Nápadité steampunkové umenie z Litvy

steampunk umenie tvoriace asamblážové kovové sochy

Čo už vieš o steampunkovom umení?

Steampunk umenie je výrazné a pozoruhodné. Steampunk, ktorý vznikol v 80. rokoch ako literárne hnutie, sa neskôr vyvinul ako kultúrny smer a životný štýl. Mnohí porovnávajú tento štýl s gotickým hnutím. V skutočnosti majú obaja niektoré veci spoločné. Steampunk sa viac zameriava na technické.

Prevody a parné stroje sú tu veľmi charakteristické. Samotné slovo steampunk pochádza z angličtiny a dokonca sa skladá z dvoch častí – steam a punk, ktoré označujú subkultúru kyberpunku. Steampunk hnutie má svoje korene v románoch spisovateľov sci -fi ako Jules Verne a H. G. Wells. Je to imaginatívna predstava budúcnosti z pohľadu minulosti. Steampunk sa nazýva aj retro-futurizmus.

V centre pozornosti je hrubá technika a robustné kovové časti

steampunk umenie asambláž chrobák kov

Dnes vám predstavíme steampunkové umenie litovského výtvarníka Arturasa Tamasauskasa. Je to nádherná, kreatívna zmes upcyklovania a moderného umenia. Na výrobu sa používa množstvo kovových dielov, ako sú ozubené kolesá, strieborné príbory, súčiastky do strojov a dokonca aj staré nožnice. Mladý umelec tvorí svoje diela predovšetkým podľa asamblážového princípu. Assemblage je druh umeleckého diela, ktoré je umiestnené na základnej doske a pozostáva z plastových predmetov, ktoré sú zasa zostavené ako koláž. Takto tu vznikli nádherné figúrky. Arturas vytvára predovšetkým vtáky a hmyz, pretože ho fascinujú svojou komplexnosťou a krehkosťou.

Už ste niekedy videli takúto kyticu?

steampunk art strauss zvieracia figúrka

steampunk art strausskopf detail

Našim jednoznačným favoritom v tejto kolekcii je zelený chameleón. Len tam sedí na strojovej súčiastke a hneď po prvom očarení si všimnete jemné prevody a ďalšie jednotlivé kovové časti, z ktorých bolo zviera pošteklené. Nemenej obdivuhodná je vážka, ktorá je spolu s muchou jedným z najobľúbenejších hmyzu v steampunkovom umení. Postavu Ikara umelec samozrejme tiež celkom vhodne vykreslil. S trochou fantázie možno staroveký grécky mýtus Ikarus považovať aj za príklad razenej myšlienky z dávnych čias. Tu výtvarník pracoval so starými príbormi a koženými prúžkami.

Icarus je predstavený jedinečne a nezameniteľne

steampunk art asambláž ikarus

Objavíte aj ďalšie nádherné výtvory ako napr B. zvláštna trofej, motorka, sympatická korytnačka a mnoho ďalších. Pozrite sa na všetky umelecké diela Steampunk a nájdite si svojho obľúbeného.

Futuristický stroj v štýle steampunk

steampunk art assemblage kovový figúrkový stroj

Poľom beží roztomilý emu

steampunk umenie asambláž postava zvieraťa emu

Ponorky sú ďalším veľmi obľúbeným predmetom tejto umeleckej formy

steampunk art asambláž uboot metal

Filigránske a majestátne – vážka

metalové etikety steampunk

steampunk art fly metal

Umelecky poskladané

steampunk art motocyklová kreatíva

Jelenie trofej a retro rádio

steampunk art retro zariadenia

Nápadité a premyslené steampunk korytnačka