Vitamínová tabuľka – Čo potrebujete vedieť o správnej diéte

vitamínový stôl vitamíny ovocný šalát

Hľadáte vitamínovú tabuľku jedál? Existuje aj jednoduchší spôsob …

Hľadáte tabuľku vitamínov pre jedlo? Je chvályhodné, že investujete svoj čas a úsilie do dobrej výživy. Ale aby ste žili zdravšie, je dokázané, že je lepšie počúvať vlastnú intuíciu a potreby tela..

Ovocná vitamínová tabuľka vám môže poskytnúť relatívne hodnoty. To, koľko toho na vás platí, závisí vo veľkej miere od ich kvality, tiež od ročného obdobia, ako aj od absorpčnej kapacity vášho organizmu. Všetko je teda relatívne.

Čo navrhujeme, pravdepodobne sa pýtate? Odporúčame, aby ste si našli tabuľku vitamínov pre jedlo, ale pre svoje zdravie môžete urobiť niečo iné. Pokúste sa vyvinúť schopnosť počúvať potreby svojho tela a intuíciu. Potom zistite, ktoré vitamíny obsahujú recepty a produkty, ktoré ste našli.

Všetky vitamíny sú dostupné aj v umelej forme

vitamínový stôl vitamíny tablety

Pretože sa môže stať, že budete potrebovať častejšie jesť jedno zo svojich obľúbených jedál, aby ste mohli žiť zdravšie. Presné sumy? Vytvorte si k tomu aj všeobecný cit. Urobte si svoj obľúbený šalát a potom sa pozrite do tabuľky vitamínov, aby ste zistili, čo v ňom máte. Potom odhadnite množstvo. Možno je potrebné pridať niečo iné alebo pridať prísadu vo väčšom množstve?

Nájdite rovnováhu vitamínov

tabuľka vitamínov vitamíny nedostatok vitamínov

Vitamínový stôl do jedla

vitamín stôl jedlo dobrá výživa

Nedostatok vitamínu B.

Nedostatok vitamínu B môže mať mnoho rôznych nepríjemných následkov. Zistite, čo nám to prináša a zistite, prečo by ste bez toho nemali byť.

Vitamín B1

V tabuľke vitamínov by ste mali priradiť osobitnú dôležitosť vitamínu B1. Okrem iného má zásadný význam pre štíhlu líniu. U detí podporuje rast a prácu obehového systému. To nie je všetko! Pokojnejšie sa budete cítiť aj s dostatkom vitamínu B1, pretože je veľmi dôležitý pre nervový systém. Vitamín B1 tiež udržuje sliznice zdravé. Zo všetkých prvkov tabuľky vitamínov je jeden z najdôležitejších reprezentatívny. Tiež pre tých, ktorí môžu budovať svaly. Ak teda máte problémy v týchto oblastiach, môže to byť spôsobené nedostatkom vitamínu B.

V porovnaní s vitamínom B1 nájdete v potravinovej tabuľke zeleninu, celozrnné výrobky a orechy. Pšenicu a sušenú fazuľu by ste tiež mali zaradiť do svojho jedálneho lístka. Bravčové mäso je tiež veľmi dobrým zdrojom vitamínu B1. Mlieko, hrášok, sušené ovocie a vajíčka sú tiež nevyhnutné.

Lahodné celozrnné výrobky zaisťujú dostatok vitamínu B.

zrná pšeničného pšeničného chleba

Čerstvá, chrumkavá zelenina

vitamín stolová zelenina vitamín b

Vitamín B2

Uvažujme teraz o druhom prvku komplexnej skupiny B2. Tento typ nedostatku vitamínu B môže spôsobiť problémy s rastom. Je tiež veľmi dôležitý pre celkový zdravotný stav. Vitamín B 2 funguje ako súčasť základnej skupiny enzýmov. Z ostatných členov potravinovej vitamínovej tabuľky sú tieto najdôležitejšie pre metabolizmus uhľohydrátov, tukov a bielkovín. Zúčastňujú sa na mnohých chemických reakciách v organizme. Musíte ho teda mať dostatok v bežných tkanivách.

Zjednodušene povedané, vitamín B2 podporuje trávenie a tiež posilňuje nervový systém. Nedostatok vitamínu B2 môže viesť k zápche. Vlasy, koža a nechty s nimi zostanú zdravšie. V dobrom stave je vďaka nemu aj sliznica úst, pier a jazyka. Ľudia, ktorí veľa pracujú na počítači, by si mali do tabuľky s vitamínmi k jedlu urobiť veľmi silnú poznámku. Pretože vitamín B2 podporuje zdravie očí a chráni pred deformáciami.

Potraviny, prostredníctvom ktorých môžete svojmu telu dodať vitamín B2, sú rôzne druhy zeleniny, tu musíme zdôrazniť cukrovú repu.

Cukrová repa – nenáročná, ale super zdravá

vitamínová stolová cukrová repa ostrá a čerstvá

Okrem vitamínu B obsahuje vitamínová tabuľka ovocia aj papáju, marhuľu, jablká a hrozienka.

V tejto súvislosti sa dôrazne odporúča všetky druhy tropického ovocia

vitamínový stôl vitamín B tropické ovocie

Pečeň, vajíčka a nízkotučné mlieko sú tiež veľmi dôležité.

Vitamín B 3

Nedostatok vitamínu B3 má negatívny vplyv na fungovanie obehového systému. Okrem toho, keď vás to unaví, budete mať silný a zdravý nervový systém. Ak chcete, aby sa podporoval metabolizmus bielkovín a uhľohydrátov, označte si miesto v vitamínovej tabuľke v tabuľke potravín pre potraviny farebnou ceruzkou, ak chcete podporiť metabolizmus bielkovín a uhľohydrátov.

Tiež veľmi pomáha pri udržiavaní zdravia pokožky. Kapilárny systém je rozšírený a pohlavné hormóny sú lepšie syntetizované.

Všetky funkcie myslenia bežia rýchlejšie. Potraviny živočíšneho pôvodu sú bohatšie na vitamín B3. Chudé mäso, pečeň, bravčové mäso, krevety a kravské mlieko. Medzi rastlinné zdroje patria: ryža, pšenica, arašidy, mandle a slnečnicové semená.

Varené krevety s citrónom pre krajšiu pokožku

vitamínový stôl čerstvo uvarené krevety

Vitamín B7

Okrem toho by ste si mohli zapísať aj vitamín H a biotín do tabuľky vitamínov pre potraviny. Tieto sú považované za synonymá. Spolu so všetkými zvyšnými vitamínmi skupiny B pomáha prenášať oxid uhličitý. Nechty a ich pružnosť sú podporované celkom dobre. Vaječné žĺtky, pečeň a množstvo zeleniny by vám mohli poskytnúť vitamín B7.

Pečeň varte častejšie s petržlenovou vňaťou a cesnakom

vitamín tabuľka pečeň vitamín

Vitamín B9 v vitamínovej tabuľke pre potraviny

Nedostatok vitamínu B9 by nikdy nemal existovať u tehotných žien. Aj tí, ktorí chcú mať deti, by tomu mali prikladať veľký význam. Vitamín B 9 pomáha pri tvorbe placenty a tiež pri vývoji mozgu embryí. Bunky sa vo všeobecnosti vyvíjajú jednoduchšie a jeden je chránený pred anémiou.

Zelenina ako šalát, špenát, hrach, petržlen, brokolica sú dobrým zdrojom tohto vitamínu. Nachádza sa tiež v pečeni, mäkkých syroch, citrusových plodoch, ovsených vločkách a pšeničných klíčkoch..

Rovnako nie je povolený nedostatok vitamínu C.

Už ste počuli, že nedostatok vitamínu C má aj nepríjemné dôsledky, nie? Pretože oveľa ďalej pomáha pri vstrebávaní železa, podieľa sa tiež na stavbe zubov, kostí a tkanív. Hrá tiež zásadnú úlohu pri hojení rán. To tiež udržuje pružnosť pokožky. Telo potrebuje na výrobu stresových hormónov vitamín C. Vďaka vitamínu C má telo väčšiu odolnosť. Vitamín C pomáha proti vysokému krvnému tlaku, zápalovým ochoreniam a rakovine. S vitamínom C biele krvinky zvládajú svoju prácu oveľa lepšie. Oveľa úspešnejšie nájdu a zničia vírusy.

Zbavte sa stresu a zostaňte zdraví!

vitamínový stôl vitamín c pomaranče citróny

Dokonalý šalát s vitamínom C.

vitamínový stôl petržlenový mrkvový šalát

Ak sa aktívne venujete športu, najmä fitness, potom je vitamín C tiež zásadný. Je obzvlášť dôležitý pre spojivové tkanivo. Pretože k tomu dochádza po úspešnej syntéze kolagénu. Tu sú produkty, ktoré obsahujú dostatok vitamínu C: červená paprika, petržlenová vňať, kivi, brokolica, baza, papája, jahody, pomaranče, citróny, cesnak, špenát, paradajky a mnoho ďalších druhov zeleniny a ovocia.

Vitamín A.

Nedostatok vitamínu A má negatívny vplyv na očistu tela. Ďalej nám pomáha predchádzať tvorbe rakovinotvorných buniek. Je vynikajúci na profylaxiu všetkých chorôb. Vitamín A hrá ústrednú úlohu pri tvorbe bielych krviniek. Sú zásadné pre náš imunitný systém.

Vitamín A podporuje tvorbu veľmi silných kostí, má antibakteriálny účinok, bojuje proti vírusom a môže byť veľmi prospešný pri infekciách. Veľmi pozitívne sú ovplyvnené aj chronické kožné ochorenia. Vitamín A je tiež úžasný proti vráskam.

8 dôležitých zdrojov vitamínu A

vitamínový stôl vitamín a jedlo

Nedostatok vitamínu D a vitamínu D.

Vitamín D je známy ako slnečný vitamín. Naše telo ho okrem iného získava zo slnečných lúčov. Organizmus ho súrne potrebuje na vstrebanie vápnika. Je zásadný pre rast zubov a kostí. Vitamín D sa používa v procese hojenia a na prevenciu rakoviny.

Takmer všetky druhy mäsa dodávajú telu cenný vitamín D.

vitamínový stôl vitamín d mäsové výrobky

Vitamín E a jeho nedostatok

Tento vitamín má veľmi silný antioxidačný účinok. Posilňuje imunitný systém. Podporuje bunky a procesy v nich. Vitamín E dodáva tkanivám veľa kyslíka. Duševná slabosť a problémy s plodnosťou môžu byť spôsobené nedostatkom vitamínu E.

Vitamín E šíri kapilárou, a tak krv voľne prúdi do svalového tkaniva. To posilňuje tkanivá a nervy. Vitamín E je dôležitý pri profylaxii ciev. Nedostatok vitamínu E môže spôsobiť niektoré choroby, ako je astma, artritída a mnoho ďalších stavov.

Vitamín E je možné aplikovať lokálne, t.j. priamo na konkrétne oblasti pokožky. To zaisťuje hladkú a jemnú pokožku.

Na prísun tohto vitamínu sú najvhodnejšie rastlinné oleje. Sú vyrobené z kukurice, slnečnicových semien, sóje a pšenice. Vlašské orechy, mandle, arašidy a všetky druhy orechov môžu nahradiť nedostatok vitamínu E. Môžete sa tiež veľmi dobre zásobiť celozrnnými výrobkami, listovou zeleninou, zelenými fazuľkami, hráškom, paradajkovým pretlakom, baklažánmi, mrkvou, čučoriedkami, černicami, avokádom a papájou.

Jedlo bohaté na vitamín E.

vitamínový stôl vitamín e jedlo

Slnečnicové semienka pre silný imunitný systém

vitamín stôl slnečnica lúpané slnečnicové semienka

Jesť orechy pre nervový systém pravidelne

vitamínový stôl zdroj vitamínu B orechy

Nedostatok vitamínu K a vitamínu K.

Vitamín K pomáha predchádzať strate krvi v prípade zranenia. Nedostatok vitamínu K si všimnete práve vtedy, keď ste zranení. Pretože potom sa rany spolu zle hoja. Aj s jednou porciou kapustnice ju budete mať dosť. Nachádza sa tiež v špenáte, ružičkovom kel, brokolici, šaláte a žihľave.

Zelená zelenina obsahuje pomerne veľa vitamínu K.

vitamín stôl zelené potraviny vitamín k

Sprievodca zdravým stravovaním od Fond zdravé Rakúsko 

vitamínová tabuľka potravinová pyramídová výživa