Škvrny od hrdze môžete ľahko a rýchlo odstrániť pomocou týchto jednoduchých tipov!

Nepríjemné škvrny na našom obľúbenom oblečení sú jedným z veľkých sklamaní, ktoré si človek dokáže predstaviť v každodennom živote. Nesmiete však zúfať. S niekoľkými jednoduchými tipmi a trikmi to vynahradíte veľmi rýchlo. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako to urobiť!

Škvrny od hrdze sú nepríjemné, ale nemali by ste z nich zúfať!

Košele očistite, odstráňte hrdzu

Musíte to vedieť pred odstránením škvŕn od hrdze!

Prečo je ťažké odstrániť škvrny od hrdze? Dôvodom je, že kovové častice prenikajú do textilu dosť rýchlo a hlboko. Je to teda domáca práca pre superhrdinov. Preto by ste sa mali v prvom rade pokúsiť vôbec vyhnúť škvrnám od hrdze.

Existuje množstvo účinných detergentov na škvrny od hrdze

Pri praní bielizne odstráňte hrdzu

Tipy pre domácnosť, ako sa vyhnúť škvrnám od hrdze

K škvrnám od hrdze v zásade dochádza, keď mokrý kus oblečenia položíte na kus kovu alebo kus kovového nábytku. Časť kovového povrchu zostáva na textíliách. Mokro z neho robí hrdzu. Pri rozbitých alebo starých sušiacich stojanoch sa to stáva pomerne často. Časť farby alebo povrchovej úpravy odpadla a oblečenie prichádza do priameho kontaktu s kovom. Preto sa týmto situáciám určite vyhnite!

Pri nákupe hotového pracieho prostriedku na škvrny od hrdze by ste mali striktne dodržiavať pokyny na jeho použitie 

Odstráňte hrdzu - všetko v práčke

Špeciálne čistiace prostriedky proti hrdzi a profesionálne čistenie

Na trhu sú špecializované čistiace prostriedky, ktoré môžete použiť na odstránenie škvŕn od hrdze. Sú dosť drahé, ale poskytujú aj veľmi bezpečné výsledky. V tejto súvislosti existujú dve hlavné námietky. Jedna je, že obsahujú veľa chémie a druhá, že sú dosť drahé. Pri ošetrovaní odevov týmito chemickými čističmi by išlo predovšetkým o vaše vlastné zdravie. Používajte rukavice, ktoré môžu chrániť vašu pokožku. Tiež by ste museli striktne dodržiavať pokyny a kontrolovať, či je prací prostriedok vhodný pre tkaninu, ktorú ošetrujete. Buď to musí byť v popise, alebo sa opýtajte predajcu konkrétne na riziká. Pokiaľ ide o veľmi cenné kusy oblečenia, odporúčame profesionálne čistenie.

Niektoré pracie prostriedky môžu účinne odstrániť čerstvé škvrny od hrdze

Odstráňte hrdzu - veľmi dobrá práčka

Citrón na odstránenie hrdzavých škvŕn

Mať doma citrón je účinný nástroj na odstránenie hrdzavej škvrny. Citrónová šťava môže preniknúť do textilu a odstrániť nečistoty. Použitie tohto domáceho receptu je veľmi jednoduché. Vezmite citrón, nakrájajte ho na polovicu a stlačte na škvrnu. Počkajte 2 až 3 minúty a umyte. Môžete to zopakovať niekoľkokrát. Na odolné škvrny môžete tiež pridať trochu soli.

Hrdzavé škvrny sa vyskytujú pri kontakte mokrých textílií s kovom

Odstráňte hrdzu skvelé nápady

Jablčného octu

Na odstránenie hrdzavých škvŕn môžete použiť aj jablčný ocot. Princíp aplikácie je zhruba rovnaký. V takom prípade by ste mali miesto najskôr navlhčiť škvrnou. Potom pridajte jablčný ocot. Nechajte stáť asi 10 minút a umyte.

Špinu je najlepšie odstrániť skôr, ako sa stane odolnou

Odstráňte hrdzu, okrúhle škvrny a nápady

Prípravok na umývanie riadu

Umývací prostriedok dokáže oveľa viac ako čistý riad. Môžete ho okrem iného použiť aj na odstránenie škvŕn od hrdze. Funguje to však celkom dobre, najmä s čerstvou špinou. Tieto ešte neprenikli veľmi hlboko do tkaniva a preto je ich čistenie relatívne jednoduché.

Biely a farebný textil má svoje vlastné špecifiká

Odstráňte hroty čistiaceho prostriedku na hrdzu

Sóda ako čistiaci prostriedok

Sóda bikarbóna je ďalší veľmi univerzálny prací prostriedok. Môže tiež pomôcť odstrániť škvrny od hrdze. Najprv na to potrebujete lyžicu, ktorú rozpustíte v nádobe s dvoma polievkovými lyžicami vody. Ideálne by malo byť vlažné. Dobre premiešajte, kým sa nestane jednotnou, mäkkou hmotou. Naneste to priamo na škvrnu a ošetrujte energickými pohybmi bez veľmi silného stlačenia. Vo väčšine prípadov je možné hrdzavé škvrny bez problémov odstrániť pomocou tejto metódy.

Pri luxusných odevoch zvážte profesionálne čistenie 

veľmi dobré biele oblečenie odstráni hrdzu

Škvrny od hrdze odstráňte perlivou vodou

Perlivá voda sa dala úžasne využiť aj na odstránenie hrdzavých škvŕn. Tiež prenikne tkaninou bez poškodenia a pomôže odstrániť hrdzu. Škvrnu teda zalejte trochou perlivej vody. Počkajte asi desať minút a opláchnite.

Špendlíky na bielizni môžu tiež spôsobiť škvrny od hrdze!

Zavesenie bielizne odstráni hrdzu

Pri odstraňovaní škvŕn od hrdze vezmite do úvahy farby a druh textilu

Ak chcete odstrániť hrdzavé škvrny, farba a typ tkaniny sú samozrejme rozhodujúce. S bielym oblečením môžeme použiť niekoľko opravných prostriedkov súčasne, ktoré majú dobrý účinok. Odfarbenie tu nehrozí. Opäť by ste mali dávať pozor, aby médium neobsahovalo žiadne farbivá! Nechceme, aby bola jedna tvrdohlavá škvrna nahradená inou. Chceli by sme čisté oblečenie!

Citrón a soľ sú dva obľúbené lieky na škvrny od hrdze 

Odstráňte hrdzu - citróny a soľ

Tkanina

Pri veľmi jemných textíliách odporúčame používať šetrné varianty, ako je prací prostriedok alebo perlivá voda. V prípade odolných škvŕn môžete starostlivo zvážiť kombináciu dvoch z uvedených nápravných opatrení. Pri robustnejších textíliách je samozrejme potrebná menšia opatrnosť. V prípade pochybností a obzvlášť v prípade cenných, obzvlášť obľúbených odevov, by sme sa vyhli akémukoľvek riziku. Zvážte profesionálne čistenie!