Mini mesiac obieha okolo Zeme, ale iba krátko

Astronómovia a vesmírni vedci to označili za prelomový objav. V noci 15. februára 2020 vedci v americkom štáte Arizona spozorovali druhého pozemského spoločníka. Tím astronómov pracujúcich na projekte Catalina Sky Survey (CSS) objavil druhé, drobné nebeské teleso, ktoré v súčasnosti obieha okolo Zeme. Je to zrejme nový mini mesiac na našej planéte. V súčasnosti nesie hanebný názov 2020 CD3. Objekt obieha okolo Zeme pravdepodobne tri roky, ale zostane na obežnej dráhe len krátky čas. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo ešte o tejto senzácii vieme!

 Zem má druhý mesiac, ale iba dočasne. Nesie názov Mini-Moon 2020 CD3.

Mini mesiac druhý mesiac obieha okolo Zeme 2020 CD3 malý iba dočasne

  • Mini mesiac okolo Zeme? Čo je to?

Ak ste spontánne reagovali rovnako, je to úplne pochopiteľné! Nestáva sa často, aby Zem mala nového spoločníka alebo aby mesiac mal súrodenca. To však nie je nemožné! Teraz je to pravdepodobne malý asteroid.

„Nebolo nájdené žiadne spojenie so známym človekom vyrobeným predmetom,“ uvádza sa v tlačovej správe Medzinárodnej astronomickej únie (IAU). Z toho vyplýva, že ide o malé nebeské telo. S najväčšou pravdepodobnosťou ho „zachytila“ gravitácia, keď lietal okolo Zeme. Mini mesiac odvtedy obieha okolo Zeme a minulý týždeň spôsobil veľa vzrušenia.

Mini mesiac má iba veľkosť auta!

Mini mesiac druhý mesiac obiehajúci okolo Zeme 2020 CD3 spozorovaný na nočnej oblohe v Arizone

  • Konkrétne informácie o mini mesiaci Zeme

Vedec Kacper najskôr informoval o novom mini mesiaci Wierzchos rna twitteri. Tam napísal: „Kurt potom, čo sme s mojím tímovým kolegom Teddym Pryneom objavili predmet, určili sme obežnú dráhu a zistili sme, že ho zachytila ​​gravitácia“. Stále však nebolo jasné, či ide o „prírodný alebo umelý predmet, napríklad vesmírny odpad“. Preto to obaja vedci nazvali „možný mini-mesiac“. Podľa vedcov má malý mesiac priemer okolo 1,9 až 3,5 metra. V skutočnosti má rozmery auta, a preto sa doteraz nenašiel. Nový mini mesiac je výrazne menší ako “skutočný” spoločník Zeme. Náš mesiac je známy tým, že má priemer približne 3 500 kilometrov. Ako je známe, prírodný satelit obieha okolo Zeme viac ako 27 dní. Mini Moon 2020 CD3 trvá 47 dní, kým raz obehne Zem.

 Modrá planéta má v súčasnej dobe dva mesiace.

Mini mesiac druhý mesiac obieha Zem 2020 CD3 modrá planéta dva mesiace na krátky čas

  • Mini mesiac má obiehať Zem len dočasne

Novoobjavený mini mesiac vedci nazývajú „objekt, ktorý je dočasne viazaný na Zem“. Bol priťahovaný gravitačnou silou a pohodlne sa ocitol na obežnej dráhe Zeme. Teraz obieha okolo modrej planéty v širokom ovále. Pritom spravidla zostáva mimo obežnú dráhu veľkého mesiaca. Balvan z vesmíru sa údajne dostal do zemského gravitačného poľa v roku 2017 alebo 2018. Obežná dráha mini mesiaca 2020 CD3 nie je stabilná, takže tu nemôže zostať navždy. Nový spoločník pravdepodobne opustí systém zem-mesiac v apríli 2020. To znamená zhruba o mesiac. Musíme počkať!

 Biely prsteň má predstavovať dočasnú obežnú dráhu mini mesiaca 2020 CD3.

Mini mesiac druhý mesiac obieha okolo Zeme 2020 CD3 biele kučery dočasná obežná dráha nového satelitu

  • 2020 CD3 nie je prvým mini mesiacom na Zemi

Medzinárodná astronomická únia (IAU) uvádza, že viac ako 50 pozorovaní potvrdilo existenciu mini mesiaca CD3 do roku 2020. Nie je to však prvýkrát, čo má Zem dočasný mini mesiac. Od septembra 2006 do júna 2007 obiehal našu planétu ďalší malý asteroid. Tento „slepý cestujúci“ sa v roku 2006 nazýval RH 120 a štyrikrát krúžil okolo Zeme, než sa opäť odsťahoval. V auguste 2016 sme mali opäť dočasného spoločníka. Pravdepodobne to bol tiež asteroid, ktorý bol predtým zachytený gravitáciou Zeme a tak sa spomalil. Dopadol na južnú Austráliu a zhorel.

Oficiálne má Zem iba jeden mesiac. A tak to aj zostane.

Mini mesiac druhý mesiac obieha okolo Zeme 2020 CD3 oficiálny iba jeden mesiac

  • Zaujímavé fakty o mesiacoch v slnečnej sústave

Je tiež zaujímavé vedieť, že náš pozemský mesiac je jedným z najväčších mesiacov v slnečnej sústave. Pravdepodobne vznikol pred 4,5 miliardami rokov z pozostatkov masívnej zrážky s iným nebeským telesom. Iba dve planéty v slnečnej sústave nemajú žiadne satelity, a to sú Venuša a Merkúr. Mars je blízko pásu asteroidov a má v gravitačnom poli uväznené dva mesiace. Aj keď Jupiter môže mať viac ako 79 mesiacov, Pluto obieha iba päť.

Nikto nemôže povedať, ako to bude s naším dočasným mini mesiacom pokračovať.

Obežná dráha novoobjaveného mini mesiaca nebola elipsa, ale divoká sem a tam okolo Zeme.

Mini mesiac druhý mesiac obieha okolo Zeme 2020 obežná dráha CD3 žiadna elipsa divoká tam a späť

Mini mesiac druhý mesiac obiehajúci okolo Zeme 2020 CD3