Čo je narkolepsia a ako sa s ňou môžete vyrovnať

   Narkolepsia – keď chceme vždy spať

Bude toho veľa nespavosť hovorené a v pozadí akosi zostáva iná choroba, ktorú tiež netreba podceňovať. Ide o narkolepsiu, pri ktorej chcú pacienti trvale spať. Poháňa vás túžba neustále spať, a to spôsobuje nepríjemnosti v rôznych situáciách.

Kedy sme chorí s narkolepsiou??

život s narkolepsiou tipy symptómy liek lieky

Narkolepsia Nie každý, kto je počas dňa trvalo unavený, má narkolepsiu. Narkolepsia má záchvaty spánku. Pacienti už nedokážu ovládať, či zostanú bdelí alebo nie. A to cez deň.

V niektorých prípadoch ide táto choroba ruka v ruke s inými, napríklad s kataplexiou, ktorá je spojená so slabosťou svalov.

Vo väčšine ľudí sú obaja spustení silnými emóciami. Môže to byť buď nadmerná radosť, alebo smútok. Niekedy aj záchvat smiechu môže vyvolať narkolepsiu.

Život s narkolepsiou

život s narkolepsiou tipy symptómy liek

Z medicínskeho hľadiska neexistuje liek, ktorý by sa na túto chorobu dal ponúknuť. Niektorí vysvetľujú symptómy s nejakou psychosomatickou príčinou. Bolo vyvinutých mnoho liečebných metód s cieľom vyrovnať sa s týmito príznakmi v každodennom živote alebo zmierniť symptómy s nimi spojené.

V prvom rade je dôležité, aby ste prekonali niektoré škodlivé návyky. Mali by ste fajčiť a konzumovať alkohol čo najmenej. Pomôcť môže aj pravidelný spánok počas dňa. Väčšine ľudí stačí 15 až 20 minút a niekomu by to malo byť aj dlhšie.

V skutočnosti by ľudia trpiaci narkolepsiou mali mať plán odpočinku, ktorý by mali striktne dodržiavať. V neposlednom rade sú vhodné niektoré rutinné cvičenia, ktoré by ste v ideálnom prípade mali robiť každý večer.

Zhrnutie a zmiernenie symptómov

život s narkolepsiou tipy symptómy liek lieky cvičenie nespavosť únava ospalosť mikrospánok

Pretože narkolepsia je chronický stav, nemožno ju vyliečiť; je možné ju iba kontrolovať. Váš lekár vám môže predpísať správne lieky. Tu nebudeme môcť odporučiť žiadne lieky, pretože ich výber je prísne individuálny. Okrem užívania liekov môžu pacienti s narkolepsiou vykonávať vo svojom každodennom živote aj nasledujúce zmeny, ktoré pomôžu zmierniť príznaky:

  • Konzumáciu alkoholu a cigariet by ste mali obmedziť na minimum.
  • Malé prestávky na spanie počas dňa, aby ste sa vyhli ospalosť uniknúť.
  • Prísny plán odpočinku môže veľmi pomôcť.
  • Gymnastické cvičenia je možné vykonávať 4-5 hodín pred spánkom.

Nastavte si budík?

život s narkolepsiou tipy symptómy liek drogy cvičenia poruchy spánku

Narkolepsia v kancelárii

život s narkolepsiou tipy symptómy liek drogy cvičenia poruchy spánku únava

Prestávka na spánok

život s narkolepsiou tipy symptómy liek lieky

Narkolepsia – spánkový záchvat v práci

život s narkolepsiou symptómy liek drogy poruchy spánku únava ospalosť sekundy spánok