Nadčasová kubánska hudba – vznik, vývoj a nové tendencie

kubánska hudba stará generácia

Kubánska hudba a jej história – vášeň je vo vzduchu!

Karibský ostrov Kuba znamenal začiatok mnohých rôznych hudobných štýlov. Ich vývoj pokračoval aj na konci 19. a začiatku 20. storočia. Kubánska hudba má svoje korene hlavne v ľuďoch Cabildos. Je to o sociálnej skupine, ktorá sa vyvinula medzi otrokmi.

Cabildovci zachovali africkú kultúru. To sa im aj po roku 1886 podarilo. Zdôrazňujeme tento dátum, pretože práve vtedy boli nútení vstúpiť do katolíckej cirkvi.

Nástupcovia Cabildovcov

kubánska hudba spievajúca taxikári

Náboženstvo však malo na kubánsku hudbu veľmi silný vplyv. Volala sa Santeria a vyvinula sa v tomto období. Rozšíril sa na Kubu, Haiti a ďalšie ostrovy v okolí. Typické bicie nástroje sú spojené s ich kultovými tradíciami. Ale sú tiež zahrnuté v kubánskej hudbe.

Santerijský rituál so spevom a bubnovaním

rituál kubánskej hudby a santerie

Santeria jasnovidec

kubánska hudba santeria jasnovidec

Bohatá ponuka pre bohov

ponuka kubánskej hudobnej santerie

Farby, zvyky a bicie nástroje boli tiež integrované do katolíckych omší. V tejto oblasti sa nachádzajú aj nádherné diela kubánskej hudby.

Kubánska hudba ako zmes španielskych a západoafrických rytmov a melódií

Ak sa chcete ponoriť do genealógie africkej hudby, mali by ste myslieť na Španielsko a západnú Afriku. Ale vo svojom vývoji bol ovplyvnený aj inými kultúrami. Toto sú hudobné tradície Francúzska, USA a Jamajky. Na druhej strane kubánska hudba ovplyvnila mnoho ďalších tradícií.

Tradičné kubánske tance a kostýmy

kubánska hudba africké rytmy

Kubánska hudba a folklór

Ako v každej inej krajine, aj na Kube sú zvláštnosti, ktoré sú typické pre folklór. Ide predovšetkým o kubánsku hudbu, ktorá je spojená s rôznymi domorodými kmeňmi a menšinami. Vzhľadom na koloniálnu históriu sa tu stretávame s veľkou rozmanitosťou. Kmene Taíno, Arawak a Ciboney sú afrického pôvodu. Majú aj svoju typickú hudbu. Silný vplyv mali, samozrejme, aj Európania, a to prostredníctvom štýlov ako Zapateo, Fandango, Zampado, Retambico a Canción. Medzi štýly, ktoré majú vplyv na kubánsku hudbu, patrí aj valčík, minuet, gavotte a mazurka.

Syn Cubano a Havana Club

kubánska hudobná skupina havana klub

Tanečná skupina z kubánskeho Matanzasu

kubánska hudobná skupina matanzas

Pouličný hudobník v Havane

kubánska hudba pouliční hudobníci

Ako to celé hrá dohromady v rámci výrazu „kubánska hudba“? Folklorista Fernando Ortíz sa týmto procesom rozsiahlo zaoberal. Jeho knihy by ste mali nájsť, ak sa o nich chcete dozvedieť viac.

Mimochodom, nezabudli sme na Číňanov a ich vplyv vo farebnom mixe. Ich nástroj, kornet, bol obzvlášť vplyvný. Je známy ako čínsky kornet. V španielčine sa nazýva „cornetín chino“.

Rôzne štýly

Kubánskej folklórnej hudbe sme venovali veľa času. Pretože to je základný materiál, stále sa vyvíja. Ale existuje množstvo skvelých štýlov, ktoré z toho vznikli. Každý z nich si zaslúži rovnakú pozornosť. Ide okrem iného o Guaraja, Musica Kampesina, Danzon, Charanga (to sú Haiťania na Kube), Changuí, Son, Batá a Yuka, ako aj Rumba. Ale o tom si povieme v inom článku.

Obyčajná bočná ulica v hlavnom meste

kubánska hudba každodenná havana

Klasické auto a kočiar

kubánska hudba havana ulice oldtimer kočiar

Tradícia a radosť zo života

kubánska hudobná ulica

Pieseň starej gitary

kubánska hudba hudobník gitara

Mladšia generácia

kubánska hudba hudobná skupina trinidad kuba

Kubánsky reggaeton

kubánska hudba moderná mladá generácia