10 výhod: Vitamín D vás robí zdravými a krásnymi rôznymi spôsobmi

Nie je dôvod, prečo sa vitamín D nazýva slnečný vitamín: Keď slnko svieti na našu pokožku, naše telo produkuje cenné živiny. Bez neho by sme vyzerali dosť staro – v pravom zmysle slova! Vitamín D je životne dôležitý, chráni naše zdravie. A naša krása. Väčšinu požiadaviek na vitamín D pokryjeme vyplnením na slnku. Ak nie je dostatok svetla, môžu pomôcť niektoré potraviny a v prípade potreby aj výživové doplnky. Ak budeme vždy venovať pozornosť dobre naplnenému obchodu s vitamínom D, budeme mať prospech z týchto desiatich výhod:

vitamín d vás robí zdravými a krásnymi rôznymi spôsobmi

1. Stabilné kosti

Vitamín D plní pre naše kosti najdôležitejšiu funkciu: bez živín kosti strácajú svoju pevnosť. V dôsledku toho sa vyvíjajú ochorenia kostí, ako je osteomalácia, a zvyšuje sa riziko osteoporózy. Deti tiež potrebujú pre svoj rast vitamín D: ak vitamín chýba, môže sa vyvinúť rachitída. Kosti zmäknú a ľahko sa zdeformujú.

2. Silná obrana 

Imunitný systém to dáva najavo, že vitamín D slúži ako základ pre zdravie: Mobilizuje zabíjačské bunky, ktoré útočia na patogény alebo bunky, ktoré už boli infikované, a v najlepšom prípade ich vyhladí. Vitamín D tak chráni napríklad pred prechladnutím a chrípkou.

3. Bojujte proti rakovine

Niektoré štúdie poskytujú dôkaz, že vitamín D je dokonca užitočný pri prevencii a boji proti rakovine: zatiaľ čo nedostatok vitamínu D údajne podporuje rozvoj nebezpečných nádorov, adekvátny prísun vitamínu D môže zastaviť rast rakovinových buniek.

4. Protizápalové

Alergici tiež ťažia zo slnečného vitamínu: Môže spomaliť zápalové reakcie, ktoré sa vyskytujú najmä pri astme, rôznych alergiách a autoimunitných ochoreniach, ako je psoriáza..

5. Bezchybná pokožka

Keď už hovoríme o psoriáze: Nepríjemné zmeny pokožky by mali pocítiť aj úľavu od vitamínu D. Priame slnečné svetlo a krémy a doplnky obsahujúce vitamín D môžu zlepšiť symptómy kožného ochorenia, ako je svrbivé odlupovanie.

6. Opálená pleť

U zdravých ľudí vitamín D urobí pre kožu zvyšok – koniec koncov milujeme opálenú pleť. V skutočnosti je opaľovanie nevyhnutné na obnovu vlastných zásob vitamínu D v tele. Na to môžete vynechať ochranu pred slnkom. Buďte však opatrní: Nadmerné slnenie je zdraviu škodlivé, pretože môže viesť k rakovine kože. Preto čas sebaobrany pokožky dávajte pozor a užívajte si slnko dobre dávkované.

7. Plné vlasy

Mnoho žien a mužov sníva o plných vlasoch. Ale namiesto použitia rastových činidiel by ste si mali skôr doplniť zásoby vitamínu D: Živina je v zdravých vlasových folikuloch, ktoré sú zodpovedné za rast.

8. Zdravý krvný tlak

Naše srdce tiež ťaží z vitamínu D: môže znižovať krvný tlak a tým zlepšovať funkciu srdca. Ak živina chýba, zapnú sa určité signálne dráhy, ktoré vedú k kôrnateniu ciev a zvýšeniu krvného tlaku. Podľa dánskej štúdie by zdravá hladina vitamínu D v tele mala dokonca znížiť úmrtnosť na infarkt.

9. Pomáha pri cukrovke

Diabetici tiež pociťujú silu slnečného vitamínu: Pri cukrovke typu 2 vysoký obsah vitamínu D v krvi stimuluje produkciu inzulínu a zaisťuje, že bunky lepšie absorbujú dôležitý hormón.

10. Extra šťastie

V neposlednom rade: Vitamín D nám robí radosť. Keď sa opaľujeme, naše telo produkuje endorfíny – tieto hormóny šťastia zaisťujú, že sa cítime úplne spokojní. To je dôvod, prečo slnečný vitamín tiež hrá hlavnú úlohu v liečbe depresie. Tí, ktorí majú šťastie na (slnečnej) strane, zostanú dlho zdraví a krásni!