10 superúčinných tipov na spánok, ktoré by ste mali vyskúšať

Susedia sú opäť príliš hluční, nástenné hodiny na chodbe zvláštnym spôsobom tikajú a vaše vlastné myšlienky sa neustále točia v kruhoch. Len ťažko tam môžete zaspať a ak vôbec, znova a znova sa prebúdzate. Tento problém bohužiaľ pozná takmer 80% všetkých Nemcov. Chronické poruchy spánku nielenže zhoršujú náš výkon a schopnosť koncentrácie počas dňa, ale spôsobujú nám aj dlhodobú nevoľnosť. Určite s tým musíte niečo urobiť a urobiť to čo najskôr. Dnes sme teda pre vás dali dohromady 10 super jednoduchých a efektívnych tipov, ako zaspať.

Naše tipy na zaspanie vám v takýchto prípadoch pomôžu

poruchy spánku tipy na zaspanie

1 # Všetko závisí od vášho vlastného spánkového rituálu!

Počítanie starých dobrých oviec nie je náhoda. Toto je starý spánkový rituál, ktorý nám pomáha rýchlejšie zaspať tým, že odstrčí naše každodenné myšlienky a uvedie nás do pokojného, ​​monotónneho myšlienkového procesu. Takto relaxujeme a zároveň sa rýchlejšie unavíme.

To isté sa stane, keď počítame späť alebo čítame relaxačnú knihu. Kúpeľ nôh je tiež jedným z najobľúbenejších rituálov na zaspanie, najmä po namáhavom, dlhom dni v kancelárii.

Vaša kniha spánku nesmie byť hororom ani akčným bestsellerom

čítanie knihy tipy na zaspanie

2 # Dbajte na pravidelný spánkový rytmus

Optimálne by bolo, keby ste chodili spať a vstávať súčasne, aspoň počas týždňa. Naše „vnútorné hodiny” si na to zvyknú a zaspávanie funguje oveľa jednoduchšie, než to robí samo. Je dôležité, aby ste aspoň 2 hodiny pred spaním nejedli nič alebo aspoň nie ťažko stráviteľné jedlo. Pretože ak niečo je pre vás ťažké, leží v žalúdku, čo má veľmi negatívny vplyv na kvalitu vášho spánku.

Svetlo v žalúdku, svetlo v spánku

tipy na zaspanie mladej ženy v posteli

3 # Relax a pustenie sú pri zaspávaní nevyhnutné

Relaxačné techniky ako autogénny tréning, dychové cvičenia a meditácia vám pomôžu nielen prežiť deň vo vyrovnanej a dobrej nálade, ale aj oveľa jednoduchšie a rýchlejšie zaspať. Môžete tiež meditovať alebo relaxovať priamo na posteli alebo na špeciálnom sedáku. Savasana je jednou z najlepších pozícií jogy, ktorá sa odporúča na úplnú relaxáciu pred spaním za predpokladu, že ste ju už trochu zvládli..

Vybudujte si krátku meditáciu do spánkového rituálu!

meditácia relaxácia žena spálne tipy na zaspanie

Savasana je ideálna na zaspanie pre začiatočníkov jogy

rady savasana jogy na zaspanie

4 # Vypite spánkový čaj

Sám alebo vo dvojici je pitie čaju vždy zábava a nejako spomalí čas. Preto je večerný čaj perfektnou pomôckou na spánok, dokonca aj pre vášnivých milovníkov kávy alebo pre nich všetkých ľudí. Zoznam liečivých bylín a korenín, ktoré sa odporúčajú na dobrý spánkový čaj, je pomerne dlhý. Medzi naše obľúbené patrí levanduľa, meduňka, mučenka a chmeľ. Len vyskúšajte, ktorý čaj je pre vás najúčinnejší.

Dobrý čaj na zaspanie dokáže zázraky

tipy na zaspávanie pri pití čaju režim spánku mobilný telefón

5 # Dajte si teplý aromatický kúpeľ

Aromaterapia je na perách všetkých už dlho a vy ste pravdepodobne mali svoju vlastnú skúsenosť, alebo možno nie? Potom je najvyšší čas to urobiť. Prírodný levanduľový olej a teplý kúpeľ s domácimi levanduľovými bombičkami do kúpeľa sú klasikou, pokiaľ ide o účinné tipy na zaspanie..

Voňavá liečivá sila Provence

levanduľový čaj tipy na levanduľový olej na zaspanie

6 # Osvedčený domáci liek – med s mliekom

V časoch babičky bolo teplé mlieko s medom obľúbeným domácim prostriedkom na zaspanie. To sa dnes takmer nezmenilo. Mnoho matiek a babičiek opakovane dáva svojim deťom a vnúčatám večer mlieko a med za predpokladu, že netolerujú laktózu. Iní uprednostňujú teplé kakao s mandľovým mliekom – podľa situácie. Ak teda nemáte radi čaj, nemáte problém s mliečnymi výrobkami alebo len potrebujete zmenu, mali by ste pred spaním vyskúšať mlieko a med.

Obľúbená klasika na zaspávanie malých i veľkých

pite tipy na mlieko a med na zaspanie

7 # Nenúťte sa za žiadnych okolností spať!

Ak nemôžete zaspať napriek relaxačným technikám, čaju, mlieku a medu alebo starým dobrým knihám, pravdepodobne budete potrebovať novú spánkovú stratégiu a číslo 7 našich tipov, ako zaspať. Spánok sa nedá vynútiť a na tabletky na spanie a podobne by ste sa mali odvážiť len po podrobnej konzultácii so svojim lekárom alebo psychoterapeutom. Čo teda robiť??

Nepozerajte sa na budík – to len zvýši vnútorný tlak a budete dlhšie bdieť. Ak nemôžete zaspať, nezostávajte v posteli dlhšie ako 10-15 minút. Radšej vstaňte a urobte pokojnú aktivitu. Ak sa vám nechce večer čítať, pomôcť vám môže žehlenie alebo podobne.

Hlavná vec – nenúťte sa zaspať

tipy na zaspávanie budík do spálne pre ženu

8 # Kruhové myšlienky si zapisujte do zošita pre starosti

Nie nadarmo sa takýto zošit nazýva aj Grübel denník. Pretože práve tu môžete zbierať svoje starosti, otravné problémy alebo sklamania. Po dopísaní je čas knihu zavrieť a vložiť do zásuvky. Prípadne si môžete nepríjemné myšlienky a starosti zapísať na čistý papier, znova ich prečítať, potom papier roztrhať a vyhodiť. Je to druh zničenia, a tak sa mentálne rozlúčite s nepotrebným.

Dôležité: Nikdy si neberte do postele otvorené otázky a každodenné starosti!

Potom je najlepšie, ak si svoju knihu starostí skutočne odložíte na bezpečné miesto doma!

starosti zapíšte si grübelbuch tipy na zaspávanie

9 # Zakážte elektronike zo spálne

Elektromagnetický smog je bohužiaľ bežný takmer všade v našom digitalizovanom a inovatívnom svete. V kancelárii nás sužujú nielen škodlivé lúče, ale elektromagnetické vlny sú neustále vyžarované aj z vlastných mobilných telefónov a siete WLAN. Skúste zo svojej spiacej oázy aspoň vyhnať elektrosmog. Nenechávajte si teda mobil pri hlave, ale radšej sa prepnite do letového režimu a ešte lepšie ho nechajte v inej miestnosti. Televízor, tablet a laptop nemajú miesto ani vo vašej spálni. Môžete tiež získať soľnú kryštálovú lampu alebo pyramídu vyrobenú zo šungitového drahokamu. Tieto neutralizujú elektromagnetické žiarenie a zaisťujú príjemnú a zdravú klímu v miestnosti.

Kniha by tu bola lepšou voľbou

tipy na zaspanie spálne pre smartfóny

10 # Vetrajte a stmavujte okná

Keď už hovoríme o príjemnej izbovej klíme v spálni: Správne vetranie a dostatočné zatemnenie okien majú zásadný význam. Odporúča sa, najmä v chladnom období, nenechávať okná v spálni a spravidla doma dlhšie naklonené, ale radšej vetrať miestnosť 10 minút. Šetria sa tým náklady na elektrickú energiu a zároveň sa predchádza tvorbe plesní v spálni. Zaistite tiež príjemnú izbovú teplotu okolo 18-19 stupňov v noci.

A tu môžete zistiť, na čo by ste si v spálni mali vo všeobecnosti dávať pozor, aby ste mohli ešte lepšie spať.

Ak sa trochu ochladíte, oblečte si na spánok teplé zimné ponožky!

zimný spánok teplé ponožky tipy na zaspávanie

Nakrájaný citrón vedľa postele vám tiež pomôže lepšie spať

nakrájaný citrónový čaj tipy na zaspanie

Záver:

Ak máte občasnú nespavosť, vyskúšajte našich 10 tipov, ako zaspať. Pozrite sa, ktoré z nich sú pre vás najefektívnejšie. Ak máte vo všeobecnosti problémy so zaspávaním, nemali by ste večer konzumovať nápoje s obsahom kofeínu, ako je káva, cola, zelený čaj, alkohol a energetické nápoje. Strašidelné filmy, príliš ťažké jedlá s vysokým obsahom tukov a cukrov a cvičenie v neskorú hodinu sú tiež známymi zabijakmi spánku, ktorým sa dá najlepšie vyhnúť večer..

A ak všetky tieto tipy nepomáhajú, v každom prípade sa snažte na seba nevyvíjať ďalší tlak. Je lepšie nemyslieť na zlé príčiny a riziká, ale nechať si poradiť od svojho lekára alebo terapeuta.

Prajeme vám ľahké zaspanie a dobrý spánok.

Dobre sa vyspi a zostaň zdravý!  

prebuďte sa dobre oddýchnuté tipy na zaspanie