10 domácich liekov na dnu, ktoré sú protizápalové a poskytujú úľavu

Dna. Často sa to prejavuje ako silne opuchnuté kĺby, začervenaná koža a veľká bolesť. Táto rozšírená choroba, ktorá sa tiež považuje za chorobu blahobytu, je v skutočnosti druhom metabolického ochorenia. V skutočnosti sa množstvo kyseliny močovej v krvi zvyšuje a v dôsledku toho sa na synoviálnej membráne, v kostiach, šľachách alebo vo vnútorných orgánoch vytvárajú takzvané kryštály kyseliny močovej. V mnohých prípadoch existuje genetická predispozícia, ktorá vysvetľuje nástup ochorenia alebo nesprávnu funkciu obličiek, pričom nedokážu dostatočne vylúčiť kyselinu močovú. Príčinou dny však môže byť aj nezdravá strava, nedostatok pohybu, obezita a nadmerná konzumácia alkoholu.

Podľa najnovších štatistík je len v Nemecku postihnutých viac ako milión ľudí, 80% z nich sú muži vo veku 40 až 60 rokov. Vďaka pohlavnému hormónu estrogénu sú ženy relatívne dobre chránené pred dnou až do menopauzy. Táto ochrana sa bohužiaľ veľmi rýchlo stratí. V nasledujúcich riadkoch sa okrem ďalších dôležitých zistení dozviete, ktorým potravinám bohatým na puríny by ste sa mali vyhýbať a aké lieky na liečbu dny sa odporúčajú.

Domáce lieky na liečbu dny môžu pomôcť ako alternatíva k liekom na predpis

dna domáce opravné prostriedky zaistia úľavu

Ako rozoznáte dnu?

Vo viac ako 60% prípadov sa choroba prejavuje silnou bolesťou v metatarsofalangeálnom kĺbe. Oblasť sa veľmi nafúkne, vytvorí sa takzvaný dnový uzlík a koža sčervenie. Ale môžu byť ovplyvnené aj iné kĺby, ako sú členky, lakte a kolená. Útoky dny sa často spájajú s horúčkou a vracaním a človek sa cíti veľmi slabý.

Príliš vysoká hladina kyseliny močovej môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť vysoký krvný tlak a srdcovocievne ochorenia alebo v najhoršom prípade viesť k zlyhaniu obličiek alebo infarktu. Preto, ak máte sťažnosti alebo máte viac ako 50 rokov, rozhodne by ste si mali skontrolovať hodnoty krvi a nechať sa poriadne vyšetriť odborníkom. Existuje množstvo liekov na predpis, ktoré môžu pomôcť pri dne a ktoré by sa mali užívať najmä vtedy, ak je hladina kyseliny močovej v krvi príliš vysoká. Ale niektoré dnové domáce opravné prostriedky by sa dali tiež použiť a skombinovať so správnou diétou a životným štýlom.

Bobule a orechy sú jedny z najlepších potravín na dnu

Na dnu jedzte bobule z ovsených vločiek a mandlí

Aké faktory môžu podporovať dnu??

Ak vaša strava obsahuje príliš veľa potravín bohatých na purín, dna sa môže časom vyvinúť. Puríny sú prekurzory kyseliny močovej a v tele sa premieňajú na kyselinu močovú. Nasleduje presne vidieť, ktoré potraviny sú najbohatšie na purín a pacientom s dnou by sa im rozhodne mali vyhnúť. Príčinou dny však môžu byť aj iné faktory. Patria sem: diabetes melitus, niektoré lieky, chemoterapia, alkoholizmus alebo obštrukčné spánkové apnoe (OSA).

Ak máte dnu, mali by ste jesť iba veľmi malé množstvo mäsa a rýb, alebo vôbec

dna domáce opravné prostriedky a správna výživa

Purínovým vysokým potravinám, ktorým sa treba vyhnúť:

 • Pivo a kvasnice
 • iné alkoholické nápoje
 • Nealko nápoje
 • Droby
 • tučné rybie ančovičky a losos
 • morské plody
 • Špargľa a špenát (jedzte iba striedmo)
 • červené mäso
 • Párky
 • Hrach a šošovica (jedia tiež zriedka)
 • Ovocný cukor (sódy, hotové výrobky)

Dôležité: Podľa najnovších zistení káva nie je pre pacientov s dnou problémom, dokonca vraj dosť znižuje hladinu kyseliny močovej. Ak však trpíte vysokým krvným tlakom, môžete kávu piť len v malom množstve alebo ju úplne vylúčiť.

10 domácich liekov na liečbu dny, ktoré poskytujú úľavu

Samozrejme, nejde o žiadne zázraky, ale iba o tie prostriedky, ktoré vám môžu pomôcť aj s príznakmi dny. Môžete ich tiež často konzumovať pravidelne, aby ste predišli dnu vo všeobecnosti a žili zdravšie. V prípade akútnych záchvatov dny by sa však mala čo najskôr poradiť s lekárom.

Citróny # 1

Citrónová šťava s vodou ako dna domáci liek

Zázvor č. 2

zázvorový čaj ako dna doma

# 3 sóda bikarbóna

Sóda ako dnavý domáci liek

# 4 jablčný ocot

Jablčný ocot ako liek na liečbu dny

# 5 banány

dobré nápady logo fair trade banány

# 6 Čerešne a višne

Čerešne ako dna domáci liek

# 7 studená voda

studená voda ako dna domáci liek

# 8 borievkový olej

Jalovcový olej ako domáci liek na liečbu dny

# 9 Síran horečnatý MgSO₄

Síran horečnatý ako dna domáci liek

# 10 horčica

horčica prášková horčica ako dna domáci liek

Extra tip: Ak máte genetickú predispozíciu, máte zvýšené hladiny kyseliny močovej alebo máte príznaky dny, užívajte vyššie množstvo vitamínu C! Môžete chvíľu užívať 500 až 1 500 mg denne. Tento vitamín má nielen výrazný protizápalový účinok, ale údajne tiež výrazne znižuje hladinu kyseliny močovej.

Ďalšie lieky na liečbu dny: Teplý ricínový olej, med, kurkuma, aktívne uhlie, svetlica, bodliak, čertov pazúr, brestový list, žihľavový alebo púpavový čaj, zeler, ananás, pšeničná tráva, olivový olej, čerstvo vylisované šťavy z mrkvy, cvikly a uhorky.

Žihľava je tiež výbornou detoxikačnou pomôckou

dna domáce prostriedky žihľavový čaj

Podľa najnovšieho výskumu si kel môžete užívať s mierou aj s dnou

kel ako dna domáci liek

Papáju môžete tiež konzumovať pravidelne

papaya dobrá na dnu

Zeler má priaznivý vplyv na hladinu kyseliny močovej

Objavte zeler ako domácu liečbu dny

Všetky citrusové plody sú vrelo odporúčané pre dnu

vitamín C ako domáci liek na liečbu dny