Tajomné signály z vesmíru spôsobujú na Zemi vzrušenie

Minulý týždeň zaznamenalo ďalšie observatórium v ​​Kanade záhadné signály z vesmíru. Tento fenomén na jednej strane spôsobuje v médiách rozruch, na strane druhej predstavuje nové hádanky pre vedcov a prieskumníkov vesmíru. Kto rádiová Zem? Je to malý pocit alebo je to pokus o spojenie mimozemskou civilizáciou? Alebo je to správa od mimozemských galaxií? Čo má byť príčinou týchto signálov z vesmíru? Mnoho otázok je otvorených, ale odpoveď stále chýba. Skutočnosť, že vedci dostávajú záhadné signály z hlbín vesmíru, však vyvoláva rôzne dohady. Aj keď je veda v súčasnosti stále úplne v tme, boli vyvinuté a zavedené nové teórie o týchto záhadných signáloch z vesmíru. Tu je stručné zhrnutie toho, čo sme o tomto jave zistili.

Pohľad do vesmíru.

Signály z vesmírneho tajomstva troch planét hlbinách vesmíru

  • Tajomné signály z vesmíru – prehistória a dnešný stav

Chceme začať hneď, tajomné signály z vesmíru nie sú v skutočnosti nič nové pre prieskum vesmíru. Prvé fenomenálne signály tohto druhu boli prijaté v Austrálii v auguste 2001. V archívnych údajoch však zostali úplne bez povšimnutia ďalších päť rokov, kým ich v roku 2006 neodhalili.

Za posledných 13 rokov bolo prijatých iba desať ďalších signálov. V zásade ide o takzvané „rýchle rádiové výboje“ (FRB), v nemčine známe ako „rýchle rádiové záblesky“. Vedci to chápu ako vypuknutie rádiového žiarenia, ktoré trvá iba niekoľko milisekúnd. Pretože signály pochádzajú z oblasti mimo Mliečnej dráhy a verí sa, že pochádzajú z galaxie vzdialenej asi 500 miliónov svetelných rokov, prídu na Zem príležitostne. Do teraz!

Kto rádiová Zemi?

Signály z vesmíru Tajomstvo nové hádanky Pokus o spojenie zo vzdialenej galaxie

Pred niekoľkými dňami boli v kanadskom Kaledene prijaté nové FRB. Tajomné rádiové signály zaznamenalo Kanadské observatórium (CHIME / FRB) v provincii Britská Kolumbia. Vedci pozorovali signály z hlbokého vesmíru 13 mesiacov, kým neboli schopní určiť svoj cyklus. Nová a zvláštna vec na týchto signáloch z vesmíru je, že sa vyskytujú rytmicky, v presnom vzore. Objavujú sa každých 16,35 dní a udržujú zvláštny rytmus. Napríklad FRB prichádzajú každú hodinu po dobu 4 dní, potom je rádiové ticho presne 12 dní. Počas tejto doby úplne mlčia. Kanadským vedcom sa podarilo dokázať pôvod vysokorýchlostných rádiových bleskov. Tento zdroj signálov z vesmíru nazývajú „FRB 180916.Jo158 + 65“. Má ísť o špirálovitú galaxiu, ktorá sa podobá Mliečnej ceste a je ďaleko, asi 500 miliónov svetelných rokov od Zeme.

 Tajomné signály z vesmíru zaznamenal minulý týždeň v Kanade rádioteleskop.

Signály z vesmíru zaznamenal minulý týždeň rádioteleskop v Kanade

  • Aké sú predpoklady o týchto záhadných signáloch z vesmíru??

V súčasnej dobe stále neexistuje jednotný názor na to, čo spôsobuje vysokorýchlostné rádiové blesky a odkiaľ presne pochádzajú. Roky boli vnímaní ako nepredvídateľné a zdanlivo bezcieľne výbuchy energie prenasledované priestorom. Jeho príčina však stále zostáva neznáma. Z tohto dôvodu existujú rôzne teórie o tom, čo mohlo spôsobiť toto vypuknutie rádiových emisií. Napríklad astrofyzici pod vedením harvardského profesora Abrahám Loeb  podozrenie, že rádiové záblesky môžu byť stopami „pokročilej mimozemskej technológie“. Silne sa verí, že napríklad vzdialené vesmírne lode by mohli byť zásobované energiou. Iní vedci tvrdia, že „aj vysoko inteligentný druh by veľmi nepravdepodobne generoval také energie“. Neel Patel z časopisu „MIT Technology Review“ napríklad hovorí takto: „Zatiaľ neexistuje žiadny rozpoznateľný vzorec, ktorý by naznačoval, že je do toho zapojená inteligentná bytosť“.

Zdroj vysokorýchlostných rádiových bleskov je ťažké nájsť ….

Signály z vesmíru Zdroj rýchlych rádiových zábleskov je ťažké nájsť

 … nieto skúmať.

Signály z vesmíru Medúzy rýchlych rádiových bleskov je ťažké študovať kvôli obrovskej vzdialenosti

Vedci však majú aj ďalšie vysvetlenia. Zdroj rádiových zábleskov môže obiehať okolo čiernej diery. Rádiové blesky mohli preniknúť von iba v určitých polohách na obežných dráhach. Existuje však aj ďalší scenár, ktorý sa rýchlo šíri. Podľa toho by to mohol byť binárny systém. Napríklad rýchlo rotujúca neutrónová hviezda a ďalšia hmotná hviezda by mohli vytvoriť binárny hviezdny systém. Zvlášť v prípade, keď sa magnetické polia dvoch jednotlivých hviezd akoby zrútia.

Napriek zaujímavým hypotézam zostáva záhada rýchlych rádiových zábleskov nevyriešená.

Vedci vyvinuli novú teóriu založenú na novoobjavenom pravidelnom rádiovom signáli. To znamená, že ide o predmet, ktorý obieha okolo hviezdy alebo iného nebeského telesa. Signály by mohli byť prerušené, ak druhé telo zablokuje zdroj. Prichádza teda k rádiovému tichu s nami na zemi. Rovnako ako predtým zostáva záhadou, prečo zdroj vôbec vysiela rytmické signály. To a ešte oveľa viac nám zostáva otvorené a vyžaduje si ďalší výskum.

 Mnoho nevyriešených hádaniek pochádza z hlbín vesmíru.

Signály z vesmíru Nevyriešené hádanky pochádzajú z hlbín vesmíru

 Záhada pravidelných signálov z vesmíru si vyžaduje ďalší výskum.

Signály z vesmíru Tajomné pravidelné signály vyžadujú ďalší výskum

 Jedného dňa sa o tom určite dozvieme viac.

Prijímanie signálov z vesmíru rádioteleskopom Vedecký výskum pri riešení nových hádaniek