150 Muhteşem Ağaç Dövme Tasarımı ve Bu Yıl Deneyebileceğiniz Fikirler

Ağaç dövmeleri gerçekten derin ve kapsamlı sembolizme sahip dövme türüdür. Birçoğunuz ağaç dövmelerinin güzelliğinden ve çeşitliliğinden etkilenmiş gibi görünebilir. Günden güne ağaç çizimleri insanları büyülemeye ve cezbetmeye başlıyor, bu yüzden vücutlarını süslemek için bir ağaç resmi seçtiler. Ağaçlar farklıdır, bu nedenle ağaç dövmesinin anlamı ağacın türüne ve vücutta temsil edildiği bağlama bağlıdır..

1. Kadınlar için Zarif Ağaç Dövmeleri

Kadınlar için ağaç dövmeleri, erkeklere kıyasla genellikle daha nazik ve zariftir. Bu iyi bir örnek.

2. Arka Plan Olarak Ağaç Dövmeleri

Ağaç dövmeleri kesinlikle burada odak noktası değildir, ancak tüm görüntüyü bir dövme parçası olarak oluşturmak yine de önemlidir..

3. Bir Kadın Ağacı Dövmesi

Kadın ağaç dövme stillerini erkeklerden ayırt etmek oldukça kolaydır. Onları görebilir ve kadın tasarımları için bazı çocukluk masallarını hatırlayabilirsiniz..

4. Gerçekçi Ağaç Dövmesi

Yukarıdaki ağaç dövmesindeki çarpıcı detaylar kusursuz! Gökyüzü, okyanus ve ağaç yaprakları muhteşem detaylara sahip..

5. Yaratıcı Ağaç Dövmeleri

Bir erkek ya da kadın ağaç dövmesi için, tasarımlar biraz sıra dışı olabilir. Renkler çarpıcı olabilir!

Ağaç Dövmelerini Kim Yapar?

Ağaç dövmelerinin bir veya başka bir cinsiyet için daha uygun olduğunu söylemek zor. Hem erkek hem de kadın temsilcilerde popülerdir. Dahası, burada erkekler ve kadınlar arasındaki ağaç dövmelerinin tarzı arasında bariz farklar bulamazsınız.. 

Bu dövme, yaşamın ve canlıların varlığının en önemli ve temel sorunlarıyla ilgilenen insanlar için en iyi dekorasyon ve bir tür kaçınılması olacaktır. Ağaç dövmesi güzel bir resimden daha fazlasıdır.

Farklı Kültürlerde Ağaç Kavramının Anlamı

Bir ağacın görüntüsü, doğal dinamik büyüme ve gelişme, yeniden başlama ve döngüsel yaşam ilkesi ve cennet ile dünya arasındaki bağlantı anlamına gelir. Ayrıca ağaç, doğurganlığın ve ölümsüzlüğün sembolü olarak kabul edilir. Birçok destansı mit ve efsanede ağaçlar canlı varlıklar olarak temsil edilir: hareket ederler, nefes alırlar, birbirleriyle konuşurlar ve özel büyülü güçleri vardır..

Ağaç dövmelerinin en ünlü ve yaygın örneği, iyi bilinen Hayat Ağacı’dır. Benzersiz bir sembolik anlamı vardır. Hayat Ağacı birçok kültürde ve dinde bulunabilir..

Hristiyanlıkta Hayat Ağacı, Cennet Bahçesi’ndeki ana bitkiydi. Bahçenin ortasında, yasak meyvelerle iyiyi ve kötüyü bilme ağacının yanında büyüyordu. Böylece Hayat Ağacı’nın yakınında bir adam düştü. Bu nedenle, bu ağaç, insan gelişiminin ve kurallara uyarsanız ve fikre sadık kalırsanız Tanrı’ya daha yakın olma fırsatının bir sembolü haline geldi. Ağacın meyveleri ve yaprakları, alçakgönüllü olabilen milletler ve insanlar için kurtuluş ve sağlık verir..

Eski Keltler, dünyanın tek bir evrensel merkezinin varlığına inanıyorlardı. Bu nedenle, Dünya Ağacı kavramını yarattılar. Kelt mitolojisine göre, Dünya’nın dört tarafının her birinin sonunda kutsal bir ağaç büyür ve beşinci ağaç merkezdedir..

Beş kutsal ağacın benzer bir anlayışı gezegenin diğer tarafında – Orta Amerika’daki eski Aztek kabilelerinde bulunabilir..

Kelt Hayat Ağacı, köklerin ve dalların birbirine bağlı olduğu bir tür daire olarak temsil edilir. Böylece, Kelt ağacının görüntüsü, yaşamın sonsuzluğuna ve sürekliliğine işaret eder.. 

Benzer bir Hayat Ağacı da Slav kültüründe bilinmektedir. Resmini nakışta ve çıkrıklarda bulabilirsiniz. Burada bir yaşam ve gelişme kaynağı olarak insanın kendisini sembolize eder. Bu ağaç toprağa kök salmış ve göğe kadar dallanmıştır, böylece farklı dünyalarda yaşayan torunları ve ataları birbirine bağlar. Hayat Ağacı, tüm başlangıçların başlangıcıdır, hayatın kendisinin doğuşudur.. 

Mısır’da, ana tanrılar İsis ve Osiris, Hayat Ağacı’ndan ortaya çıktı.. 

Çin’de böyle bir ağaç ejderhalar tarafından korunur. Burada her zaman ölümsüzlük kaynağı olarak kabul edildi.. 

Ağaç Dövmesinin Anlamı

Bir dövme için ağaç seçmek, iç dünyanızdaki ve algınızdaki bir şeyin ağaç sembolünün özüyle yakından bağlantılı olduğu anlamına gelir. Çok çeşitli ağaçlar sayesinde herkes uygun ve bir deyişle kişisel bir şey bulabilir..

ağaç dövmeleri

Ağaç, fiziksel ve zihinsel gücün ve güzelliğin sembolüdür. Ancak gerçekte, her belirli ağacın kendi anlamı vardır:

 1. Huş, kadınlık, masumiyet ve saflığın sembolü haline geldi..
 2. Kayın, direniş, onur ve yaşam doluluğu ile ilişkilidir..
 3. Meşe, gücün, zihnin ve bedenin gücünün sembolüdür..
 4. Ladin ağacı, uzun ömür, özgünlük ve güvenilirliğin yanı sıra sağlığın iyileşmesinin bir sembolü olarak kabul edilir..
 5. Bambu, gençlik ve ölümle, bu kavramların belirsizliği ve insan doğasındaki varlıklarıyla ilişkilidir..
 6. Söğüt, üzüntü, sakinlik ve kadınsı hassasiyetin simgesidir.. 

Genel anlamda, ağaç dövmesi aşağıdakilerin bir simgesidir:

 • güzellik;

 • diriliş; 

 • ölümsüzlük; 

 • başlangıçların birliği; 

 • sonsuzluk. 

Ağaç Dövmesi İçin Vücut Parçaları

İnsanlar ağaç dövmelerini vücutlarının farklı bölgelerine yerleştirirler. Bununla birlikte, en yaygın olanları sırt, kalçalar, önkollar ve kaburgalardır. Hem erkekler hem de kadınlar bu vücut kısımlarını seçer. Neden böyle? Böyle bir dövmeyi küçük boyutta yapmamak önemlidir. Küçük bir resim, sembolün görkemli yapısını aktarmaz.