Mardi Gras alebo ako osláviť karneval v amerike

Napätie stúpa, čoskoro to bude Mardi Gras  v Nemecku! Kráčate ulicami každého veľkého mesta v našich prestrojeniach a žúrujete do neskorých nočných hodín. Viete však, ako osláviť karneval v amerike? Dnes chceme podrobne informovať o americkom festivale Mardi Gras. Najprv sa chceme podeliť o zaujímavosti zo stáročnej histórie tohto festivalového zvyku, potom uvidíme, čo presne definuje americký karneval Mardi Gras. Ak sme vo vás vzbudili záujem, čítajte ďalej a zistite viac o karnevale v USA, skrátene Mardi Gras.

Farebné a slávnostné sprievody ulicami New Orleans, Mardi Gras sa oslavuje v karnevalovej bašte USA.

Mardi Gras Mardi Gras oslavuje farebné slávnostné sprievody ulicami New Orleans

  • Čo vlastne Mardi Gras znamená a odkiaľ pochádza tento zvyk?

Mardi Gras je každoročne divokou párty v bašte Mardi Gras v New Orleans. Existujú na to dobré dôvody, pretože festival sa začal v tomto meste na juhu USA, pri ústí rieky Mississippi. Francúzski osadníci tu založili mesto a pôvodne ho pomenovali „Point du Mardi Gras“ po dni, keď dosiahli tento bod, 6..

Marca 1699. Do Nového sveta si so sebou priniesli aj svoje katolícke zvyky. Tak vznikol festival Mardi Gras. Tento názov pochádza z francúzštiny. V preklade do dobrej nemčiny to znamená „tučný utorok“ a oslavuje sa posledný deň pred tým, ako sa pred Veľkou nocou začína pôst. V „Tučný utorok“ môžete skutočne naposledy hodovať a jesť tučné mäso. Pretože potom sa musíte bez toho do Veľkej noci zaobísť.

 Oblečení a v maskách sa túlate ulicami New Orleans.

Mardi Gras Oslavy Mardi Gras na samotných Američanoch oblečených v pestrofarebných maskách, slávnostná prehliadka ulicami New Orleans

Farebné pouličné sprievody a celý ten zhon sa v skutočnosti začínajú o niekoľko týždňov skôr. Vrchol tohtoročného amerického festivalu Mardi Gras je 25. februára, deň pred Popolcovou stredou. Mardi Gras sú obvykle sprevádzané koncertmi, ohňostrojom a súkromnými maskovanými plesmi. Táto tradícia má tiež svoj pôvod v minulosti. Prvé plesy a slávnosti sa začali v New Orleans okolo roku 1718. Prvá prehliadka sa tu konala v roku 1835. Počas vojny, počas občianskej vojny v USA, prvej svetovej vojny a druhej svetovej vojny, sa nekonali žiadne sprievody Mardi Gras.

Farebné, pestrejšie … Mardi Gras – oslavuje karneval v Amerike!

Mardi Gras Mardi Gras oslavuje v Amerike niekoľko dní v New Orleans

  • Čo je typické pre americký Mardi Gras Mardi Gras dnes?

Podľa tradície sa americký karneval oslavuje pestrofarebne. Typickými farbami tohto festivalu sú však fialová, zlatožltá a zelená. V roku 1872 boli tieto pomenované na Kráľovskej prehliadke oficiálne farby Mardi Gras vysvetlil. Od tej doby sú považované za klasické. Majú tiež zvláštnu symboliku, napríklad fialová znamená spravodlivosť, zatiaľ čo zlato symbolizuje moc a zelená symbolizuje vieru a dôveru.

 Klasické farby Mardi Gras sú fialové, zlatožlté a zelené.

Karnevalové oslavy Mardi Gras na Amerikansich dvoch ženách oblečených v klasických farbách fialovej zlatožltej zelenej

Američania môžu dostať Mardi Gras bez klasiky Kráľovská torta ťažko predstaviteľné. Dreikönigskuchen je tiež jedným z nevyhnutných miest počas karnevalu. Len v New Orleans sa ročne predá približne 500 000 kráľových koláčov a ďalších 50 000 sa dodáva po celej krajine. Kráľovský koláč je okrúhly a je vyrobený z kysnutého cesta. Podľa chuti a regionálneho receptu ho môžete dochutiť kávou, škoricou, bobuľovým ovocím alebo smotanou. Kráľovský koláč je tiež zafarbený v troch klasických farbách Mardi Gras. Zaujímavý je aj fakt, že do torty schováte malý predmet, často drobnú plastovú bábiku. Každý, kto to zistí, sa na jeden deň stane kráľom a musí zorganizovať nasledujúcu kráľovskú tortu. Takéto večierky sa konajú od roku 1872 a v súčasnosti sú neoddeliteľnou súčasťou tradície Mardi Gras.

Mardi Gras Madness je v New Orleans 25. februára 2020!

Mardi Gras Oslavy Mardi Gras v Amerikansich Madness v New Orleans 25. februára 2020

Čo stále odlišuje americký karneval, sú takzvané „korálky“. Toto sú farebné perlové náhrdelníky, ktoré boli kedysi vyrobené zo sklenených korálikov a teraz sa vyrábajú hlavne z plastových korálikov. Vyrábajú sa tiež v typických farbách festivalu, konkrétne vo fialovej, zlatožltej a zelenej. Všetci účastníci kostýmovaných sprievodov majú také reťaze a hádžu ich divákom a turistom na okraj ulice. Ide o takzvané hádzanie perál, pri ktorom sa iba v sobotu a nedeľu pred „tučným utorkom“ hodí niekoľko miliónov perlových náhrdelníkov.

Perlové náhrdelníky Mardi Gras sú veľmi obľúbené.

Oslavy karnevalu Mardi Gras sú v Amerike veľmi obľúbené. Perlový náhrdelník z plastových perál vo fialovej zlatožltej zelenej

 “Hoďte mi niečo, pane!” Zakričte z publika a očakávajte farebné perlové náhrdelníky.

Mardi Gras Mardi Gras Oslavy karnevalu pre amerických divákov, turisti čakajú z dobytých perál

Podľa starej tradície sa Mardi Gras oslavuje v „Krewes “ (z anglického slova „crew“). Jedná sa o početné skupiny a karnevalové organizácie, ktoré sa od ostatných odlišujú svojimi kostýmami a maskami. Každý „Krewe“ organizuje prehliadku s vagónmi a hudobnými kapelami a drží maskovanú loptu. A ak vás stále zaujíma, čo presne Rex znamená, potom hovoríme, že je to „Kráľ karnevalu “.  Každý rok je za kráľa karnevalu zvolená prominentná osoba. Od primátora symbolicky dostane kľúč od mesta a vedie hlavnú prehliadku.

 Každá „Krewe“ organizuje svoju vlastnú prehliadku a potom organizuje maskovaný ples.

Oslavy karnevalu Mardi Gras v Amerike organizujú každú vlastnú „krewe“ prehliadku Zorganizujte maškarný ples

Vidieť môžete aj počas slávnostných procesií Nositelia pochodní, ktoré sa nazývajú „nosiče Flambeaux“. Pokračujú v starej tradícii osvetľovania cesty každého pohybu v tme. V súčasnej dobe otáčajú baterky vo vzduchu a tancujú. Hádžu sa im mince a týmto spôsobom sa im ďakuje za služby.

 New Orleans je známy ako „kolíska jazzovej hudby“.

Mardi Gras Mardi Gras oslavuje amerických pouličných hudobníkov v New Orleans, kolíske jazzovej hudby

Večierkovou míľou v New Orleans je „Francúzska štvrť“ – francúzska štvrť umelcov a jazzových hudobníkov.

Oslavy karnevalu Mardi Gras na večierku Amerikansich vo francúzskom Quateri v New Orleans

Fotografia 9 Navštívte New Orleans vo februári 2020 a oslávte Mardi Gras s - Mardi Gras na americký spôsob!

Mardi Gras Oslavy Mardi Gras na americkej prehliadke mnohých zúčastnených turistov v New Orleans

Mnoho zúčastnených turistov v New Orleans oslavuje Mardi Gras Mardi Gras každý rok

Mnoho zúčastnených turistov v New Orleans oslavuje Mardi Gras Mardi Gras každý február

Mardi Gras Mardi Gras Mardi Gras oslavuje mnoho zúčastnených turistov v New Orleans