Zdravá strava, ktorá vedie k zníženiu hladiny cholesterolu

Byť zdravý a žiť šťastne – to je motto našej súčasnosti! Milióny ľudí na celom svete sa usilujú o zdravú výživu a sú spokojní so sebou a so svetom. Bohužiaľ, to sa ľahšie povie, ako urobí. Preto chceme svoj dnešný príspevok venovať téme zdravého stravovania. Konkrétnejšie chceme našim čitateľom ukázať tieto zdravé potraviny, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu. Koniec koncov, kontrola vašich hladín lipidov v krvi je dôležitou súčasťou zdravého života. Vysoký cholesterol je symptómom choroby spôsobenej zlými stravovacími návykmi a prílišným stresom. Vysoká hladina cholesterolu môže spôsobiť ukladanie tukov v tepnách a cievach. To obmedzuje krvný obeh a spôsobuje vysoký krvný tlak. To môže viesť k ischemickej chorobe srdca, ktorá môže byť predzvesťou infarktu alebo mozgovej príhody. A to nikto nechce, nie?

 Zdravé stravovanie je predpokladom zdravého a šťastného života

Ponorte do avokáda

Vysoký cholesterol môže byť spôsobený rôznymi faktormi. Váš vek, pohlavie a genetika hrajú dôležitú úlohu v riziku vysokého cholesterolu. Vaša váha, strava, denné aktivity a stres môžu tiež viesť k vysokej hladine cholesterolu. Našťastie sú všetky tieto faktory ovládateľné zmenami životného štýlu.

Zdravá výživa môže nielen pomôcť, ale dokáže aj zázraky! A to vám chceme dokázať v nasledujúcom texte!

 Bez liekov, ale so zdravou výživou, môžete znížiť hladinu LDL

Jedzte ryby

Keď hovoríme alebo píšeme cholesterol, znie to nepresne a dokonca zovšeobecnene. Je dôležité rozlišovať medzi dobrým a zlým cholesterolom. HDL alebo lipoproteín s vysokou hustotou sa nazýva dobrý cholesterol. Je to veľmi užitočný cholesterol, ktorý je v tele obsiahnutý vo vysokých koncentráciách. Zlý cholesterol je známy ako LDL alebo lipoproteín s nízkou hustotou. Celková hladina cholesterolu by mala byť v ideálnom prípade medzi 100-200 mg / dl pre dospelého. Hodnoty medzi 200 a 240 mg / dl sa označujú ako hraničné. Našťastie to nie je váš prípad. Teraz chceme všetkým ukázať, ako môžete znížiť hladinu cholesterolu bez liekov alebo zásadnej zmeny stravy. Teraz prichádza zoznam najlepších potravín, ktoré trvale znížia hladiny LDL.

Ak radi raňajkujete vajíčka ráno, určite to nepovedie k vysokej hladine cholesterolu

Hladiny cholesterolu

  • K zdravej strave patria vajíčka

Už je nesporné, že zdravá strava s vysokou hladinou lipidov v krvi nevyhnutne obsahuje vajíčka. Lekári a odborníci na výživu sa roky hádajú, či môžete jesť vajíčka na raňajky, ak máte vysokú hladinu LDL! Niektoré štúdie zistili, že konzumácia vaječných žĺtkov môže zvýšiť hladinu cholesterolu. Existujú však aj štúdie, ktoré dokázali, že konzumácia vaječných žĺtkov môže znížiť vysoký cholesterol zvýšením dobrého cholesterolu. Mnoho ľudí zabúda, že zvýšenie HDL cholesterolu môže znížiť riziko srdcových chorôb a vyrovnať hladinu cholesterolu. Jedenie celého vajíčka každý deň dokáže zázraky.

Hrsť orechov je vždy lepšia a zdravšia ako občerstvenie niečím sladkým

Zdravé stravovanie

  • Vlašské orechy sú zdravé

Mohlo by sa zdať, že ide o protirečenie, ale konzumácia väčšieho množstva tukov môže znížiť vašu hladinu cholesterolu. Mononenasýtené tuky pomáhajú znižovať LDL cholesterol. Majú tiež vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré môžu znížiť hladiny triglyceridov v krvi. Zníži sa tým tuk v krvnom obehu a môže sa zabrániť hromadeniu v tepnách. Štúdie ukázali, že konzumácia iba hrsti vlašských orechov každý deň môže znížiť hladinu LDL cholesterolu o 10%.

Skutočná rozmanitosť šošovice, ktorá by mala byť súčasťou zdravej výživy každej rodiny

Rôzne druhy šošovice zdravé stravovanie zdravé jedlo každá rodina

  • Konzumácia šošovice a fazule znižuje hladinu cholesterolu

Šošovka je skvelým doplnkom každej diéty. Majú vysoký obsah kyseliny listovej, ktorá chráni steny tepien pred poškodením. Šošovica je tiež bohatá na horčík. Horčík spôsobuje, že sa vaše cievy uvoľňujú a predchádzajú srdcovým chorobám a infarktom. Vychutnajte si šošovicu varenú v šalátoch alebo v polievkach. Šošovica je zdrojom bielkovín, najmä pre vegetariánov.

 Aký druh fazule je váš obľúbený? Ale všetky chutia dobre!

Zdravé stravovanie rôzne druhy fazule

Celá rodina strukovín je pochúťkou priaznivou pre cholesterol. Fazuľa je plná rozpustnej vlákniny, o ktorej sa ukázalo, že je v korelácii s nižšími hladinami cholesterolu. Ďalšie zdravotné prínosy fazule sa v súčasnosti skúmajú. Predpokladá sa tiež, že proteíny prispievajú k zníženiu LDL cholesterolu. Konzumácia 1,5 šálky fazule 4 krát týždenne môže znížiť hladinu LDL cholesterolu o 5-15% a znížiť riziko srdcových chorôb. Vychutnajte si fazuľu v Chili con carne, v humuse alebo ako výborná príloha.

Radi jete ryby?

jesť ryby

  • Zdravá strava znamená často jesť ryby!

Pstruh je tučná ryba a prináša nám veľké výhody z hľadiska zdravej výživy a dobrého zdravia. Pstruh je veľmi bohatý na omega-3 mastné kyseliny, ktoré znižujú vaše triglyceridy. To môže znížiť váš cholesterol a predchádzať srdcovým chorobám. Ďalšie ryby s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín sú losos, tuniak a sardinky. Zaradte si do svojho týždenného menu chutné a úplne zdravé jedlá z rýb a často pocítite zdravotné výhody pri znižovaní hladiny cholesterolu. Pstruhy môžu byť varené alebo vyprážané, grilované alebo pečené. Je dôležité, ako je pripravený, aby boli jeho vlastnosti podporujúce zdravie dobre zachované. Môžete ho použiť aj na prípravu čerstvého šalátu, napríklad v kombinácii so zeleninou a ryžou alebo kukuricou. Ach, to chutí dobre!

 Pikantnú hľuzu zaraďte do svojho jedálnička!

Zdravé stravovanie zdravá výživa cesnak

  • Cesnak je súčasťou zdravej výživy

Cesnak má veľmi špecifickú vôňu, a preto je buď milovaný, alebo nenávidený. Je však cenným doplnkom mnohých jedál. Niektoré štúdie zistili, že konzumácia cesnaku (najmenej 2 strúčiky denne) môže znížiť LDL cholesterol a zároveň udržať HDL cholesterol na dobrej úrovni. Štúdie zistili, že čím viac cesnaku človek zjedol, tým viac zdravotných výhod z neho môže mať. Príprava nie je náročná, pretože cesnak sa k mnohým jedlám skvele hodí. Pikantnú hľuzu môžete použiť pri varení každého jedla, do šalátov a dipov a kedykoľvek, keď chcete zjesť niečo pikantné.

 Jablko denne udrží lekára preč!

Jesť jablko zdravú výživu denne nepotrebuje lekára

  • Jedzte jablká a zostaňte zdraví

Hovorí sa, že jablko denne dokáže udržať lekára bokom, rovnako ako váš cholesterol. Nedávna štúdia zistila, že konzumácia iba jedného jablka denne po dobu jedného mesiaca zníži LDL cholesterol o 40%. Jablká majú vysoký obsah rozpustnej vlákniny, ktorá môže pomôcť zbaviť telo nadbytočných tukov. Toto zdravé ovocie je tiež bohaté na antioxidačné polyfenoly. Ale citrusové plody sú tiež veľmi, veľmi užitočné pre každého, kto chce znížiť svoju hladinu cholesterolu prostredníctvom zdravej výživy. Tieto plody sú predskokanmi v boji proti vysokému cholesterolu, pretože obsahujú veľa vitamínov a vlákniny. Podporujú trávenie, tvoria v čreve žlčovú kyselinu a odvádzajú ju von z tela. Na to, aby si ho pečeň opäť vytvorila, používa LDL z krvi. Aby ste dosiahli tento efekt, musíte denne zjesť dva citrusové plody – napríklad grapefruit a pomaranč!

Medzi jedlami môžete jesť zrelé jahody

Zrelé jahody zdravé stravovanie tak medzi tým tým, že budete jesť

  • Jahody sú úžasná superpotravina

Ak už píšeme o ovocí, nesmieme zabudnúť na ďalšie dva prírodné lieky znižujúce hladinu cholesterolu, jahody a avokádo. Jahody sú úžasná superpotravina. Sú úžasne prospešné pre zdravie a ich pravidelná konzumácia vedie k neustálemu znižovaniu hladiny cholesterolu. Pochutnajte si na čerstvých jahodách, aby mali maximálny prínos pre zdravie. Ovocie Jahody obsahujú vlákninu, ktorá môže ďalej zlepšiť hladinu cholesterolu.

 Dip s avokádom je zdravý a chutí!

Dip pre zdravú výživu s avokádom

  • Avokádo – exotický zázračný pracovník pre naše zdravie

Avokádo je skutočným a veľkým zázračným pracovníkom na zníženie hladiny srdca a cholesterolu. Avokádo je plné kyseliny olejovej, mononenasýteného tuku. Kyselina olejová je známa ako omega-9 mastná kyselina. Avokádo je jedným z najvyšších prírodných zdrojov kyseliny olejovej, na druhom mieste sú makadamové orechy. Štúdie ukázali, že kyselina olejová môže znížiť LDL cholesterol inhibíciou procesu premeny tuku na cholesterol. Avokádo si doprajte s mierou, pretože vďaka vysokému obsahu tuku je kalorickým jedlom.

 Tí, ktorí jedia veľa špargle, nemajú vysokú hladinu lipidov v krvi

špargľa

  • špargľa

Táto vynikajúca čerstvá zelenina je obľúbenou prílohou, pretože sa hodí k akémukoľvek jedlu. Špargľa je nielen obľúbeným jedlom Nemcov, ale môže vám tiež pomôcť znížiť hladinu cholesterolu. Má vysoký obsah nerozpustných vlákien, ktoré mu dodávajú jemnú textúru. Sparená špargľa nielen dobre chutí, ale je to super zdravé jedlo. Môžete si to bezpečne vychutnať na raňajky, obed alebo večeru!

Müsli s čučoriedkami a plátkami banánu chutí ráno chutne!

Zdravé stravovanie obilnín

  • Müsli ráno pre zdravý štart do dňa

Ovsené vločky sú základnou potravinou, ktorá ráno, obzvlášť počas chladných mesiacov, zohreje žalúdok mnohým ľuďom na celom svete. Nielenže poskytne dostatok energie na dobrý štart do rušného dňa. Vaše cereálne raňajky bojujú proti LDL cholesterolu. Rozpustná vláknina má pozitívny vplyv na vašu črevnú flóru, pretože sa naviaže na cholesterol v črevách a odvedie ho von z tela skôr, ako sa absorbuje. Jedna štúdia zistila, že konzumácia ovsených vločiek spolu s inými potravinami znižujúcimi cholesterol má na cholesterol rovnaký účinok ako lieky na predpis.

Müsli s čučoriedkami sú vaše obľúbené raňajky ráno?

Zdravé stravovanie müsli s čučoriedkami

Ale ako sme písali na začiatku tohto článku, tu ide o zdravé jedlo, nie o medicínu! Zdravé jedlo, veľa rýb, čerstvé ovocie a zeleninu s rozumnou a pravidelnou konzumáciou môžu viesť k zníženiu hladiny cholesterolu. Ak vás téma nejakým spôsobom ovplyvňuje, môžete vyskúšať nové menu, ktoré obsahuje tieto jedlá. V tomto sa rozhodne nemôžete pomýliť. Naopak, pri nasledujúcom krvnom teste vám klesne hladina cholesterolu!

Jahody sa dajú jesť čerstvé v lete, ale aj v zime

Čerstvé jahody

Špargľa je rozhodne súčasťou zdravej výživy Nemcov

Špargľa zdravá

Tekvicové a ľanové semená sú tiež súčasťou zdravej výživy pre cholesterol

Zdravé stravovanie tekvicových semienok ľanových semienok

Zdravé stravovanie tekvicových semienok ľanové semienko zdravé jedlo proti vysokému cholesterolu

Hladiny cholesterolu

 Jedzte aspoň jedno jablko denne, aby ste boli zdraví

Zdravá strava Jesť jablko každý deň nepotrebuje lekára

Čistá príroda – mladý cesnak pochádza priamo zo záhrady

Príroda zdravého stravovania

Existujú rôzne druhy fazule, takže si môžete vybrať tú správnu pre seba. Alebo ich chcete vyskúšať všetky?

Jesť zdravé rôzne druhy fazúľ je dobré pre vysoký cholesterol

 Orechy chutia dobre a sú veľmi zdravé

Orechy zdravej stravy

Varené vajíčka musíte mať vždy poruke – malý hlad okamžite zasýtia a prospejú vášmu zdraviu!

Zdravé jedlo varené vajcia v raňajkovej miske