Byliny – špeciálna chuť pre každé jedlo

Áno, dnes chceme opäť písať o bylinkách v kuchyni, ktoré dodávajú každému jedlu osobitnú pikantnú nôtu. Tieto dary prírody mali v našom živote vždy pevné miesto, ale pre mnohých moderných ľudí predstavujú neznámu alebo nedostatočne prebádanú oblasť. Preto tu v redakčnom tíme zastávame názor, že akékoľvek informácie o kulinárskych bylinkách sú užitočné a zaujímavé.

Korenie a soľ na varenie nestačia, pretože každé jedlo potrebuje svoju zvláštnu pachuť

správne používanie byliniek v kuchyni

Každá gazdinka všetko dobre vie, čerstvé bylinky sú v modernej kuchyni nevyhnutné. Sú neoddeliteľnou súčasťou nášho kulinárskeho umenia. Byliny môžu zmeniť chuť akéhokoľvek jedla, podľa toho, čo preferujete. Ako chutí vaša pečienka lepšie – trochu kyslá alebo pikantná? Máte radi pikantné jedlá? Čo sa týka kuchynských byliniek, vždy sa nájde niečo pre každý vkus.

Po celom svete sú známe milióny liečivých byliniek a korenia. Všetky majú svoje vlastné vlastnosti a špeciálne efekty. Ale dnes sa nechceme dostať do spleti informácií o tom, a preto sme vybrali našich 5 obľúbených z najobľúbenejších byliniek v Nemecku a teraz vám ich chceme predstaviť. Každý čitateľ si určite nájde informácie, ktoré mu chce pomôcť pri varení, pečení a grilovaní.

Nenechajte si ujsť a pri varení a grilovaní používajte čerstvé bylinky

bylinky robia jedlá odlišnými

Pri výbere najobľúbenejších byliniek do kuchyne sme zvažovali jedno dôležité kritérium, a to miesto, kde ich môžete pestovať. Nasledujúce korenie môžete mať doma po celý rok. V zime sa im darí na slnečnom parapete, od apríla ich možno pestovať vonku na balkóne alebo v záhrade. Vďaka tomu budete mať tieto bylinky vždy po ruke a budete k nim mať ľahký prístup vždy, keď budete chcieť svojmu jedlu dodať špeciálnu príchuť.

bazalka

Bazalka je jednou z najobľúbenejších kulinárskych byliniek v Nemecku. Je to rozmanitá liečivá rastlina, ktorá sa v Európe pestuje asi 3500 rokov, najmä v stredomorskom regióne. Taliani bazalku radi používajú už dlho, pretože sa skvele hodí k cestovinám, pizze a pesto. Korenie je cenené pre svoje zložky. Obsahuje užitočné minerály, super prvky a vitamíny (mangán, vápnik, vitamín C, železo). Bazalku môžete ľahko pestovať v mini bylinkovej záhradke a vychutnávať si jej sviežu arómu každý deň. Rastlina korenia preferuje slnečné miesto, vnútri alebo vonku. Bazalka má tiež dekoratívny zmysel, ktorému sa nemôže vyrovnať príjemnou chuťou a sviežou vôňou.

Bazalkové pesto – skutočné potešenie pre podnebie!

Pripravte si kulinárske bylinky bazalkové pesto doma

kôpor

Rovnako ako bazalka, aj kôpor je veľmi obľúbený a často sa používa v našej kuchyni. Túto bylinu poznali ľudia už v staroveku. Dnes sa stále používa ako prostriedok zmierňujúci bolesť. Kôpor je nenahraditeľný pri žalúdočných problémoch, plynatosti alebo hnačke. V kuchyni ľudia oceňujú jej jemnú chuť, ktorá sa hodí k rybám.

 Jemné, jemne pernaté listy kôpru majú výraznú vôňu a silnú chuť

bylinky robia pokrmy chutnými varte ryby s kôprom

mäta

Táto liečivá rastlina sa do Európy dostala z východnej Ázie a pestuje sa tu. Dnes sú na celom svete bežné rôzne druhy mäty. Ich listy sa často používajú, čerstvé alebo sušené. Mäta a mäta pieporná sa široko používajú ako prísady do čaju alebo do kúpeľa. Táto liečivá rastlina zmierňuje bolesť pri gastrointestinálnych ťažkostiach, nachladnutí a bolestiach hlavy. S ním môžete ráno oživiť svoje telo a začať deň plný energie.

 Zelené listy mäty obsahujú éterické oleje a vydávajú silnú aromatickú vôňu

Pri varení používajte bylinku mätu ako korenie

petržlen

Petržlen je skutočným univerzálom medzi kuchynskými bylinkami. Je to prírodný liek, ktorý detoxikuje a osviežuje naše telo. Vitamíny obsiahnuté v tejto bylinke (vitamíny A, B1, B6, K, B12, C), kyselina listová a minerálne látky robia z petržlenu skutočný prírodný liek. Petržlen sa dnes pestuje a jeho tmavozelené hladké alebo stočené listy, dokonca aj stonky, sa v celej krajine široko používajú v kulinárskom umení. Táto bylinka má rada slnečné až poloslnečné polohy, rastie v truhlíkoch alebo črepníkoch, na bylinkových záhonoch alebo v záhrade. Čerstvé alebo predsušené dodajú polievkam, šalátom a omáčkam väčšiu chuť.

 Medzi plochou a kučeravou petržlenovou vňaťou je malý rozdiel v chuti

Pripravte si bylinkový šalát s petržlenovou vňaťou

rozmarín

Nikdy sa vo svojej záhrade nezaobídete bez tejto liečivej bylinky, pretože je to skutočná naturopatická lekáreň. Má rada suché polohy, takže môže rásť a zdobiť skalku. Rosemary sa k nám dostala zo stredomorského regiónu, kde celoročne zdobí námorné záhrady. Jeho listy šíria príjemnú, korenistú arómu a obsahujú éterické oleje. Tieto veľmi pomáhajú pri plynatosti, plnosti a bolestivých svaloch. Pikantná chuť rozmarínu sa perfektne hodí k mäsu a rybám, túto bylinku môžete použiť aj na zjemnenie príloh. Rozmarínový olej je vďaka svojim vlastnostiam zmierňujúcim bolesť a upokojujúcim účinkom ponúkaný aj ako prísada do kúpeľa.

 Spoznajte liečivú silu listov rozmarínu

Byliny rozmarín rastú ako bylina v záhrade

Ak vás kulinárske bylinky skutočne zaujímajú, pokračujte v prehliadaní našich webových stránok a nájdete tu ďalšie informácie o týchto užitočných bylinách a prírodných prostriedkoch. Redakčný tím vám praje veľa zábavy!

V starovekom Grécku bol rozmarín zasvätený bohyni lásky Afrodite

Rozmarínové bylinky používajte ako prísadu do varenia

bylinky pripravujú lahodné jedlá s kôprom

bylinková mäta dokonca robí dezerty vynikajúcimi

Kulinárske bylinky používajte ako prísadu do varenia

kulinárske bylinky plochá petržlenová vňať sa líši od kučeravej petržlenovej vňate

Bylinková petržlenová vňať robí rybu vynikajúcou

používajte bazalku ako korenie

Pripravte si bylinkové šaláty s bazalkou

bylinková bazalka a jej špecifická chuť

Pestovanie kulinárskych byliniek v kvetináči

Mäta, bylinky, menia chuť jedla

kuchynské bylinky pridávajú do jedla petržlenovú vňať