Na deň svätého Patrika je svet v zelenej horúčke!

Len o niekoľko dní bude opäť ten čas – blíži sa deň svätého Patrika a milióny ľudí na celom svete oslavujú v zelenom! 17. marca každého roka sa nielen v Írskej republike a Severnom Írsku, ale aj v ďalších krajinách, kde sú sviatky svätého Patrika oficiálnym sviatkom, konajú veľké prehliadky, ako napríklad britské zámorské územie Monserrat a kanadská provincia Newfoundland. Aj v Nemecku v tento deň veľa ľudí oslavuje, oblieka sa do zelene, pije írsku whisky alebo pivo, nosí zelené trojlístky a výborne sa zabáva. Áno, Deň svätého Patrika sa v dnešnej dobe oslavuje veľký a veľký. Ako to však vzniklo? V nasledujúcom texte chceme vysvetliť, prečo sa oslavuje práve 17. marca a odkiaľ pochádza táto írska tradícia. Pretože každý festival je pre nás dôležitý … pre niektorých z nás je Deň svätého Patrika niečím výnimočný – starý folklórny festival, ktorý žije ….

Každý sa môže na deň svätého Patrika cítiť trochu írsky!

Deň svätého Patrika

  • Odkiaľ vlastne pochádza tradícia dňa svätého Patrika??

Tí, ktorí sa chcú hlboko pozrieť do histórie írskych tradícií, tam objavia veľa zaujímavých vecí. Patrick bol írsky biskup v 5. storočí, ktorý obrátil írsky ľud na kresťanstvo. V informáciách o jeho živote sa bohužiaľ prelína množstvo faktov a vzrušujúcich legiend, takže je ťažké oddeliť pravdu od mýtov.

Podľa tradície Patrick pôvodne pochádzal z Anglicka, v skutočnosti bol Brit. Na ostrove bol šesť rokov držaný ako otrok. Tam sa stal nábožným, podarilo sa mu uniknúť späť do Anglicka loďou a sníval sa mu mystický sen: mal by sa vrátiť do Írska, aby na ostrove šíril kresťanstvo. Preto niekoľko rokov študoval vo francúzskom kláštore, bol vysvätený za biskupa a potom ho pápež poslal do Írska. Na ostrove vykonal veľkú misijnú prácu.

 Zelená ďatelina je aj dnes symbolom šťastia a bohatstva.

Symbol ďateliny na deň svätého Patrika

Meno svätého Patrika je opradené rôznymi legendami. Jedným z nich je, že oslobodil Írsko od moru hadov. Biológovia však popierajú akýkoľvek predpoklad, že by tam hady vôbec existovali. Hovorí sa, že na misiách svätého Patrika boli trojlístky ako učebné pomôcky na ilustráciu Najsvätejšej Trojice írskemu ľudu. Preto je ďatelina v Írsku tak populárna a dodnes je uznávaná ako symbol šťastia a šťastia. Nasýtená zelená trojlístka sa navyše stala najobľúbenejšou farbou Írov a bola vybraná ako národná farba spolu s bielou a oranžovou. Ak chcete dnes oslavovať deň svätého Patrika ako Íri, musíte si obliecť aspoň zelený kúsok oblečenia.

Zelená, biela a oranžová sú národné farby Írska.

Deň svätého Patrika sprievod dievčatá

Jeden problém stále zostáva. Historici sa stále hádajú o presnom roku, v ktorom zomrel katolícky biskup Patrick. Verí sa však, že sa to stalo 17. marca roku 461 n. L., Keď mal mať 76 rokov. Odvtedy 17. marcový deň symbolizuje svätého Patrika. Od roku 1780 je svätý vyhlásený za oficiálneho patróna Írska a od roku 1903 je 17. marec v krajine oficiálne oslavovaný ako sviatok..

 17. marca je údajná smrť svätého Patrika, preto sa tento deň oslavuje ako deň svätého Patrika.

Deň svätého Patrika 17. marec oficiálny sviatok

  • Patricks Day má motto: Teraz môžete oslavovať ako Íri!

Ako vidíte, existuje dobrý historický dôvod, prečo svet každoročne žiari zelenou horúčkou 17. marca. V tento deň sa na niektorých miestach konajú tradičné bohoslužby, ale väčšina ľudí si chce na deň svätého Patrika užiť ako Íri. Neexistuje takmer žiadny náboženský postranný motív, iba slávnostná atmosféra sprievodu je zdrvujúca. Slávnostnú príležitosť využijete na to, aby ste sa obliekli do zelena, vytiahli zelené šaty zo skrine a vyrazili na oslavu. Zelené večierky sa organizujú v rôznych baroch a krčmách, dokonca aj pivo v ponuke je zelené. Na deň sv. Patrika sú špeciálne ponuky, ktoré zahŕňajú lahodné írske špeciality, ako je hovädzie mäso z kapusty a kapusta, podávané s írskym sodabreadom. Ľudia radi pijú írsku kávu a jedia írsky koláč.

 Všetky írske špeciality na deň svätého Patrika sú zelené!

Deň svätého Patrika Írske špeciality všetky zelené

Sladkosti tiež ukazujú symbolický trojlístok, samozrejme v zelenej farbe!

Cukroví koláč symbolický trojlístok dominuje zelená

Deň svätého Patrika rastie na popularite a írsky festival sa oslavuje na mnohých miestach po celom svete. Stručne povedané, v tento sviatok prehliadka ide po celom svete. V zelených kostýmoch sa ľudia prechádzajú ulicami veľkých svetových metropol, robia hudbu a oslavujú deň svätého Patrika s priateľmi a kolegami! Írsky festival je veľmi populárny v Londýne, Bostone, New Yorku, Chicagu, Argentíne a Austrálii. Známe mestské symboly svietia na zelenú všade, napríklad na našej mníchovskej radnici, aby sme vymenovali iba jeden konkrétny príklad. Existujú však aj ďalšie takéto príklady v iných krajinách, ako napríklad ruské kolo London Eye, Šikmá veža v Pise, Empire State Building v New Yorku a impozantná socha Krista v Rio de Janeiro – všetky tieto pamiatky budú na zeleno svietiť 17. marca. Celá rieka, rieka Chicago, potom zmení farbu a zazelená! V tento deň sa svet objavuje v zelenom rúchu a oslavuje sa až do neskorých nočných hodín!

Chcete sa zúčastniť aj tento rok??

Zelená paráda obchádza svet!

Oslava sprievodu svätého Patrika v zelenom rúchu

 S tancom

Deň svätého Patrika sprievod na ulici tancujúci zelené kostýmy

 … a hudba

Urobte si hudbu Deň svätého Patrika Parade green

 Írska káva je tiež zafarbená na zeleno.

Írska káva zafarbená zelená na deň svätého Patrika

Svet oslavuje Deň svätého Patrika s Írmi! A ako ty!

Deň svätého Patrika oslavujúci veľkú prehliadku masiek zeleného oblečenia

Na tento sviatok musíte mať oblečený aspoň jeden zelený odev.

Írske sviatky si oblečte aspoň zelený kúsok oblečenia

 Oslávte deň svätého Patrika vo veľkom štýle!

Deň svätého Patrika, ktorý slávnostne oslávi prehliadku slávnostného oblečenia dievčat

 … a zvyčajne pije veľa piva!

Oslávte deň svätého Patrika s priateľmi a zapite veľa pivom

Večierok sa teraz môže začať!

Deň svätého Patrika oslavuje mladých ľudí oblečených v zelenom a párty sa začína