Čo majú (môžu) spoločný týždenný trh a akciové portfólio

Ak ako spotrebiteľ porovnáte ponuky v supermarketoch a na týždenných trhoch, za posledných 15 rokov došlo k veľkým zmenám. Oddelenia mäsa a zeleniny v maloobchode sa stále viac prispôsobovali ponuke na týždennom trhu. Toto sa nevzťahuje na sortiment, ale týka sa výrobcu. Reklama si už nekladie za cieľ povedať, že všetko je lacné a lacnejšie. Výrobky sú inzerované a sú označené názvom výrobcu, t.j. príslušného poľnohospodára. Meno ošípanej, ktorej klobásu momentálne jeme, nevieme, ale na rozdiel od diskontných predajní je teraz názov farmy na obaloch mnohých maloobchodníkov. To, čo bolo na týždenných trhoch vždy bežné, sa teraz etablovalo aj v sektore maloobchodu s potravinami. Jablká alebo uhorky už nemusia nutne vyzerať ako „vzor“ príslušného rodu, ale kupujúci vie, že ide o výrobky bez pesticídov, ktoré sú niekedy trochu pokrčené. Bio vajíčka z voľne chovaných kurčiat sú súčasťou sortimentu už dlho. Medzi spotrebiteľmi došlo k prehodnoteniu. Ekologickí poľnohospodári, na ktorých sa kedysi usmievali, sú teraz víťazmi prechodu od lacných poľnohospodárskych výrobkov k ekologicky čistým metódam pestovania.

Týždenný vklad a vklad akcií Španielsko Katalánsko Torroella de Montgrí

Prehodnotenie nielen čo sa týka jedla

Pokiaľ ide o „ekologické“ a „organické“, medzi spotrebiteľmi došlo k širokému preorientovaniu, a to nielen pre potraviny. Veľkými zmenami prešla aj stavba domu. Nízkoenergetické domy sú dnes štandardom. Panorámu mesta tvarujú solárne články na strechách. Nielen veľkí výrobcovia energie prevádzkujú solárne farmy. Súkromné ​​osoby používajú svoje rodinné domy na zásobovanie elektrickou energiou z obnoviteľných zdrojov. Malé veterné turbíny s priemerom 60 alebo 80 centimetrov sú ideálnym doplnkom fotovoltaického systému. Špeciálne pôžičkové programy slúžiť na dodatočnú montáž a renováciu nehnuteľností energeticky účinným spôsobom. Kým veľké korporácie diktujú ceny ropy a elektriny, nové stavebné metódy umožňujú majiteľom domov vymaniť sa z cenového diktátu poskytovateľov. Aj keď elektromobily ešte nedosiahli takú popularitu, akú by si federálna vláda priala, ulice nimi budú skôr alebo neskôr osídlené. Nórsko nechce povoliť do roku 2023 autá so spaľovacím motorom.

Čo to má spoločné s portfóliom akcií??

Pri akciovom portfóliu ako čistom účte cenných papierov na tom málo záleží, ale na obsahu záleží. Rovnako ako sa na ekologických farmároch smiali pred tridsiatimi rokmi, investori sa na udržateľné investície pozerali s istou mierou skepticizmu. Hromadná výroba v poľnohospodárstve bola rovnako populárna ako maximalizácia zisku z investícií. Zisky sú stále ťažiskom investícií. Čoraz viac investorov však venuje pozornosť tomu, ako a kde sa generujú ich zisky. Porovnanie medzi Index prirodzených podielov NAI a DAX30 ukazuje, že investície do trvalo udržateľne fungujúcich spoločností v žiadnom prípade nevytvárajú iba ideálne zisky, ale že príjmy plynú v tvrdých eurách. Trvalo udržateľné investície, či už takzvané fondy trvalej udržateľnosti, fondy so zameraním na udržateľnosť, či už ide o investície do obnoviteľných energií, ako sú veterné parky alebo vodné elektrárne, si našli cestu do nemeckých skladov. Každý sporiteľ sa rozhodne, ktorý vklad je od ktorého poskytovateľa najvhodnejší. Prehľad nákladovej stránky nájdete napríklad na aktienkaufen.com, portál, ktorý sa konkrétne zaoberá touto témou. Rovnako ako sa sortiment produktov ponúkaných maloobchodníkmi s potravinami v posledných rokoch zmenil, skladové zmesi sú dnes iné ako pred 30 rokmi – udržateľnejšie.