Yazın Saçlarınızı Mutlu ve Sağlıklı Tutmanın 8 Yolu

Yaz zamanı, yani arkanıza yaslanıp rahatlamanın ve soğuk havanın ve sıcak güneşin tadını çıkarmanın zamanı geldi. Ancak, sezon için rahat bir ruh haline geçiş yaparken saç bakımınız konusunda gevşek davranmayın..

Ne yazık ki, sert UVA ve UVB ışınlarının saçları nemsiz, kırılmaya meyilli ve besleyici maddelerden yoksun bırakan, saçınızın yılın en çok ilgiye ve sevgiye ihtiyaç duyduğu zamandır. Aynı zamanda, ısı ve nem saçınızın düzleşmesine ve mat görünmesine neden olabilir, ancak yıl boyunca parlak ve canlı tutmanın birkaç yolu vardır. Sıcak havalarda hasar ve sıkıcılıkla mücadele için en iyi seçeneklerden bazıları şunlardır:

Koruyucu Saç Bakım Ürünleri Kullanın

ilerlemeci / Shutterstock.com

SPF 30 saç spreyi alabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, tıpkı cildiniz için koruyucu ürünler olduğu gibi saçlarınız için de koruyucu ürünler var..

Bu ürünler, güneşte uzun bir gün geçirdikten sonra bile tellerin kurumasını veya kırılmasını önler. Koruyucu spreyler, durulanmayan saç kremleri ve saç derisi bakımları saçınızı korurken aynı zamanda nem ve besleyici maddelerle besler, böylece fevkalade sağlıklı ve parlak görünür..

Kellik ve İncelmeyi Giderin

Güneşte zaman geçirdiğinizde, bronzlaşmanız veya yanığınız, kellik veya incelme modelini vurgulayabilir. Ayrıca, kelseniz veya seyrek kilitleriniz varsa, saç deriniz güneş yanığına karşı oldukça hassastır ve bu da melanom gibi yaşamı tehdit eden durumlara yol açabilir..

Saç derinizin korunması ve kelliğinizin çok belirgin olmaması için yaz aylarında bir saç uzatma programına başlamak iyi bir fikirdir. Elbette, saçınızın uzamasını hızlandırmak için yapabileceğiniz her şey özgüveninizi de artıracaktır..

Güneşteyken Saçınızı Örtün

edithrum / Shutterstock.com

Sonunda o UPF 50 artı güneş şapkasını satın alma konusunda tartışıyorsanız, şimdi tetiği çekme zamanı! Güneş şapkaları, özellikle ultraviyole koruması için tasarlanmış olanlar, UV ışınlarının emilmesine izin vermemek için saçınız ve güneş arasında koruyucu bir bariyer sağlar. Aynı zamanda geniş kenarlı bir güneş şapkası yüzünüzü, boynunuzu ve göğsünüzü yanmaya karşı koruyabilir..

SDerin Bir Tedavi planlayın

Kuaförünüz muhtemelen salonda güneşten ve diğer çevresel faktörlerden kaynaklanan önceki hasarları gidermeye yardımcı olacak derin bir tedavi sunar. Uzun süreli güneşe maruz kalma, saçınızın proteinini çalar ve kütikül tabakasına (saç telinin yüzeyi) ciddi hasar verir. Bu nedenle, bu proteinleri geri kazanmaya yardımcı olan ve ipeksi yumuşaklıkta parlak saçları teşvik eden besinleri geri kazandıran tedaviler aramak istiyorsunuz..

Saçın yapısını oluşturmaya yardımcı olan lifli bir protein olan keratin içeren ürünleri arayın. Yaz boyunca iki veya üç kez onarıcı keratin tedavisi planlamak muhtemelen kötü bir fikir değildir..

artdes / Shutterstock.com

Besleyici Şampuan ve Saç Kremi kullanın

Düzenli yıkamalarınız da önemlidir. Yüksek kaliteli şampuan ve saç kremi ile saç köklerinize ve saç tellerinize ihtiyaç duydukları desteği vermeniz, kuruluk ve kırılma ile mücadele etmek için önemlidir. Sezgisel gibi görünse de, her gün şampuanlama ve bakım yapma dürtüsüne direnin. Tüm temizlik ve bakım ürünleri, saçınızı kurutabilecek ve mevcut zayıflık veya hasarı daha da kötüleştirebilecek doğal yağlardan arındırır..

Aynı şey şartlandırma için de geçerli. Klimalar arasında daha uzun süre dayanması için saçınızı “eğitmeniz” gerekebilir, ancak çoğu insan, her saç derisi farklı olsa da, haftada yalnızca iki veya üç kez yıkanması gereken bir yere götürebilir..

Bir Saç Kesimi (veya İki) Alın

Düzenli saç kesimlerinin saçlarınızı yıl boyunca sağlıklı, güçlü ve yumuşak tutmak için önemli olduğunu biliyor muydunuz? Yaz aylarında muhtemelen en yoğun olan siz olsanız da – tatiller, düğünler, duşlar ve daha fazlası için mevsimdir – tercihen sezonun başında ve sonunda bir veya iki düzeltme yapmak için zaman ayırdığınızdan emin olun..

Saçlar yaz aylarında daha hızlı uzar ve yılın bu zamanında saç kırıkları daha düzenli olarak ele alınmalıdır. Bir dahaki sefere yaz kesimi planladığınızda da derin bir keratin tedavisi isteyin.!

Nemlendiriciler ve Saç Yağı Kullanın

Saçınızı uzun süre güneşe maruz bırakmanın en büyük sorunu, nemi emerek kuru, kırılgan ve genellikle sağlıksız görünen kilitlere yol açmasıdır..

Yılın bu zamanında saçlarınız ayrıca klor, tuzlu su ve diğer çevresel faktörlerden dolayı kötüye kullanıma maruz kalır, bu nedenle tamamen raydan çıkmasını önlemek için biraz fazla yağa ihtiyaç duyabilir. Bu hayati nemin bir kısmını geri kazanmak için günlük olarak küçük, bezelye büyüklüğünde bir damla argan yağı, macadamia yağı veya marula yağı kullanın..

Güneş Hasarının Ötesini Düşünün

puhhha / Shutterstock.com

Kuru, zayıf ve kırılmaya meyilli yaz buklelerinin tek suçlusu güneş değildir. Ayrıca saçı doğal yağlarından arındıran ve kuru, zayıf ve cansız saçları geride bırakan klor da vardır..

Klor hasarıyla mücadele etmek için havuzdan çıktığınızda saçınızı her zaman normal suyla yıkayın ve bu zararlı kimyasallardan korumak için bir bone takmayı düşünün. Tuzlu su, kurumuş saç telleri için başka bir suçludur, bu yüzden okyanusta yüzmeyi planlarken saçlarınızı dalgalardan uzak tuttuğunuzdan veya biraz fazla yağ kullandığınızdan emin olun..

Saçınız Hakkında Tembellik Etmeyin

Yaz geldi ve tabağınıza başka bir şey yığmak istemiyoruz ama saç bakım rutininizde tembelleşmemek için elinizden gelenin en iyisini yapmanız önemlidir. Havalar ısındıkça saçlarınız güneşi daha çok görecek ve yaz eğlencesi için saçınızın olabildiğince muhteşem olmasını istiyorsunuz. Bu ipuçları, bu yaz tatildeyken, havuzda takılırken veya özel etkinliklere katılırken kilitlerinizin tatlı görünmesini sağlamaya yardımcı olacaktır..