Čistenie strieborných šperkov: Jednoduché efektívne tipy, ktoré si môžete vziať domov!

Nikomu z nás nechýbajú strieborné šperky, pretože sa jedná o ušľachtilý a zároveň relatívne lacný variant na akcentovanie vlastného vzhľadu. Univerzálne sa hodí takmer ku každému oblečeniu a osobnému vzhľadu. Strieborné šperky však majú jednu zásadnú nevýhodu a tou je, že sa časom kazia. Problém však nie je taký veľký, ako by ste si mohli myslieť. Len v ojedinelých prípadoch je nevyhnutné nechať si vlastné strieborné šperky vyčistiť profesionálnym klenotníkom. Odporúčame to najmä pre drahé položky zo striebra. Jednoduchšie šperky však môžete jednoducho vyčistiť doma pomocou niekoľkých jednoduchých metód a domácich prostriedkov. Tu je pár praktických rád, ako na to!

Strieborné šperky pravidelne čistite!

dve skvelé náušnice strieborné šperky čisté

Ako čistiť strieborné šperky – voda a domáce prostriedky

Hneď na začiatku si popíšeme metódu, ktorá má tri rôzne varianty. S týmto si môžete úžasne vyčistiť svoje strieborné šperky doma. Sami sa môžete rozhodnúť, ktorú z uvedených možností si vyberiete. Pri tomto postupe budete potrebovať nasledujúce produkty, aby ste mohli čistiť svoje strieborné šperky:

  • Horúca voda;
  • Nádoba na horúcu vodu dostatočne veľkú na šperky, ktoré chcete vyčistiť;
  • Alobal;
  • Soľ / sóda bikarbóna / sóda bikarbóna;
  • Rukavice na čistenie;
  • Utierka na utretie.

Ušľachtilé a drahé kúsky by radšej vyčistil klenotník

Krásne šperky čisté strieborné šperky

Ako už môžete sami vidieť, hlavný rozdiel spočíva v domácom lieku, ktorý sa používa. Svoje strieborné šperky môžete vyčistiť soľou, ako aj sódou alebo sódou bikarbónou. V závislosti od úrovne znečistenia by ste sa mohli rozhodnúť pre jedno alebo druhé. Sóda bikarbóna a sóda bikarbóna sú o niečo účinnejšie ako soľ a mali by sa používať na silnejšie znečistené šperky. Soľ je naopak o niečo šetrnejšia a možno ju použiť aj na profylaxiu.

Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je vyčistiť strieborné šperky leštiacou handričkou

Čistenie strieborných šperkov - skvelé malé prstene

Takto čistíte domácimi prostriedkami

Nádobu prikryte dostatkom hliníkovej fólie a rozložte na ňu šperky, ktoré chcete vyčistiť. Nemali by sa navzájom prekrývať, aby sa dali všetky pekne poupratovať. Pridajte jednu až tri lyžice príslušného prostriedku pre domácnosť (v závislosti od sily a stupňa znečistenia) a zalejte horúcou vodou. Na to, aby boli strieborné šperky čisté, by malo stačiť päť až desať minút. Umyte vodou z vodovodu! Potom osušte handrou.

Piercing by sa mal pravidelne čistiť na dezinfekciu

Skvelé prenikavé čisté strieborné šperky

Profesionálne prostriedky

Druhá skupina prostriedkov, ktorými si môžete vyčistiť svoje strieborné šperky, by sa dala označiť za profesionálnejšie. Dajú sa kúpiť v klenotníctve. Niektoré z nich je možné použiť aj súčasne na dosiahnutie lepších výsledkov.

Retiazka so srdcom – takéto kúsky je radosť nosiť a rýchlo sa zašpinia

Srdce a ďalšie nápady - čisté strieborné šperky

Leštiaca handrička

Mohli by ste byť prví pre leštiaca handrička rozhodnúť sa. To môže byť úplne dostačujúce, najmä pre strieborné kusy, ktoré nie sú veľmi špinavé. Môžete ho používať na pravidelné čistenie striebra, aby sa spravidla nezhoršoval.

S týmto výrobkom je však ťažké vyčistiť veľké množstvo nečistôt a chúlostivých rohov.

Oddeľte striebro od ostatných šperkov!

Čistenie strieborných šperkov - rôzne druhy šperkov

Strieborný čistiaci kúpeľ

V takýchto prípadoch môžete použiť strieborný čistiaci kúpeľ. Je to zmes, ktorá je špeciálne navrhnutá na čistenie striebra. Po leštení handričkou môžete urobiť strieborný čistiaci kúpeľ. Rovnako ako pre metódy s domácimi prostriedkami, potrebujete vhodný kontajner a hliníkovú fóliu. Podľa pokynov na obale rozpustite trochu prostriedku v horúcej vode a nechajte tam šperky 5 až 10 minút. Potom vysušte rovnako ako pri inej metóde.

Pravidelné čistenie spôsobuje, že nie je potrebné používať príliš agresívne prostriedky

Čistenie strieborných šperkov - rôzne skvelé kúsky

Akú metódu by ste si mali zvoliť??

Rozpočet je menej agresívny, a preto by mal byť predložený dopredu. To vám umožní častejšie čistenie strieborných šperkov bez toho, aby ste ich akokoľvek poškodili. Ak ho predtým zotriete leštiacou handričkou, budete mať väčšiu šancu na úspech. Strieborný kúpeľový prostriedok je na druhej strane dosť agresívny, a preto by mal byť považovaný za posledný možný variant.

Strieborné šperky, ktoré nie sú príliš drahé, je možné pravidelne čistiť doma 

Strieborné šperky čistia rôzne položky

Riziká

S čistením strieborných šperkov doma vždy súvisia určité riziká. Najprv by sa mohlo ukázať, že nemáte do činenia s čistým striebrom, alebo ste prehliadli niektoré prvky z iných materiálov. Spravidla by tieto nemali prísť do styku s čistiacimi prostriedkami na striebro. Môžu byť napríklad prikryté alebo zabalené do fólie. V opačnom prípade by sa rozbili s opísanými metódami. Na všetky šperky odporúčame skôr profesionálne čistenie u klenotníka. Určité riziko môžete podstúpiť so všetkými ostatnými, nemyslíte? Ak sa budete riadiť našimi radami, budete väčšinou v poriadku.

Dúfame, že budete radi nosiť svoje dobre vyčistené strieborné šperky!