Rastlina UFO – všetko, čo by ste mali vedieť o starostlivosti o pilea

Máte chuť na pár lietajúcich tanierov v obývačke? Žiaden problém! S pozoruhodnou rastlinou ufo môžu mať vaše štyri steny neobvyklé, zelené akcenty, ktoré za chvíľu vyzerajú takmer mimozemsky. Táto vždyzelená exotika medzi izbovými rastlinami okamžite nadchne svojim jedinečným vzhľadom. Je veľmi jednoduché sa oň starať a tiež zaisťuje čistý vzduch v miestnosti, pretože je to jedna z najobľúbenejších a najúčinnejších zelených rastlín na čistenie vzduchu. O tom, odkiaľ rastlina ufo pochádza, ako sa stále nazýva a ako by ste sa o ňu mali správne starať doma, si prečítajte nižšie.

Rastliny UFO sú skutočnou pridanou hodnotou pre váš interiér

ufo tipy na starostlivosť o pilea

Spoznajte závod UFO lepšie

Okrem rastliny ufo sa Pilea peperomioides nazýva aj čínsky strom peňazí, thaler šťastia, delový kvet alebo rastlina pupka. Všetky názvy sú odvodené buď od vzhľadu, alebo od funkcie rastliny a znejú celkom zaujímavo. Rastlina ufo patrí do rodiny žihľavy a pôvodne pochádza z Číny, presnejšie z provincií Yunnan a Sichuan.

Je to vždyzelená rastlina so šťavnatými, okrúhlymi listami, ktoré pôsobia lesklo a pripomínajú kožu. Listové stopky sú dlhé a tenké a siahajú vo všetkých smeroch od hlavnej stonky. Rastliny ufo môžu dorásť až do 30-40 cm.

Zvláštna, svieža zelená pastva pre oči

rastlina ufo pilea čínsky strom peňazí

Kedy sa rastlina ufo cíti najpohodlnejšie??

Okenný parapet je jedným z obľúbených miest rastlín v miestnosti. Nemá však rada silné, priame slnečné svetlo. Rastlinu UFO by ste preto mali klásť najmä na leto na komodu alebo na stôl. Mierne teploty a humózna zalievacia pôda sú pre pilea ideálne. So zalievaním by ste to nemali preháňať a udržiavať pôdu stále vlhkú, rozhodne by ste však mali zabrániť premokreniu. Tiež prievan nie je pre rastlinu UFO zvlášť vhodný a môže spôsobiť, že vädne. Ak sa chcete o svoju „mimozemskú“ rastlinu starať skutočne dobre, v ideálnom prípade by ste jej od marca do septembra mali poskytnúť hnojivo vhodné pre zelené rastliny. V zime hnojenie buď úplne vynechajte, alebo ho robte iba každých päť až šesť týždňov.

Zalievajte a prihnojujte ohľaduplne a láskyplne

rastlina ufo pilea zdravá izbová rastlina

Čo repotovanie a propagácia??

Mladšie rastliny by ste mali presádzať raz ročne a staršie rastliny každé 3-4 roky. Hrnivú pôdu vždy obohatte hnojivom a ihneď po presádzaní rastlinu zalejte ako obvykle. Podľa potreby môžete do substrátu pridať aj piesok alebo kaktusovú zeminu. Optimálna sezóna na presádzanie je na jar.

Rastliny UFO rastú pomerne rýchlo a je ľahké ich repotovať

Repot tipy na starostlivosť o pilea rastlín ufo

Je tiež veľmi ľahké sa množiť. Rastlinu UFO môžete pestovať odrezkami po celý rok. Buď to vysaďte priamo do kvetináča s vlhkou pôdou, alebo nechajte najskôr odstáť v pohári plnom vody. V druhom prípade by ste však pri neskoršej transplantácii mali byť opatrní s koreňmi a stonkou. Ak sú korene príliš dlhé, môžete ich ľahko orezať nožnicami. Rezanie je na druhej strane dosť krehké a pri zasadení do zalievacej pôdy sa môže zlomiť.

Rezom rastliny UFO sa do dvoch týždňov vyvinú korene

rastlina ufo pilea v skle

Na akých škodcov alebo choroby si dať pozor?

V zásade, ako už bolo uvedené, je rastlina UFO považovaná za dosť robustnú rastlinu, ktorá je veľmi zriedka postihnutá chorobami alebo škodcami. Mali by ste sa však ubezpečiť, že polievate primerane a používať kvalitný substrát. V opačnom prípade sa otravné hryzáky môžu rozmnožiť a stať sa problémom. Ich larvy nie sú pre rastlinu predovšetkým dobré, pretože požierajú korene. V obchode s kvetmi možno nájsť rôzne organické prípravky, ktoré proti tomu pomáhajú. Môžete tiež dať na kremičitú pôdu kremenný piesok alebo malé kamienky, aby hryzadlá získali akúsi bariéru. Premáčanie a nadmerné zavlažovanie vo všeobecnosti podporuje rozvoj týchto škodcov a rozvoj hnilobných baktérií.

Ponúknite svojmu závodu UFO optimálne podmienky

rastlina ufo pilea správne sa starajúca o rastlinu v kvetináči

Ak ste nikdy nemali túto efektnú izbovú rastlinu doma, teraz je najvyšší čas to urobiť. Vložte rastlinu UFO do svojho domova a ťažte z jej skvelého vzhľadu, optimálnej jednoduchosti starostlivosti a účinku čistenia vzduchu!

Zelené exotické dievča s všestranným talentom

kvetináč ufo rastlina pilea

Ideálne aj pre vašu kreatívnu domácu kanceláriu

ufo rastlina pilea domáca kancelária ozdobiť

Rastlina UFO si aj v kombinácii s inými rastlinami strihá peknú postavu

Ufo rastlina pilea dresser zdobí izbové rastliny

Spolu s konopným lukom sa účinok čistenia vzduchu ešte zvýši

ufo rastlina pilea účinok čistenia vzduchu

Perfektný nápad na minimalistickú a prírodnú dekoráciu stola na každý deň

dekorácia stola ufo rastlín pileaufo rastlina pilea interiér ozdobte okenný parapetStarostlivosť o rastlinu ufo pileaufo rastlina pilea črepníková rastlina čistenie vzduchu efektrastlina ufo izbová rastlina pilea balkónová rastlinalisty ufo rastlina pilea črepníková rastlinaufo rastlina pilea izbová rastlina zdravý účinokVytiahnite ufo nádoby na pilinuvýzdoba stola izbovej rastliny ufo rastlina pileaufo rastlina pilea izbové rastliny zdravý účinokizbová rastlina tipy na starostlivosť o pilea rastlín ufo