10 tipov a prírodné prostriedky na ochranu detí pred prechladnutím

Niekedy prechladnutie príde rýchlejšie, ako ste si mysleli, a to nie je vždy a nevyhnutne dôsledkom zdravého alebo nezdravého životného štýlu. K nachladnutiu môžu viesť aj náhle klimatické zmeny alebo prechodné obdobia medzi sezónami.

Dnes by sme chceli prevziať trochu zabudnutú tému a zaoberať sa prevenciou prirodzeným spôsobom vo vzťahu k Auyruvede. Tentoraz sú tipy na zdravie zamerané predovšetkým na tých najmenších alebo možno viac na matky, ktoré vždy hľadajú to najlepšie a najzdravšie pre svoje deti..

Stručne si predstavíme, čo je to ajurvéda a prečo je v mnohých prípadoch preferovaná alternatívna medicína.

lekárnička prírodné prostriedky ajurvédsky spánok

Čo je to ajurvéda?

Ajurvéda je 3500 rokov starý systém zdravého života, ktorý múdrosť Véd zhromaždila a kultivovala. Tento systém je predovšetkým o prevencii a liečbu poskytujú prírodné prostriedky, rastliny a korenie. Podľa systému vzniklo aj ajurvédske varenie, ktoré je prísne vegetariánske.

Mladý muž pripravujúci ajurvédsku medicínu v tradičnom mužovi

Prechod medzi letom a jeseňou a ako sa chrániť pred prechladnutím?

 1. Posilnite obranyschopnosť dieťaťa

  Začíname s detskou izbou a kontrolujeme vlhkosť. Problémy s dýchaním sa vyskytujú najmä vtedy, ak nie sú pľúca úplne vyvinuté. Náš tip číslo 1 je umiestniť zvlhčovač do miestnosti a používať ho v noci, keď dieťa spí. Vzduch je možné obohatiť niekoľkými kvapkami čistého eukalyptového esenciálneho oleja alebo gáfru. Účinok týchto dvoch olejov umožňuje expanziu pľúc, ktorá dodáva telu dostatok kyslíka.

  lekárnička prírodné liečivá ayurveda chai

  Detský a zvlhčovač vzduchu

  lekárnička prírodný liečebný prostriedok ajurvédsky zvlhčovač detská izba

 2. Spať

  Nikoho nemôže prekvapiť, že sa naše telá počas spánku prirodzene regenerujú. To isté platí pre náš imunitný systém a pre naše deti. Aj keď máte pevný čas na spanie, nie je naozaj neobvyklé, že deti vstávajú neskoro v noci alebo sa postavia proti „chodeniu do postele“. Ak však na svojich deťoch spozorujete prvé príznaky prechladnutia, bolo by vhodné ich presvedčiť, aby spali..

  lekárnička prírodné prostriedky ajurvédy dieťa spí

  skriňa na lieky prírodné prostriedky ayurveda zvlhčovač miestnosti

 3. Prírodný fyziologický roztok

  Napriek tomu, že je rozprašovač pekne navrhnutý, obsahuje veľa vecí, ktoré nie sú nevyhnutne dobré pre zdravie vášho dieťaťa. Z tohto dôvodu odporúčame (najlepší) domáci fyziologický roztok z bežnej fľaše s rozprašovačom.

  lekárnička prírodná medicína ajurvéda dieťa pije soľ

  domáca lekáreň prírodné prostriedky ajurvédsky soľný roztok

 4. Nosový olej

  Bezprostredne po rituáli fyziologického roztoku prichádza použitie prírodných olejov. Nosové dierky potrite levanduľovým alebo aloe vera olejom pomocou KuTip! To upokojuje myseľ a prehlbuje dych.

  lekárnička prírodné liečivá ajurvédska himalájska

 5. Bylinný med

  Mix medu a byliniek je nielen zdravý, ale aj neopísateľne chutný. V prípade prechladnutia sa odporúčajú bylinky a korenie, ktoré pôsobia na telo hrejivo. Čierne korenie a zázvor. Vezmite 2 strúčiky cesnaku a zmiešajte ich s pol šálkou medu. Dajte svojmu dieťaťu lyžičku každú noc pred spaním.

  lekárnička prírodné liečivá ajurvédske korenie

  lekárnička prírodné liečivá ajurvéda bylinky med

  lekárnička prírodné prostriedky ajurvédskych farieb

 6. Tráviace korenie

  Hovorí sa, že mať silný imunitný systém je často spojené s dobrým trávením. Všetky koreniny v kuchyni majú vplyv na naše telo, ale aj na našu náladu, preto by bolo dôležité korenie používať, ale aj dobre ho poznať. Najľahšie riešenie, ak nevaríte dostatočne často, by bolo uvariť čaj so škoricou, korením a všetkým, čo sa považuje za chutné. Tieto koreniny zahrievajú telo a zároveň pôsobia antibakteriálne.

  lekárnička prírodné liečivá ayurveda chai

  lekárnička prírodné liečivá ajurvédske chute a koreniny

  lekárnička prírodné prostriedky ajurvédy horúce

 7. Olej do uší

  Každú noc pred spaním nakvapkajte trochu zahriateho sezamového oleja do uší dieťaťa. Vďaka tomu je celý systém uší, nosa a hrdla v dobrej kondícii.

  lekárnička prírodný liek ajurvédsky ušný olej

 8. Teplé jedlo

  Deťom a dospelým sa odporúča viac teplého jedla, takže nemáme na mysli ohrievané jedlo alebo teplé sendviče na ulici. Skúste si do denného menu naplánovať viac polievok a zeleninových prívarkov.

  lekárnička prírodné liečivá ayurveda šošovica koriander

  lekárnička prírodné prostriedky ajurvédy teplé jedlo

 9. Aromaterapia

  Terapia s arómami éterických olejov je stále obľúbenejšia. Či už nakvapkáte levanduľový olej do vonnej žiarovky alebo do vody do kúpeľa, vždy získate efekt podporujúci zdravie. Vystačíte si aj s malým množstvom kadidla.

  domáca lekáreň prírodné liečivá ajurvédska aromaterapia

 10. Upokojujúca hudba

  Veľa o tom premýšľame, ale príliš málo z nás si dáva pozor na hluk v pozadí alebo na hudbu, ktorá hrá. Ale bolo by dôležité to ihneď zmeniť, pretože aj to sú faktory, kvôli ktorým sme zdraví alebo chorí.

lekárnička, prírodné liečivá, ajurvéda, upokojujúca hudba 3

Matka sa stará o svoje choré dieťa doma

lekárnička, prírodné liečivá, ajurvéda, upokojujúca hudba 2