Tipy a triky pre zdravé chudnutie vo vyššom veku

Väčšina seniorov zastáva názor, že v starobe je ťažké schudnúť a dokonca to nie je potrebné. Odborníci na výživu a lekári to však nechápu, pretože chudnutie je dobré pre naše zdravie v každom veku. Schudnúť nadbytočné kilá je dôležité najmä pre ľudí v pokročilom veku. Môže to urobiť niečo dobré pre vaše celkové zdravie a zabrániť mnohým chorobám. Veľkou otázkou však je, ako v starobe ľahko, zdravo a efektívne schudnúť. Prísne diéty, ako je diéta OMAD, sa pre seniorov zo zdravotných dôvodov neodporúčajú. Čo potom pomáha starším ľuďom s nadváhou? Na túto otázku máme odpoveď. Nasleduje niekoľko osvedčených tipov a trikov pre zdravé chudnutie vo vyššom veku. Navyše sa vyhnete možným rizikám z nesprávneho chudnutia. Čoskoro však zistíte, na čo si dať pozor.

Chudnutie vo vyššom veku je možné, ak budete dodržiavať správne rady a pravidlá.

Chudnutie Vo veku muž žena nakupuje zdravé jedlo, čerstvé ovocie a zeleninu

Zdravé chudnutie v starobe je ťažké, ale nie nemožné

Je vedecky dokázané, že niektoré funkcie v tele sa s pribúdajúcim vekom menia. Ide predovšetkým o hormonálne zmeny a spomalený metabolizmus. Seniori už nie sú takí aktívni ako kedysi, menej sa pohybujú, a preto konzumujú menej kalórií.

V tomto ohľade je vaša strava zásadná pre správne chudnutie vo vyššom veku a pre vaše celkové zdravie. Platí tu zlaté pravidlo: musíte použiť viac energie, ako spotrebujete. To znamená, že šport a cvičenie sú dôležité aj v starobe, aby ste mohli zostať fit a zdraví dlhšie. Nezabúdajme na pozitívnu úlohu sociálnych kontaktov. V tejto súvislosti môžeme ponúknuť iba jednu dobrú radu: obklopte sa milými ľuďmi, ktorí majú rovnaký pohľad na život ako vy. Tieto pozitívne medziľudské vzťahy môžu byť motivujúce aj pre chudnutie vo vyššom veku. Teraz však k dôležitým tipom na chudnutie vo vyššom veku!

Ak chcete vo vyššom veku schudnúť, musíte jesť zdravé a kalorické potraviny.

Chudnite u staršej ženy, pri jedle dbajte na zdravé a kalorické potraviny

Tip č. 1: Vyvážená strava je pre zdravé chudnutie vo vyššom veku zásadná

Zdravé a na vitamíny bohaté jedlo je nutnosťou pre každého, kto chce schudnúť v starobe. Vyváženou stravou môžete počas procesu chudnutia predchádzať nežiaducim vedľajším účinkom, ako je nedostatok energie, nedostatok živín a vitamínov atď. Chudnutie vo vyššom veku sa nesmie stať na úkor kvality vášho života a vitality. Teraz potrebujete veľa čerstvého ovocia a zeleniny (bez ohľadu na sezónu), ale málo tučného mäsa. Počas dňa tiež pite dostatok vody a bylinkového čaju s medom. To zvyšuje metabolizmus a umožňuje jednoduchšie chudnutie. Medzi jedlami sa však musíte zaobísť bez občerstvenia a sladkostí. V zásade majú vysoký obsah kalórií a zasahujú do procesu chudnutia. Odporúča sa tiež zmenšiť veľkosť porcií jedla. Vezmite si teda malý tanier. Hoci je plný, vždy je na ňom menej jedla ako na veľkom tanieri. Tiež získate dobrý pocit sýtosti a ste spokojní. Čoskoro si zvyknete na menšie porcie.

Menšie porcie vám dodajú pocit sýtosti.

Chudnúca žena vo veku sama pri raňajkách pije malú časť čaju a číta noviny

 Tip č. 2: Skontrolujte a zmeňte svoje vlastné stravovacie návyky

Všetci máme svoje dobré aj zlé stravovacie návyky. Niektorí trvajú na silných raňajkách ráno, iní večer veľa jedia. Medzi nami sú aj večere, ľudia so sladkým zubom a mnoho ďalších labužníkov. Zdravé chudnutie vo vyššom veku je však do značnej miery o správnej diéte a vyhýbaní sa nezdravému jedlu. Prísne diéty sú pre seniorov tabu, odporúča sa len prerušovaný pôst, ktorý je v posledných rokoch taký populárny. Ak nemáte žiadne metabolické problémy (napríklad ochorenie štítnej žľazy alebo cukrovku), môžete sa rozhodnúť pre tento spôsob výživy. O svojich plánoch by ste museli vopred prediskutovať so svojim rodinným lekárom. Veľkým plusom prerušovaného pôstu je, že nepočítate kalórie, ale pozeráte sa na hodiny a podľa toho upravíte čas jedla..

Ryžová diéta naozaj nie je pre každého.

Chudnutie v ryžovej diéte nerobí to najlepšie pre seniorov, ktorí musia zdravo jesť

 

Sú známe niektoré formy prerušovaného pôstu. Metóda 16: 8 je veľmi populárna, čo znamená, že môžete jesť do 8 hodín denne a 16 hodín sa postiť. Mnoho ľudí napríklad jedí v časovom okne od 10. do 18. hodiny a potom je koniec! Táto forma pôstu však vyžaduje aj pevnú vôľu a asertivitu. V poslednej dobe získava na obľube aj iná forma prerušovaného pôstu, ktorou je zrušenie večere. Seniori môžu pomocou tejto výživovej metódy aj schudnúť. Večeru dvakrát alebo trikrát do týždňa úplne vynechajte a čoskoro uvidíte dobré výsledky. Rýchlo zhodíte kilá navyše a budete sa cítiť fit a zdraví.

Je lepšie robiť bez koláčov, koláčov a iných pochúťok.

Chudnite v starobe, radšej sa vyhýbajte jedlu veľkého koláča

Tip č. 3: Čo najviac pohybu na čerstvom vzduchu

Pohyb na čerstvom vzduchu nie je obľúbenou témou seniorov s nadváhou. Mnohí sú buď príliš leniví, alebo sa im nechce robiť dlhé prechádzky. A preto vekom pribúdajú. V starobe pomáha aj veľa pohybu a nejaký šport. Robia nás fyzicky fit a navodzujú dobrú náladu. Majú teda iba pozitívny účinok, preto by ste sa bez nich nikdy nemali zaobísť. Veľa však závisí od vašich predchádzajúcich návykov. Našou radou je vybrať si šport, ktorý vás baví a ktorému ste sa venovali pred rokmi. Môže to byť napríklad cyklistika, turistika alebo plávanie. Tieto tri športy sú šetrné k kĺbom, čo je v starobe dôležité. S týmito si tiež môžete nastaviť vlastné tempo a cvičiť ich podľa svojich schopností. Cvičenie gymnastiky alebo jogy v seniorskej skupine vás navyše môže aj baviť.

S dobrými priateľmi je všetko jednoduchšie.

Traja priatelia vo veku schudnú pri prechádzke okolo rieky v parku vo veľkom meste

Máte aj iné spôsoby, ako schudnúť cvičením v posilňovni. Akýkoľvek silový tréning ste však museli vopred prediskutovať so svojim lekárom. Metabolizmus môžete zvýšiť aj návštevou sauny a striedavých kúpeľov. To tiež zaručene povedie k chudnutiu vo vyššom veku. Avšak za predpokladu, že ste v dobrom zdravotnom stave a nemáte žiadne kardiovaskulárne poruchy. Naša rada znie: Nesnažte sa príliš, doprajte si pár wellness hodín v kúpeľoch.

Ľahké cvičenia v seniorskej skupine sú skvelým nápadom na chudnutie, keď starnete.

Chudnutie vo vyššom veku ľahké cvičenia v skupine seniorov lepší nápad na posilňovanie

Posilovanie v posilňovni je len pre dobre trénovaných seniorov.

Chudnutie žena vo veku počas cvičenia s vlastnou váhou v posilňovni Posilovacie cvičenia len pre dobre trénovaných seniorov

Na záver by sme vám chceli poradiť, aby ste sa poradili so svojim rodinným lekárom, či máte nadváhu a mali by ste schudnúť. Diskutujte s ním o najlepšej výživovej metóde pre vás osobne, aby ste zostali zdraví a zhodili kilá. A nezabúdajte: kde je vôľa, tam je aj cesta!

Začnite deň ľahkými raňajkami a dostatkom ovocia.

Schudnúť staršia žena v kuchyni začať deň ľahkými raňajkami šťavy veľa ovocia

 Pite veľa vody, čaju alebo smoothies po celý deň.

Chudnúca staršia žena v kuchyni píše niečo o nápojoch, smoothie čaji

 Udržujte dobré kontakty so svojimi priateľmi. Spoločné jedenie môže byť motivujúce pre chudnutie vo vyššom veku.

Chudnutie vo vyššom veku Seniori pri spoločnom jedle Udržiavanie dobrých kontaktov spoločný smiech

Pri aktívnom cvičení pite veľa vody a kontrolujte si pulz a krvný tlak.

Chudnutie vo vyššom veku Žena pije veľa vody pri aktívnom cvičení, kontroluje srdcovú frekvenciu a krvný tlak

 Venujete sa posilňovaniu? Potom pod dohľadom profesionálneho trénera!

Tréning na chudnutie vo veku v štúdiu s profesionálnym trénerom

 Alebo možno s manželom alebo partnerom.

Chudnutie veku muž žena v telocvični školenia na zariadení