Vaňa: Aký tvar je najlepší pre vaše potreby?

Horúci kúpeľ vo vani už oddávna slúži nielen na hygienu, ale je aj relaxáciou tela i mysle. Odborníci sa navyše zhodujú v tom, že: Kúpanie je zdravé, pretože stimuluje činnosť orgánov a uvoľňuje imunitný systém. Väčšina ľudí sa preto nechce zaobísť bez vane vo svojom dome. Našťastie v dnešnej dobe existujú tvary vaničiek vhodné do malých aj veľkých kúpeľní. Ako nájsť všetky bežné tvary pre vaňu Napríklad na KALDEWEI: Okrem klasických rohových a obdĺžnikových vaní sa ponúkajú aj neobvyklé varianty ako oválne a voľne stojace vane a špeciálne tvary. Ale ktorá forma je pre koho vhodná?

Vanový neutrálny dizajn

Základné informácie o tvare a veľkosti vane

Tvar vane je vo všeobecnosti vonkajší tvar vane. Občas sa zhoduje s tvarom vnútra, ale nie je to nevyhnutné. Existuje napríklad mnoho obdĺžnikových vaní, ktoré je najlepšie umiestniť pozdĺžne k stene. Interiér vane teda nemusí byť obdĺžnikový, ale môže mať aj oválny tvar.

Rozmery uvedené pre vaňu sa vždy týkajú vonkajších rozmerov a nie umývadla, v ktorom budete neskôr ležať.

Moderná podkrovná vaňa

Riešenie 1: obdĺžniková vaňa

Klasikou medzi tvarmi vaní je obdĺžnikový tvar. Je nadčasový, dá sa ľahko kombinovať a je k dispozícii v nespočetných moderných verziách. Najčastejšie je umiestnený proti dlhej stene. Dá sa však umiestniť aj do rohu alebo zhora integrovať do akejsi plošiny. Obdĺžnikové vane majú spravidla šírku 80 centimetrov. Existuje ale aj duo verzia so šírkou 90 až 100 centimetrov. Obdĺžnikové vane sa navzájom líšia aj svojou dĺžkou: malé verzie majú dĺžku iba 1,40 metra. Štandardné verzie majú dĺžku 1,70 až 1,90 metra. K dispozícii sú aj obdĺžnikové vane XL. Môžu byť dlhé až osem stôp.

rohový kúpeľ kaldewei nápad

Riešenie 2: rohový kúpeľ

Rohová vaňa je tiež obľúbeným riešením – najmä v malých kúpeľniach. Optimálne využíva dostupný priestor. Tradičná rohová vaňa vyzerá zhora ako rovnoramenný trojuholník, ktorý sa perfektne hodí do rohu. Strana, ktorá vyčnieva do miestnosti, je zvyčajne obložená dlaždicami. Rohové vane sú ponúkané v nasledujúcich veľkostiach:

  • Malé modely: 1,20 metra x 1,20 metra
  • Štandardné rohové vane: 1,40 m x 1,40 m
  • Veľké verzie: 1,60 metra x 1,60 metra

Rohové vane sú k dispozícii aj v rôznych dĺžkach a šírkach, ako sú lichobežníkové modely a rohové vane s piatimi, šiestimi alebo ôsmimi rohmi..

zaujímavá vaňa kaldewei

Riešenie 3: voľne stojaca vaňa

Voľne stojaca vaňa sa v poslednej dobe teší stále väčšej obľube. V obchodoch je k dispozícii ako okrúhla, oválna alebo hranatá verzia. Toto riešenie je však vhodné iba pre kúpeľne, ktoré majú najmenej dvanásť metrov štvorcových. Rozdiely v dĺžke sú aj pri voľne stojacich vaniach: všetko je možné od 1,50 metra do viac ako dvoch metrov.

Riešenie 4: oválna vaňa

Oválne vane kvôli svojim mäkkým tvarom nepôsobia tak prísne ako vane obdĺžnikové. Často ich vyberajú dizajnéri kúpeľní, keď má byť vaňa zapustená do podstavca. Ale tieto verzie sú obľúbené aj ako dvojité vane. Malé modely sú dlhé asi 1,60 metra. Štandardne sú však inštalované oválne vane s dĺžkou 1,70 metra alebo 1,80 metra. K dispozícii sú aj extra veľké verzie.

veľmi moderná minimalistická vaňa

 Riešenie 5: vaňa špeciálneho tvaru

V obchodoch navyše nájdete vane špeciálnych a špeciálnych tvarov, ktoré nemožno priradiť žiadnemu inému tvaru. Toto zahŕňa:

  • Polkruhové vane, ktoré sa pripevňujú na jednu stranu steny
  • Trapézové vane
  • Obdĺžnikové vane so zaobleným rohom

Tieto modely sú vhodné do kúpeľní so špeciálnymi priestorovými požiadavkami.

skvelá vaňa v modernej miestnosti