Získajte viac informácií o pôvode sushi a o rôznych druhoch obľúbeného japonského jedla!

Čo presne viete o sushi?

Sushi je japonská špecialita vyrobená z ryže, zeleniny a surových rýb alebo iných morských plodov. Lahodné jedlo sa zvyčajne pripravuje z tuniaka, lososa, sépie, chobotnice, kreviet, krabov a kaviáru. Tajomstvo tohto unikátneho jedla je v skutočnosti zakódované v jeho storočiach histórie a v rovnováhe medzi ryžou a octom používaným ako jeho marináda. Keďže podstata japonskej kuchyne spočíva v zdravom spracovaní jednotlivých surovín, ukazuje sa, že toto jedlo je celkom chutné, výživné a zároveň nízkokalorické.

Pôvod sushi a jeho rozšírenie do celého sveta

Za vynikajúcou chuťou sushi stojí predovšetkým ázijské filozofické učenie – v japonskej kuchyni človek verí, že prírodu nemožno ani zmeniť, ani vylepšiť. Prirodzenú chuť by ste preto nemali meniť, ale len zdôrazňovať! Japonci, vedení týmto silným vnútorným presvedčením, radi jedia čerstvé, surové ryby. Aj keď jeho tepelné spracovanie nie je úplne vylúčené, považuje sa skôr za kompromis.

Sushi sa prvýkrát spomína v čínskom slovníku z 2. storočia. Z tohto dôvodu sa verí, že jedlo skutočne pochádza z Číny a juhovýchodnej Ázie a začalo sa až v 7.-8. storočí. V Japonsku sa preslávil v 19. storočí. Pôvodne sa sushi nevzťahovalo na samotné jedlo, ale na starodávny proces kvasenia a konzervovania solených rýb pridaním ryže..

V 15.-16 V 19. storočí došlo k určitým zmenám v technike sushi. Hoci Japonci spočiatku ryžu, ktorá bola súčasťou, zahodili a jedli iba ryby s kyslou chuťou, postupom času sa postupne presvedčili, že ryžová chuť v kombinácii s rybou vyvoláva nové zmyslové vnemy. Pôvodne mala ryba zostať v marináde asi rok, kým nebola konečne pripravená na konzumáciu. Neskôr prišiel šikovný nápad pridať do ryže ryžový ocot, čím sa skrátila doba prípravy a kvasenia na niekoľko dní..

Nakrájajte ryby a pripravte sushi

Odvtedy sa predjedlá z rýb a ryže predávajú a podávajú v krásnych drevených škatuliach. Pri príprave perfektne tvarovaných roliek boli vzaté do úvahy dve hlavné veci: Na jednej strane bola výrazná chuť pripisovaná veľký význam, pretože by mala byť skutočnou pochúťkou pre podnebie. Na druhej strane bol dôraz kladený na vonkajšiu stranu, pretože farebné kombinácie vyplývajúce z farieb jednotlivých zložiek by mali potešiť oči.

Počas priemyselného pokroku a rozmachu miest na začiatku 19. storočia hrali stánky s jedlom dôležitú úlohu, pretože robotníkom vždy poskytovali chutné a výživné jedlo. Aby všetko bežalo rýchlo a bez problémov, mali by ste sa vzdať dní rybolovu. Namiesto toho bol do ryže na mieste pridaný ocot, ktorý jedlu dodal špecifickú kyslú chuť. Bolo to v tej dobe, že aj to prišlo Nigiri sushi v Edo (dnešné Tokio). Trvalo však viac ako 100 rokov, kým sa jeho sláva v druhej polovici 20. storočia konečne dostala do Starého sveta a preslávila sa po celom svete z Európy..

Dnes je táto japonská špecialita považovaná za lahôdku, ktorej chuť je obľúbená u mladých i starších na celom svete. V dnešnom svete je známych veľa rôznych variantov a kuchári naďalej experimentujú so surovinami a spôsobmi prípravy. Čo hovoríš? To sa spytaj Sushi jedlo vyzvite vás paličkami?

Slintajú vám ústa??

jesť sushi s paličkami

Pôvod sushi – sushi nigiri

Toto ručne vyrábané sushi je považované za najbežnejší druh sushi zo všetkých. Tu sme dali rybu nakrájanú na ryžu.

Pripravte si nigiri sushi a ihneď jedzte

Maki-Sushi doslova znamená rolované sushi

Tento druh sushi sa tvorí pomocou bambusovej podložky.

Maki-sushi-slúžiace-a-náročné

Pôvod sushi – Gunkanmaki

Ručne oválna ryža obalená v nori s rôznymi náplňami

gunkan-maki-sushi

Pôvod sushi – Futo -Maki je hrubá rolka s rybami a zeleninou

Typické futo-maki má priemer 3-4 cm. Náplň sa skladá z troch rôznych surovín, ktorých chuť a farby k sebe dokonale ladia.

futo maki chutné sushi

futo maki s mangom

Pôvod sushi – sushi chirashi (rozptýlené sushi)

Miska ryže s rôznymi druhmi rýb a zeleniny zmiešaná dohromady

chirashi sushi na tanieri

Konzumujte chirashi sushi

Ura-Maki (zvinutý zvnútra)

 Ryža obalí sushi, zatiaľ čo nori list zostane vo vnútri

uramaki sushi pôvod a história

Te-Maki: nori sa stočí do vrecka a naplní rôznymi prísadami 

temaki sushi typ lahodný

ingrediencie sushi temaki

Hoso-Maki s uhorkou sa používa na čistenie úst pri konzumácii surových rýb, aby sa rôzne chuťové štýly navzájom nemiešali

Ďalším variantom je Hoso-Maki s tuniakom.

Hosomaki sushi občerstvenie

Oshi sushi je stále známe ako press sushi a vyznačuje sa dlhým tvarom

oshi sushi druhy ryže a surových rýb

Varenie a jedenie oshi sushi

Sashimi – rybie rezne bez ryže a akýchkoľvek prísad

Jedzte sashimi bez ryže alebo akýchkoľvek ďalších prísad

Sashimi s tuniakom je vynikajúce

Jedzte sashimi sushi s paličkami

 suschi tanier rôznych typov na tanieri

jesť sushi

jesť sushi a žiť zdravo

pôvod a spôsob prípravy sushikonzumujte sushi a pite saké