Vincent van Gogh – jeho turbulentný život našiel v jeho umení brilantný výraz

Milovníci umenia a impresionizmu si 29. júla pripomenuli 129. výročie úmrtia geniálneho maliara Vincenta van Gogha. Bezpochyby je považovaný za najväčšieho holandského maliara všetkých čias a je jedným z popredných predstaviteľov postimpresionistickej éry. Zanechal ľudstvu svoje geniálne obrazy, ktoré výrazne ovplyvnili umenie 20. storočia. Nanešťastie maliar počas svojho krátkeho života dokázal predať iba niekoľko obrázkov. K tomuto povedal nasledujúce:

“Nemôžem si pomôcť, že sa moje obrázky nedajú predať.” Ale príde čas, kedy si ľudia uvedomia, že majú väčšiu hodnotu ako peniaze, ktoré si kúpia “.

Vincent van Gogh – Autoportrét, 1887. Uznanie prišlo roky po umelcovej skorej smrti.

Van Goghov autoportrét od brilantného maliara impresionizmu autoportrét v lete 1887

Maliar tu zanechal celkovo 900 obrazov a 900 kresieb, ktoré sú dnes obzvlášť obľúbené u milovníkov umenia. V čase ranej priemyselnej revolúcie v Európe však spoločnosť zjavne ešte nebola zrelá na to, aby objavila jeho genialitu a zodpovedajúcim spôsobom ocenila jeho diela. Nejako však dokázal génius prorokovať svoj umelecký úspech.

Dnes patrí niekoľko obrazov Vincenta van Gogha k najdrahším umeleckým dielam na svete. Napríklad 100 rokov po jeho tragickej smrti bol jeden z jeho siedmich slnečnicových obrazov vydražený za 37 miliónov eur. Bohužiaľ neskoro! Brilantný impresionista sa však nemohol pochváliť úspechom ako maliar.

 Hviezdna noc, olej na plátne, 1889

Van Gogh, najväčší holandský maliar Postimpresionizmus Hviezdna noc nad Rhônou

„Osobne neviem nič isté, ale pohľad na hviezdy ma núti snívať.“

  • Van Gogh zasvätil svoj krátky život maliarskemu umeniu

„Vložil som do svojej práce srdce a dušu a pritom som stratil rozum“, napísal Vincent van Gogh. A to je tiež pravda.

Narodil sa 30. marca 1853 v Groot-Zunderte v Holandsku a vyrastal v chudobných podmienkach. Vincent mal viesť náboženský život a stať sa pastorom rovnako ako jeho otec. Skúšal aj iné profesie, až sa nakoniec odhodlal k maľbe. V roku 1884 si v rodičovskom dome zriadil malý ateliér a venoval sa maľbe. Po niekoľkých smutných skúsenostiach a sklamaniach v láske opustil svoje rodné mesto a najskôr odišiel do Belgicka, aby tam študoval umenie. V tomto období ho silne ovplyvnili francúzski maliari Cezanne, Signac a Paul Gauguin. O niekoľko rokov neskôr sa v Paríži stretol s Paulom Gauguinom a Pablom Picassom.

Hviezdna noc nad Rhônou, olej na plátne, 1888

Van Gogh brilantný maliar impresionizmus hviezdna noc nad Rhônou

“Často si myslím, že noc je živšia a farebnejšia ako deň,” povedal Vincent van Gogh

Celý život neustále zápasil s duševnou chorobou. Pri záchvate a po násilnej hádke s Paulom Gauguinom si odrezal ľavý ušný lalok. Tým sa priateľstvo medzi týmito dvoma maliarmi skončilo. Potom sa Vincent van Gogh čoraz častejšie dostával do nervových kríz a stiahol sa z verejného života. Pri prechádzke v Auvers-sur-Oise, neďaleko francúzskej metropoly, spáchal samovraždu. Van Gogh sa strelil do hrudníka pištoľou. Mal iba 37 rokov. Za posledných 10 rokov jeho krátkeho a veľmi turbulentného života vznikla väčšina jeho obrazov, ktoré dnes patria k majstrovským dielam maľby..

 Portrét Dr. Gachet – to bol lekár veľkého maliara v posledných rokoch jeho života.

Van Goghov portrét Dr. Gachet, lekár veľkého maliara v posledných rokoch

„Aj keď som často uviaznutý v hlbinách nešťastia, stále je vo mne pokoj, čistá harmónia a hudba.“

 

  • Van Goghove obrazy sú odrazom jeho vnútorných emócií

Vincent van Gogh bol chorý, žil v chudobe a na začiatku stratil nádej na ľudskú náklonnosť. Bol to veľmi emocionálny človek a je to na jeho dielach vidieť aj dnes. V maľbe umelec našiel spôsob, ako vyjadriť svoje „vnútro“. Štetcom sa pokúsil spracovať svoje depresie a strachy a vyjadriť svoje pocity. Maliar často používa výrazné doplnkové farby. Jeho figurálne stvárnenia sa vyznačujú dobre viditeľnými ťahmi štetcom a nesú v sebe jedinečnú energiu. Presne v tom je jeho genialita.

 Blue Irises, Vincent van Gogh, máj 1889

Van Goghov najväčší holandský maliar Blue Irises z mája 1889 viditeľné ťahy štetcom

 Červená vinica v Arles, 1888

Van Gogh, najväčší holandský maliar všetkých čias, výrazné doplnkové farby

Van Goghove slnečnice vo vázach sú možno jeho obľúbenými obrazmi. Ale poznáte aj tieto „dve rezané slnečnice“?

Van Gogh, najväčší holandský maliar všetkých čias, dve zastrihnuté slnečnice

Vincent van Gogh bol nielen virtuózom v štetci, ale dokázal sa skutočne dobre vyjadriť aj slovami. Nižšie sme uviedli niektoré z jeho známych citátov, v ktorých sa vyjadruje k umeniu a láske. Nájdite si pár minút a užívajte si! Rovnako ako niektoré z jeho majstrovských diel.

Kukuričné ​​pole s vranami – je známy ako posledný obraz Vincenta van Gogha, zhotovený v júli 1890, len niekoľko dní pred jeho smrťou..

Van Gogh, najväčší holandský maliar všetkých čias, Cornfield, s Crowsovým posledným obrazom umelca

„Niekto má v duši veľký oheň a nikto sa nikdy nepríde zahriať a okoloidúci nevidia nič iné, ako malý dym z vrchu komína a potom idú vlastnou cestou.“

 

Kostol v Auvers, 1890

Van Gogh najväčší holandský maliar všetkých čias Kostol v Auvers 1890

Jedáci zemiakov, 1885

Van Gogh, najväčší holandský maliar všetkých čias, jedák zemiakov 1885

Pár topánok, 1887

Van Gogh, najväčší holandský maliar všetkých čias, pár topánok 1887

„Je to dlhý boj s vecami, ktoré ti umožnia dozrieť a dajú ti hlbší zmysel.“

„Námorníci vedia, že more je nebezpečné a búrka je strašná, ale nikdy nevideli tieto nebezpečenstvá ako dôvod, prečo zostať na súši.“

„Stále viac sa snažím byť sám sebou a je mi úplne jedno, či ľudia súhlasia alebo nesúhlasia.“

„Je dobré milovať veľa vecí, pretože v tom je skutočná sila a kto veľa miluje, veľa dosiahne a môže veľa dosiahnuť a to, čo sa robí z lásky, sa robí dobre.“

 Nočná kaviareň, Vincent van Gogh, olej na plátne, 1888

Van Gogh, najväčší holandský maliar všetkých čias, The Night Cafe 1888

Spálňa v Arles, Vincent van Gogh, 1888

Van Gogh, najväčší holandský maliar všetkých čias, Spálňa v Arles, 1888

 Smutný starý muž, Vincent van Gogh, máj 1890

Van Gogh, najväčší holandský maliar všetkých čias, smutný starý muž, 1890