Eukalyptus – užitočná liečivá rastlina a pútavá dekorácia

Aromatický éterický olej alebo jediný zdroj výživy koaly? Pekná dekorácia do domácnosti alebo účinný prostriedok? Čo je to vlastne eukalyptus? Mnohí čitatelia sa určite cítia ohromení, pretože sa o tomto druhu stromov veľmi často nedočítate. Dá sa predpokladať, že väčšina ľudí počuje o eukalyptovom oleji často, pri kašli si saje eukalyptové cukríky a nevie o tejto téme oveľa viac. Preto chceme zamerať svoju pozornosť na eukalyptus a odpovedať na otázky položené vyššie. Alebo skôr budeme spoločne hľadať odpovede. Na jednej strane dnes hovoríme o eukalyptovom strome a jeho liečivých vlastnostiach. Na druhej strane chceme tiež zvážiť možnosti dekorácie listami a konármi eukalyptu. Oba aspekty sú dôležité pre každého, preto ich chceme bližšie vysvetliť. Zostaňte s nami a naučte sa veľa zaujímavých faktov o tejto užitočnej liečivej rastline a pútavej dekorácii pre vaše štyri steny!

 Eukalyptus – užitočná liečivá rastlina a vynikajúca dekorácia pre domácnosť.

Dekorácia liečivých rastlín eukalyptu

Vedecké informácie o eukalypte

Eukalyptový strom (Eucalyptus globulus) patrí do čeľade myrtovitých a pochádza z Austrálie. Nachádza sa tu viac ako 600 druhov. Eukalyptový strom dnes rastie nielen v austrálskej divočine, ale aj v subtropických a tropických oblastiach po celom svete..

Strom môže dosiahnuť výšku až 60 m. Skutočne prežil. Väčšina druhov eukalyptov je odolných, ale znáša aj veľké horúčavy a zaobíde sa bez veľkého množstva vody. Koaly žijú vo vetvách eukalyptových stromov, kde radi odpočívajú. Malí vačnatci navyše jedia aromatické listy eukalyptu. Toto je ich preferované jedlo. Mladé listy sú oválneho tvaru a modrozelenej farby. Staršie listy vyzerajú inak, pripomínajú kosáky a sú šedozelené. Kvety eukalyptu sú jemne tvarované a zafarbené podľa druhu na bielo, červeno alebo žlto.

Názov eukalyptus pochádza z gréčtiny a presne označuje kvetný púčik.

Dekorácia listov eukalyptu vo sviežej vôni do vázy

 Eukalyptové drevo je obzvlášť odolné a používa sa napríklad na stavbu lodných kíl.

Eukalyptové stromy získavajú odolné drevo

 Eukalyptový éterický olej sa získava z čerstvých listov a konárov vetvičiek.

Eukalyptus zanecháva v medicíne široké využitie

Eukalyptus ako liečivá rastlina

Listy eukalyptu sú obzvlášť dôležité na lekárske účely. Esenciálny olej, ktorý obsahujú, sa získava destiláciou vodnou parou. Obsahuje látky 1,8 cineol, alfa-pinén a limonén. Príjemne voňajúci olej funguje veľmi dobre proti nachladnutiu a kašľu. Dokáže uvoľniť uviaznutý hlien z priedušiek a dutín, uľahčuje dýchanie. Je tiež spazmolytický, antibakteriálny a chladí pokožku a sliznice. Z tohto dôvodu sa eukalyptový olej nachádza v rôznych liekoch, ako sú napríklad kvapky proti kašľu alebo kapsuly. Studené kúpele a balzamy na vtieranie majú veľmi pozitívny vplyv na telo a celkové zdravie. Pri akútnej bronchitíde veľmi pomáha éterický olej. Lieči slizničný kašeľ a čistí upchatý nos. Hojivý účinok dosiahnete, ak eukalyptový olej skombinujete s inými éterickými olejmi. Horúci kúpeľ s éterickými olejmi je vždy osviežujúci a má liečebný účinok.

Najslávnejšia liečivá rastlina v Austrálii.

 Eukalyptus je najznámejšia liečivá rastlina v Austrálii

 Objavte liečivé vlastnosti eukalyptového oleja!

Eukalyptový éterický olej

Extra tip: Neodporúča sa používať eukalyptový olej v koncentrovanej forme. To môže viesť k podráždeniu pokožky. Pred použitím eukalyptového oleja je nevyhnutné, aby ste sa vopred poradili so svojim rodinným lekárom. Opatrnosť sa odporúča pre citlivé osoby, tehotné ženy, astmatikov!

 Eukalyptový čaj je vyrobený z listov a je nepostrádateľný pri prechladnutí a zápale priedušiek.

Eukalyptový čaj vyrobený z listov

Listy eukalyptu obsahujú látky, ktoré zmierňujú zápalové procesy a inhibujú baktérie a vírusy.

Listy eukalyptu

Ozdobte si vlastné štyri steny listami eukalyptu!

Eukalyptus má okrem svojich liečivých vlastností aj dekoratívnu funkciu, ktorú by ste nemali podceňovať. Listy vyžarujú jemnú, osviežujúcu arómu. Vyzerajú skvele vo váze s inými kvetmi usporiadanými spoločne. Vzhľadom na svoj špeciálny tvar a špecifickú vôňu sú často preferované ako dekorácia, najmä v tých prípadoch, keď chcete do atmosféry vniesť atmosféru mestskej džungle.

 Baby modré listy eukalyptu usporiadané vo váze

Baby modré listy eukalyptu usporiadané vo váze

 Vhodná dekorácia na rôzne akcie.

Malé eukalyptové konáre vhodné ako ozdoba na rôzne akcie

Eukalyptové vetvy môžete použiť aj ako ozdobu v spálni alebo v kúpeľni a osviežiť tam vzduch. Dekorácia s eukalyptovými listami sa používa aj na oslavy, samozrejme aj na svadby v štýle Boho. Vpustite do hry svoju vynaliezavosť a budete skutočne schopní zariadiť niečo zarážajúce.

Alebo máte iné nápady, ako by ste mohli využiť liečivú silu a dekoratívny potenciál eukalyptu?

 Vneste do svojej spálne exotický nádych!

Deco spálňový eukalyptus vetví jemnú vôňu

 V tejto spálni je zaručená atmosféra mestskej džungle!

Eukalyptus v spálni rozvetvuje atmosféru mestskej džungle

Jemná vôňa eukalyptových listov osvieži kúpeľňu.

Eukalyptus zanecháva v kúpeľni osviežujúcu vôňu

 Vedieť správne používať dekoratívnu funkciu listov eukalyptu?

Listy eukalyptu používajte správne ako dekoratívnu funkciu

 Eukalyptový olej je nepostrádateľný v medicíne a kozmetike.

Eukalyptový olej je v lekárenskej kozmetike nepostrádateľný

 Spoznajte liečivú silu eukalyptového oleja?

Liečivá sila eukalyptového oleja

 Medicína z prírody! Listy eukalyptu obsahujú dôležité liečivé látky.

Dôležité liečivé látky Eukalyptus opúšťa medicínu z prírody