Ochutnávka vína obvykle prebieha v troch krokoch

Ochutnávka vína obvykle prebieha v troch krokoch

Kto kedy v jednom Ochutnávka vína zúčastnil sa vie, že sa to deje v troch krokoch. Najprv je to o vzhľade, potom o zápachu a až nakoniec o pití. O čom ale jednotlivé kroky vlastne sú??

Poznámky sú užitočné

Môže to znieť zvláštne, ale urobte si poznámky počas Ochutnávka vína robiť to dáva zmysel. Pretože týmto spôsobom môžete vložiť zmyslové dojmy do slov a zaznamenať ich. Neskôr si z neho môžete prečítať celkový dojem alebo poznámky použiť na porovnanie. Ak sa zúčastníte profesionálnej degustácie vína, pravdepodobne dostanete takzvané degustačné listy, ktoré môžete vyplniť a neskôr porovnať s ostatnými účastníkmi.

Ochutnávka vína obvykle prebieha v troch krokoch

Teória farieb ako optický dojem

Určite ste to už videli: Znalci vína mávajú v jeho pohári vínom a pozerajú sa na takzvané slzy, ktoré sa vynárajú. To znamená, že víno steká po vnútornej sklenej stene v hrubých kvapkách. Čím viac to ide dole, tým má vyšší plat. Ďalším krokom je odtieň a intenzita, ktoré môžete najlepšie vnímať na bielom pozadí. Červené vína sa líšia od červenohnedej po rubínovo červenú alebo dokonca čiernu červenú s purpurovými tónmi. V zásade prispieva intenzita farby červené víno veľa o jeho veku, ale aj o pestovateľskej oblasti. Biele vína môže byť zelenožltý až zlatožltý alebo svetlohnedý. Platí tu zásada: čím je víno staršie, tým je tmavšie.

Posúdenie nosa na základe známych pachov

Ďalším krokom je vôňa, ktorú je najlepšie popísať pomocou známych pachov. Pokojná kvapka môže cítiť med, sladké drievko alebo decht. Vo všeobecnosti existuje sedem rôznych rodín chutí, od kvetinových po ovocné až po zeleninové alebo korenisté a karamelizované. Je tiež možný mikrobiologický alebo dymový zápach.

Na konci je chuť

Ako posledný krok k Ochutnávka vína potom môžete tiež ochutnať víno v pravom slova zmysle. Aby ste chuť dokonale posúdili, mali by ste ju najskôr usrkávať a chvíľu držať v ústach. Ak ním jazykom hýbete tam a späť, chuť môže zosilnieť. V tejto súvislosti odborníci hovoria o „prežúvaní vína“.

V prvom rade ide o vzťah medzi kyslosťou a sladkosťou, pretože práve tieto dve chute majú na víno silný vplyv. Vône, ktoré sa potom vyvinú, sú opísané podobne ako vôňa a sú rozdelené do rôznych rodín. Ďalším dôležitým kritériom je textúra, teda pocit vína v ústach.