Čo pomáha proti spáleniu od slnka? – Optimálna ochrana pokožky pred slnkom

Čo pomáha proti spáleniu od slnka? 

Čím je krajšie počasie, tým viac voľného času trávime vonku a radi to robíme. Prichádzajúce leto je už pomaly cítiť a očakávanie sa zvyšuje s každým ďalším slnečným dňom. Teraz sme tak pripravení užívať si slnko všetkými zmyslami, že na ochranu pred slnkom úplne zabúdame. Ale to by nemalo byť! Slnko nám dokáže vyčarovať úsmev na tvári, ale v žiadnom prípade nie je neškodné. Bohužiaľ si to príliš neskoro pamätáme, keď už koža sčervená.

Aby ste predišli spáleniu slnkom, mali by ste tému „slnečnej ochrany“ brať vážne a dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Budete sa tak slniť a zároveň chrániť svoju pokožku pred predčasným starnutím a spálením od slnka …

Niekoľko dôležitých rád pre optimálnu ochranu pred slnkom

Čo pomáha proti spáleniu od slnka UV žiarením

Ak chcete byť vždy dobre chránení pred slnkom, pamätajte na nasledujúce: Slnko páli! Bez ohľadu na to, či pijete rannú kávu na balkóne, idete na prechádzku po ulici alebo do parku, kempujete v horách alebo ležíte na pláži – vo všetkých týchto prípadoch potrebujete vhodnú ochranu pred slnkom.

Nepodceňujte teda UV lúče a dobre sa „vybavte“!

Nasledujúce položky nie sú len letným príslušenstvom, ale vašimi zbraňami v slnečných dňoch:

∴ slnečný klobúk

Ung slnečné okuliare

∴ opaľovací krém

Zbaľte si kufor na letnú dovolenku, nesmiete zabudnúť na žiadnu zo svojich zbraní. Užite si slnko rozumne a vyhnite sa „horiacej guli“ v čase obeda, keď je UV žiarenie najsilnejšie.

Uistite sa, že máte v plážovej taške opaľovací krém

Čo pomáha proti spáleniu od slnka Letná dovolenka pláž s ochranou pred slnkom

V skutočnosti koža nie je pred slnkom úplne bezbranná. Pravdepodobne viete, že existujú 4 typy pokožky, ktoré sú rôzne náchylné na spálenie od slnka. V závislosti od typu pokožky trvá doba vlastnej ochrany pokožky od 10 do 30 minút. V zásade platí, že čím je vaša pokožka svetlejšia, tým menej času na ochranu pred slnkom máte.

Dĺžka opaľovania závisí od typu pokožky a intenzity slnka

Čo pomáha proti spáleniu slnkom Test ochrany pred slnkom znamená pred spálením

Na nekryté oblasti pokožky naneste opaľovací krém

Správny ochranný slnečný faktor (SPF) pre vás priamo súvisí s vašim typom pokožky (Test typu pokožky). Ľahké typy pokožky vyžadujú vyšší ochranný faktor pred slnkom (SPF 30 alebo 50). Pre tmavé typy pleti stačí nízky ochranný faktor (SPF 20 alebo 10). Tieto číselné hodnoty označujú príslušnú ochranu pred žiarením UV-B, ktoré je zodpovedné za spálenie slnkom. Žiarenie UV-A však spôsobuje dlhodobé poškodenie pokožky, ako je starnutie pokožky a rakovina kože. Preto by ste mali venovať pozornosť aj logu UV-A, ktoré nájdete vo forme kruhu na výrobkoch na ochranu pred slnkom. Ochranný faktor UV-A by mal byť asi tretinou ochranného faktora UV-B. 

Aké opaľovacie krémy existujú?

Aby trh umožňoval optimálnu ochranu pred slnkom pre všetky typy pokožky, trh ponúka široký sortiment opaľovacích krémov. V závislosti od vašich vlastných preferencií si môžete vybrať jeden z nasledujúcich produktov:

∴ Opaľovací krém – vysoký obsah tuku v kréme ponúka veľmi účinnú ochranu pred slnkom

∴ Slnečné mlieko – obzvlášť dobre sa stará o pokožku

∴ Gél – obsahuje málo tuku, a preto je veľmi vhodný pre mastnú pleť

∴ Sprej – ľahko sa rozotiera na pokožku

Pri nanášaní vybraného opaľovacieho krému buďte veľkorysí a nezabudnite ho naniesť znova a znova

Čo pomáha proti spáleniu od slnka Prípravky na ochranu pred slnkom Test na opaľovací krém

Nezabudnite prosím na slnečnú čiapku!

Bez slnečného klobúka to pre vás môže byť nebezpečné v lete, a najmä na pláži. So slameným klobúkom ste už dobre vyzbrojení a ešte lepšie chránení pred UV žiarením.

Tiež sa uistite, že UV žiarenie je škodlivé nielen pre pokožku, ale aj pre vlasy. Vhodným UV sprejom ochránite vlasy pred slnkom a slanou morskou vodou.

So slameným klobúkom na hlave ste dobre chránení pred slnkom 

Čo pomáha proti spáleniu slnkom Nezabudnite na slnečnú čiapku

Slnečné okuliare nie sú len elegantným módnym doplnkom

Rovnako ako vaša pokožka a vlasy, aj vaše oči potrebujú špeciálnu ochranu. Márnosť tu nehrá žiadnu rolu. Okrem toho, že ultrafialové svetlo spôsobuje vrásky, je mimoriadne škodlivé pre zdravie vašich očí.

Čím sú šošovky väčšie a tmavšie, tým sú vaše oči chránené

Čo pomáha proti spáleniu od slnka Slnečné okuliare UV lúče chránia oči

Slnečná ochrana pre celú rodinu

U detí nie sú ochranné mechanizmy pokožky ešte úplne vyvinuté, a preto detská pokožka reaguje na UV žiarenie obzvlášť citlivo. Napriek tomu deti trávia na slnku oveľa viac času ako dospelí, a preto potrebujú špeciálnu ochranu pred slnkom. Citlivú detskú pokožku prikryte silným opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom (SPF 50), ktorý chráni aj pred UV-A žiarením. Špeciálne detské krémy sú vodeodolné, zvlhčujúce a bez parfumácie a konzervantov.

Deti a ročné deti by nikdy nemali byť vystavené priamemu slnku. Chráňte svojho drobca špeciálnym UV ochranným oblečením a nechajte ho na slnku iba krátko a nie na obed!

Úpal v detstve zvyšuje riziko rakoviny kože neskôr

Čo pomáha proti spáleniu od slnka Letné prázdniny ochrana pred slnkom deti