Epochálna konjunkcia Jupitera a Saturnu v decembri 2020

21. decembra 2020 sa očakáva zvláštna udalosť, epochálna konštelácia dvoch veľkých planét. Vedci tomu hovoria veľká konjunkcia Jupitera a Saturnu. Títo dvaja plynní obri sa na večernej oblohe pohybujú tak blízko seba, že pri pohľade zo Zeme stoja v jednej línii. Naposledy sa obe planéty tak blízko priblížili v stredoveku, krátko pred východom slnka 4. marca 1226. Ak tento jedinečný nebeský úkaz vynecháte v decembri 2020, budete si musieť počkať do roku 2080. Takže naša rada: budúci pondelok 21. decembra sa pozrite na oblohu. Jupiter a Saturn sú potom tak blízko seba, ako keby boli nebeským telom. Tento vzácny astronomický úkaz si určite nenechajte ujsť!

 Pohľad na hviezdnu oblohu: K vzácnej konjunkcii Jupitera a Saturna dôjde 21. decembra 2020.

Spojenie Jupitera a Saturnu Pohľad na hviezdnu oblohu veľké súhvezdie planét

Ako vzniká veľká konjunkcia Jupitera a Saturnu??

Všetci vieme, že planéty v slnečnej sústave obiehajú okolo Slnka rôznymi rýchlosťami. Pravidelne sa predbiehajú. To je tiež prípad Jupitera a Saturnu. Jupiter je známy ako najväčšia planéta slnečnej sústavy.

Okolo Slnka trvá asi dvanásť rokov. Saturn je tiež obr medzi planétami, ale je ďalej než Jupiter. Saturn preto potrebuje asi 30 rokov na to, aby dokončil svoj kruh okolo Slnka. Stáva sa teda, že každých 20 rokov Jupiter dostihne Saturn a predbehne ho na vnútornej obežnej dráhe. Túto udalosť bolo možné pozorovať 31. mája 2000 a ďalšie podobné súhvezdie týchto dvoch planét bude 31. októbra 2040. Len veľmi zriedka sa však k sebe dostanú tak blízko, že pri pohľade zo Zeme vyzerajú ako nebeské teleso.

Napriek tomu, že sa obaja plynní obri stále viac zbližujú, je medzi nimi vzdialenosť zhruba 660 miliónov kilometrov.

Spojenie Jupitera a Saturnu je bližšie, ale vzdialenosť je 660 miliónov km

Títo dvaja plynní obri však od seba vždy zostávajú v rôznych vzdialenostiach. Ich uhly sklonu k rovine zeme sú tiež odlišné pre každú konjunkciu Jupitera a Saturnu. Tento december prechádza Jupiter kúsok pod Saturn. 21. decembra V roku 2020 bude vzdialenosť medzi týmito dvoma planétami oveľa menšia, presnejšie šesť minút oblúka. Preto je tohtoročný predbiehací manéver niečím výnimočný. Jupiter a Saturn sa spoja do spoločného svetelného bodu a budú vyzerať ako žiariaci bod na hviezdnej oblohe. K ďalšej epochálnej konjunkcii Jupitera a Saturnu by malo dôjsť až v roku 2080. Ale kto vie, čo sa v slnečnej sústave bude diať doteraz?

 V dôsledku epochálnej konštelácie vyzerajú Jupiter a Saturn v pondelok 21. decembra 2020 ako dvojitá planéta.

Spojenie planét Jupiter a Saturn je veľmi podobné dvojitej planéte

Ako sledovať vzácnu podívanú na planéty?

Veľká konjunkcia Jupitera a Saturnu je bezpochyby najväčšou nebeskou podívanou roka. 21. decembra okolo 16:30 v čase Zimný slnovrat potom sú v súlade so zemou a slnkom. Veľké stretnutie planét je možné pozorovať voľným okom, keď je jasné počasie. Planetárne stretnutie na hviezdnej oblohe je najlepšie vidieť ďalekohľadom alebo ďalekohľadom. Celú oblohu je možné vidieť nízko nad juhozápadným horizontom, ale trvá len krátko. Žiariace planetárne duo bohužiaľ klesá pred 19. hodinou bezprostredne po západe slnka. Stojí však za to pokúsiť sa budúci pondelok pozorovať epochálnu konjunkciu Jupitera a Saturnu. Ďalšia konštelácia týchto dvoch planét bude o 20 rokov, ale potom už k sebe nebudú tak blízko.

 Stretnutie planéty na večernej oblohe

Spojenie Jupitera a planéty Saturn na večernej oblohe Okuliar planét

 Veľká konjunkcia Jupitera a Saturnu a zimného slnovratu sa zhoduje 21. decembra 2020.

Spojenie Jupitera a Saturnu na zimný slnovrat 21. decembra 2020

Vianočné stretnutie Jupitera a Saturnu vyzerá graficky.

Spojenie Jupitera a Saturnu na vianočné stretnutie planét

Spojenie Jupitera a Saturnu v našej grafike slnečnej sústavy