je aj cennou liečivou rastlinou. Určite ste už pili horúci bazalkový čaj s prechladnutím alebo žalúdočnými ťažkosťami a hneď ste pocítili úľavu, nie? Bazalka sa vďaka svojim liečivým životne dôležitým látkam osvedčila ako veľmi užitočná liečivá rastlina a spektrum jej pôsobenia je dosť široké. V tomto článku zistíte, čo by ste ešte mali vedieť o tejto bylinke a jej použití v kuchyni a v liečiteľstve.

Tieto čerstvé listy sú obľúbenou kulinárskou bylinou mnohých Nemcov.

Čerstvé listy bazalky

  • Odkiaľ pochádza bazalka?

Malá zelená rastlina je jednou z najznámejších a najobľúbenejších byliniek na svete. Pôvodne pochádza z tropických oblastí Afriky a Ázie. Rastlina bola prvýkrát pestovaná v Indii, kde sú jej listy dodnes považované za posvätné. V Stredomorí je známy už 3500 rokov.

V dávnych dobách bola oceňovaná liečivá sila bazalky, ale v stredoveku bola rastlina chválená a odmietaná zároveň. Boli napríklad ľudia, ktorí objavili ich použitie v bodnutí škorpiónom a chválili rýchle uzdravenie. Iní naopak tvrdili, že silná vôňa bazalky mala tendenciu priťahovať škorpiónov a šíriť medzi priateľmi pocity nenávisti. Ale liečivá bylina sa časom etablovala vďaka svojmu pozitívnemu účinku na telo a dušu a dnes je oveľa (dokonca viac ako pred stáročiami!) Cenená a používaná ako aromatická kulinárska bylina.

V priebehu mnohých storočí sa bylinke niekedy popieralo, inokedy ju chválili.

Listy čerstvej bazalky v kuchyni

  • Aké sú typické vlastnosti bazalky??

Bazalka je popri šalvii a rozmaríne jednou z najtypickejších byliniek v dnešnom stredomorskom regióne. Vedci poznajú viac ako 60 druhov, vrátane najbežnejšej bazalky ocimum, známej aj ako kráľovská bylina. Obľúbená je aj bazalka grécka (minimum Ocimum) a bazalka indická (Ocimum sanctum). Jedná sa o typické bylinné rastliny, ktoré dorastajú do výšky 20 až 60 cm. Jeho listy sú zelené, vajcovitého tvaru, mierne klenuté nahor. Obvykle sú široké 4 až 6 palcov. Vôňa bylinky, ktorá pochádza z esenciálnych olejov obsiahnutých v listoch rastlín, je veľmi výrazná a neprehliadnuteľná. Bylina je tu jednoročná a kvitne od júna do septembra. Ak chcete listy bazalky zmraziť alebo vysušiť, musíte ich zozbierať pred fázou kvitnutia. Toto je najlepší spôsob, ako zachovať arómu a chuť. V tomto ohľade sa však odporúča listy bazalky zmraziť, nie sušiť.

 Listy bazalky sú zelené, vajcovité, mierne zakrivené nahor.

Bazalkovo zelené listy

Náš tip navyše: Pri nákupe dávajte pozor najmä na poškodené listy papiera. Žlté škvrny môžu byť spôsobené rastlinnými vírusmi alebo hubami!

Zelené korenie je možné pestovať doma v kvetináči alebo pestovať vonku na záhradnej posteli.

Starostlivosť o bazalku doma v kvetináči

  • Niekoľko tipov, ako sa starať o obľúbenú kulinársku bylinku

Ak známu kulinársku bylinku pestujete v kvetináči alebo ju máte na bylinkovom pláte vonku v záhrade, stále potrebujete vedieť niečo o jej starostlivosti. Je to svetelný zdroj a má rád slnečné, teplé a chránené polohy. Tiež uprednostňuje dobre výživné a dobre odvodnené pôdy. V letných mesiacoch treba bylinky a bylinky poriadne zalievať. Ale pozor! Premokrenie môže viesť k hnilobe koreňov! To znamená, že zalievajte opatrne a nikdy nenechajte pôdu vyschnúť!

Kulinársky vrchol, ktorý musíte mať v kuchyni absolútne po ruke.

Listy bazalky zelenej

  • Použitie bazalky v kuchyni

Aromatická bylina sa dnes v kuchyni používa veľmi často. Oceníte nielen jeho výraznú vôňu, ale aj jemne sladkú a jemne korenistú chuť. Úžasne sa hodí k rôznym špecialitám talianskej kuchyne, ale aj k rybím pokrmom, cestovinám a šalátom. Bazalka sa skvele hodí k jedlám, ktoré obsahujú cesnak, papriku, paradajky a olivový olej. Dnes si už len ťažko vieme predstaviť šalát z mozzarelly a paradajok bez bazalky. Bez nej si tiež nemožno predstaviť Pesto alla Genovese. Thajská bazalka je vždy neoddeliteľnou súčasťou ázijských jedál. V kuchyni sa používajú hlavne listy čerstvej bazalky, ktoré zachovávajú svoju arómu a dobre chutia.

 Pesto s množstvom bazalky je skutočnou lahôdkou!

Pesto s množstvom bazalky

  • Bazalka v medicíne

Spomenuli sme to na začiatku tohto článku, táto zelená bylinka je cennou liečivou rastlinou. Je lekársky uznávaný a jeho pravidelná konzumácia môže veľmi pomôcť zdraviu každého. Zdravé spektrum účinku bazalky je mnohostranné. Základom sú životne dôležité látky obsiahnuté v jeho zelených listoch. Aby sme vymenovali len niektoré – super prvky, minerály a vitamíny, napríklad mangán, meď a vitamín C. Zoznam zdravých zložiek obsahuje aj beta -karotén, vápnik, železo a vitamín K. Čaj z bazalky sa odporúča pri strese, depresii a nálade hojdačky. Tiež na plynatosť, podráždený žalúdok a nechutenstvo. Masáže bazalkovým olejom môžu liečiť migrény, závraty a nespavosť. Je tiež dobrý pri menštruačných bolestiach a symptómoch menopauzy a môže zmierniť bolesť kĺbov. Silica získaná z listov bazalky má protizápalové účinky, je tiež antibakteriálna, analgetická a protirakovinová. V zásade sa môže užívať vnútorne alebo aplikovať na pokožku.

 Bazalkový esenciálny olej je alternatívny liek.

Alternatívny liek na esenciálny olej vyrobený z listov bazalky

Extra tip: Použitie vysoko koncentrovaných bazalkových prípravkov sa neodporúča malým deťom, tehotným ženám a matkám, ktoré dojčia;.

Medicína priamo z prírody!

Bazalka listy kvety liek z prírody

Bazalkový olej je tiež alternatívnym liekom na multirezistentné baktérie a zápaly. Môže sa použiť tam, kde antibiotiká už nie sú účinné. Vnútorne aplikovaný éterický olej má silný protikŕčový a protizápalový účinok. Jeho relaxačné a bolestivé účinky sú neprekonateľné.

Viete o inom prírodnom lieku, ktorý sa v medicíne používa tak široko??

 Čerstvé listy, v ktorých sa skrýva veľa liečivej sily.

Čerstvá bazalka zanecháva liečivú silu prírody

 Bazalkový esenciálny olej je možné užívať vnútorne alebo aplikovať na pokožku.

Bazalkový esenciálny olej

 Bazalkovo-zázvorová limonáda je v lete absolútnym trendovým nápojom.

Zázvorová limonáda z bazalky je v lete trendový nápoj

 Je dobré mať čerstvé listy bazalky vždy po ruke v kuchyni ….

Majte listy čerstvej bazalky na dosah ruky v kuchyni

 … a presne vedieť, ako ich používať pri varení.

Vedieť presne, ako používať listy bazalky pri varení

 V týchto zelených listoch je obsiahnutých mnoho životne dôležitých látok.

Listy bazalky zelenej obsahujú veľa životne dôležitých látok