Byliny obohacujú chuť vašich jedál

V našom predtým publikovanom článku o bylinkách sme stručne načrtli 5 obľúbených Nemcov, ktorí dobre rastú na parapete aj v záhradnej posteli. Dnes chceme v téme pokračovať a predstaviť vám ďalšie obľúbené kulinárske bylinky, ktoré dodávajú každému jedlu osobitnú príchuť. Od jemne sladkej chuti po typicky horkú až po exotickú korenistú môžete dosiahnuť všetko a lichotiť oblohe pomocou správne vybraných byliniek. Ale nielen to. Bylinky sa dajú veľmi ľahko pestovať, dokonca si môžete sami vytvoriť aj malú bylinkovú záhradku. Ich svieža zeleň plní aj dekoratívnu funkciu v kuchyni alebo vonku v bylinkovej záhrade a púta veľkú pozornosť. Ale ich nádherná aróma rozmaznáva zmysly a vytvára dobrú atmosféru vo vnútri alebo vonku. Stačí si vybrať správne miesto pre svoje obľúbené bylinky a experimentovať s týmito užitočnými koreninami.

Slané

Pikant je známa bylinka, ktorú Rimania radi používali aj pri príprave jedál. Má špecifickú vôňu, ktorú ste si nemohli zameniť. Rozšírené sú tu dva druhy tohto korenia, letné slané (Saturejahortensis) a zimné (Saturejamontana). Rozdiel medzi týmito dvoma odrodami je chuťovo veľmi malý, preto hovoríme o slanom korení vo všeobecnosti. Úprimne povedané, toto je klasika medzi kuchynskými bylinkami. Môže sa používať čerstvý aj sušený, jeho výraznú aromatickú vôňu a pikantnú chuť si pri správnom skladovaní zachováte dlho. Môžete ho skombinovať s rozmarínom a tymianom a dodať pokrmom trochu pikantnú nôtu.

Ako naznačuje názov, slané sa hodí k fazuli

bylinky Pripravte lahodné jedlá so slaninou

Liečivá sila slaných je doložená v stredoveku. Korenie môže predchádzať plynatosti a bolestiam žalúdka, ako čaj sa používa na kašeľ.

 Slané je tiež dôležitou liečivou bylinou

bylinky dodajú raňajkám lepšiu chuť pikantných

koriander

Koriander bol a zostáva obľúbenou kulinárskou bylinkou a zároveň vynikajúcou liečivou rastlinou, takže by bol nepostrádateľnou súčasťou nášho každodenného života. V dávno zabudnutých časoch bola bylina obľúbená v Indii, Číne a Egypte a bola veľmi cenená pre svoje liečivé vlastnosti. Starovekí Gréci oceňovali sladké korenie a Hippokrates ho chválil ako bylinný liek.

Koriander dodáva pokrmom nezameniteľnú chuť

bylinky koriander použite ako korenie v kuchyni

Dnes je koriander neoddeliteľnou súčasťou ázijských jedál. Úžasne sa hodí k šalátom a zeleninovým polievkam. Dáva dipom pikantnú nôtu a špeciálnu pachuť. Koriandrovú zeleninu je možné použiť aj na prípravu smoothie. Bylinke sa pripisujú silné liečivé vlastnosti. Esenciálny olej obsiahnutý v semenách koriandra pomáha pri gastrointestinálnych problémoch, ako je plynatosť a hnačka. Použitie tejto liečivej rastliny sa osvedčilo pri detoxikácii a môže zmierniť zápalové procesy v tele.

Koriander – prírodný liek a typické stredomorské korenie

Byliny v kuchyni používajú na paradajky koriander

oregano

Oregano je tiež jednou z typických kulinárskych byliniek, ktoré majú liečivé vlastnosti. Táto bylina je rozšírená v stredomorskej oblasti a jej miernu, pikantnú chuť oceňujú stredomorská kuchyňa. Jeho zelené listy vydávajú aromatickú vôňu. Bylina môže na slnečnom mieste dorásť až do výšky 65 cm. Oregano sa v kuchyni používa veľmi často, pretože dodáva jedlám osobitnú chuť. Táto bylinka nesmie chýbať na pizzách alebo v paradajkových omáčkach, omeletách a na farmárskych raňajkách. Hodí sa tiež k mäsovým a rybím pokrmom, polievkam a omáčkam. Liečivá sila tejto byliny bola objavená a používaná v dávnych dobách. Odvtedy až doteraz sa oregano používa na liečbu bolestivých hemoroidov a ženských chorôb. Liečivá bylina má antibakteriálny, tráviaci, chutný a protiplesňový účinok.

Typická chuť oregana je korenistá až horká

kulinárske bylinky oregano s mäsom a zemiakmi

šalvia

Šalvia tiež pochádza zo stredomorských oblastí, ale tiež sa jej tu dobre darí. Na celom svete je známych asi 900 druhov šalvie. Skutočná šalvia je jednou z najdôležitejších byliniek a liečivých rastlín v Nemecku. Šalviový čaj je jedným z našich obľúbených nápojov, má tonizujúci účinok a je antibakteriálny. Esenciálne oleje obsiahnuté v šalvii majú protizápalové a protikŕčové účinky. Gazdinky preto stále používajú liečivé byliny v šalviovom masle a pripravujú si rôzne šalviové omáčky. Ich kyslá, ovocná chuť je nezameniteľná a preferuje sa v mnohých jedlách.

 Šalvia príjemne vonia a má horkastú a korenistú chuť

Pridajte bylinky a šalviu do misky

tymián

Našim nesporným favoritom medzi kulinárskymi bylinkami v tomto príspevku je tymian. Veľkej obľube sa teší hlavne v juhovýchodných oblastiach Európy, v celej oblasti Stredomoria, odkiaľ bylina skutočne pochádza. Tymián bol však v 11. storočí stále rozšírený po Európe. Korenie je v kulinárskom umení veľmi obľúbené, pretože má výraznú, ostrú a korenistú chuť a dodáva jedlám sladkú stredomorskú atmosféru. Tymián je od pradávna známy ako liečebný prostriedok. Staroveký grécky lekár Hippokrates ho používal proti chorobám dýchacích ciest. Táto bylina je odpradávna považovaná za prírodné antibiotikum a často sa používa pri prechladnutí a žalúdočných ťažkostiach. Pomáha nám to udržať sa v psychickej kondícii do vysokého veku, hovoria lekárski vedci a lekári. Jeho liečivé vlastnosti robia z tymianu klasiku medzi koreninami, ktoré patria do každej kuchyne.

Ak chcete svojmu jedlu dodať harmonickú chuť, použite tymián!

Pripravte si kulinárske bylinky s tymianom

Tymián je nenahraditeľný pri čiernom kašli, astme a chronickej bronchitíde

Pripravte si bylinkové bôby s tymianom

Rôzne kuchynské bylinky môžete pestovať v kvetináčoch, debničkách a vaniach na balkóne

Pikantné bylinky robia jedlo vynikajúcim

bylinky chutné jedlo s koriandrom

bylinkovo ​​slané využitie pri varení

Šalvia bylinková robí jedlá chutnými a odlišnými

na prípravu omelety používajte kulinárske bylinky