12 burín, ktoré sú super zdravé a chutia vynikajúco

Nie všetky buriny sú stvorené rovnako. Akokoľvek by sme chceli tieto robustné rastliny zakázať z našich záhrad a dvorov, niektoré sú pre nás veľmi zdravé a dokonca aj veľmi chutia. Dnes odhalíme 12 „údajných“ burín, ktoré by sa v skutočnosti mali považovať za úžitkové rastliny. Sú bohaté na vitamíny a minerály a sú ideálne na prípravu vynikajúcich šalátov, polievok a kastrólov.

Zdravá burina a čerstvé ovocie ako chutný šalát

zdravý šalát burina chamtivý

Všetky zdravé buriny z nášho zoznamu je možné tiež ľahko zmraziť a uložiť na neskôr. Väčšinu z nich ľahko nájdete v záhrade, v lese alebo na mnohých úhoroch a lúkach. Môžete ich zbierať od začiatku apríla do konca októbra a ťažiť z ich hodnotného obsahu živín a skvelej chuti.

# 1 žihľava

burina zdravá žihľava

detoxikačná kúra zo zdravej buriny zo žihľavy

Niekedy stačí zmeniť uhol pohľadu. Rovnako je to s mnohými burinami, ako je napríklad žihľava. Keď už nebudete túto pozoruhodnú rastlinu vnímať ako burinu, potom začnete vidieť a oceňovať jej početné výhody. Žihľava je bohatá na vitamín C, železo a vápnik a je cenným zdrojom sily a zdravia pre malých i veľkých. Ich jemne oriešková chuť z nich robí perfektnú ingredienciu do polievok, omáčok a kastrólov. Žihľavový čaj si taktiež dopraje mnoho. Jeho vysoko odvodňujúce a protizápalové vlastnosti sú dobre známe a dokonca odporúčané lekármi a lekárnikmi.

# 2 púpavy

púpavy jedia zdravú burinu

zelené smoothie púpavová burina

Obľúbená púpava je nielen krásne slnečná, ale aj veľmi zdravá. Ako čerstvá prísada do šalátov a príloh je jednoducho neprekonateľná. Môžete bezpečne konzumovať všetky jeho časti. Biele mlieko, ktoré vychádza zo stoniek, by sa však malo vynechať. Púpava podporuje trávenie tým, že napomáha funkcii pečene a žlčníka. Táto burina chutí vynikajúco aj v pare a je vynikajúcou náhradou špenátu. Oveľa bohatšie na vitamíny A a C ako šalát, púpavy s kvetmi, listami a dokonca aj koreňmi môžete jesť od marca do apríla až októbra..

# 3 Giersch

Chamtivosť varí zdravé buriny

Niektorí volajú aj koziu nohu z buriny, pretože je veľmi robustná. Namiesto neustáleho odstraňovania buriny môžete mletú trávu uvariť alebo použiť ako dochucovadlo do šalátov namiesto petržlenovej vňate. Giersch má pozoruhodne vysoký obsah vitamínu C a môže sa jesť surový aj v malých množstvách. Naturopati to často odporúčajú aj pri dne.

Pudingový kvet # 4

pudingové jedlé buriny

Táto filigránová bylina je tiež veľmi bohatá na vitamín C, ako aj na horké a minerálne látky. Malé, čerstvé kvety a listy sú perfektné ako doplnok vašich šalátov alebo na sendvič. Horká a korenistá chuť je ideálnou náhradou rakety a žeruchy.

# 5 Chickweed

cícerová zdravá burina

čučoriedka zdravá burina

Chickweed je rovnako mierny ako samotný názov. Jemné, svieže zelené buriny nájdete na úhoroch a poliach do konca októbra, ako aj v mnohých našich záhradách. Rastlina je bohatým zdrojom draslíka, horčíka a železa, ako aj vitamínov A a C. Súčasťou je aj primeraná dávka rastlinných bielkovín. Cícer pridaný do polievok a omáčok chutí takmer ako hrášok. Jednoducho super zdravé a super chutné!

# 6 Pimpinelle

pimpinelle zdravá burina

Žiadna z tu uvedených burín nemôže prekročiť Pimpinelle, pokiaľ ide o obsah vitamínu C. Pretože toto je skutočne skutočná vitamínová bomba. Nie nadarmo sa tejto burine hovorí aj malá krvavá burina. Má silný prečisťujúci a vykašliavací účinok na krv a často môže pomôcť proti páleniu záhy. Jemnú rastlinu si najlepšie vychutnáte ako čerstvé korenie do omáčok, polievok, šalátov, tvarohu alebo ako bylinkové maslo.

# 7 divoký cesnak

zdravá burina medvedí cesnak

Bohužiaľ, táto nádherná burina sa vyskytuje iba od marca do mája. Potom je ten pravý čas, aby ste si vychutnali jeho pikantnú cesnakovú chuť. Lahodné omáčky, polievky, pesto a bylinkové maslo s medvedím cesnakom by potom mali byť v dennom menu častejšie. Ale obľúbená burina boduje nielen svojou chuťou, ale aj obsahom dôležitých vitamínov a minerálov, ako je horčík a vitamín C. Medvedí cesnak tiež posilňuje imunitný systém, má antibakteriálny účinok a naštartuje metabolizmus.

opatrnosť! Nepleťte si to s jedovatými konvalinkami! Napriek tomu, že ich listy vyzerajú podobne, konvalinky nemajú cesnakovú vôňu ako medvedí cesnak.

Bylinka č. 8 (francúzska bylina)

gombíková francúzska burina

Ďalšou, ešte väčšou, vitamínovou bombou medzi burinami je gombíková bylina, známa aj ako francúzska bylina. Bylinka okrem dostatku vitamínov C a A obsahuje aj fosfor a horčík, ale aj draslík a bielkoviny. Môžete jesť všetky časti rastliny a variť ju, ako chcete. Napríklad ako náhrada špenátu do polievok, omáčok a šalátov.

# 9 Sorrel

šťavel zdravé buriny

Môžete zbierať šťavel a lahodne ho pripraviť až do konca novembra. Vzhľadom na vysoký obsah kyseliny šťaveľovej má však jemne kyslú chuť, a preto je vhodné konzumovať iba mladšie, krehké listy. To by bolo veľmi dôležité, najmä ak máte citlivý žalúdok. Ako bohatý, prírodný zdroj železa a vitamínu C sa šťovík odporúča predovšetkým pri kožných ochoreniach. Výborne chutí v prívarkoch a polievkach. Môžete tiež jesť surové v šaláte, ak máte radi.

# 10 Gundermann

gundermann zdravá burina

So svojou aromatickou a kyslou chuťou je Gundermann perfektným korením v kuchyni pre všetky druhy jedál. Dobrou správou je, že toto korenie na burinu môžete zbierať väčšinu roka, dokonca aj pod snehom. Gundermann je bohatý na oxid kremičitý, draslík a vitamín C, má analgetický a protizápalový účinok a stimuluje metabolizmus. S týmto korením všetko chutí – polievky, dusené mäso, kastróly a šaláty …

# 11 Biely hus

hus biela, zdravá burina

Tieto buriny sú tiež známe ako polia a nachádzajú sa takmer všade. V mnohých krajinách Ďalekého východu je biela husia noha skutočne považovaná za cenný druh zeleniny. A to z dobrého dôvodu, pretože rastlina je nielen veľmi zdravá, ale aj veľmi chutná. Ackermelde sa dá pripraviť rovnako jednoducho ako špenát, ale je ešte bohatšia na cenné vitamíny a minerály. Uprednostňujú sa mladé listy a výhonky. Vzhľadom na kyselinu šťaveľovú a saponíny, ktoré obsahuje, by ste to s konzumáciou tejto rastliny nemali preháňať a dopriať si ju len s mierou.

# 12 Cesnaková horčica

Cesnaková horčica zdravá burina

V neposlednom rade je tu ešte jedna burina, ktorú možno považovať za alternatívnu kulinársku bylinu. Rastlinu nájdete predovšetkým v živých plotoch alebo kríkoch v záhrade alebo v lese. Podobne ako medvedí cesnak, aj táto bylinka má veľmi špecifický cesnakový zápach a všetky jej časti je možné bezpečne konzumovať, aj keď sú surové. Struky sú vhodné na výrobu horčice a korene majú ľahkú chrenovú príchuť. A áno, cesnaková kôra je rovnako zdravá ako ktorákoľvek z ostatných burín v tomto zozname!

Z týchto chutných burín pripravte zdravé šaláty, polievky a kastróly

Varenie zdravých burín

Čo tak chutné bylinkové maslo s medvedím cesnakom?

divoký cesnak bylinkové maslo zdravá burina

Alebo s pikantnou polievkou zo žihľavy?

žihľavová polievka zdravá burina

Tieto môžete upresniť jedlými kvetmi a kyslou smotanou

žihľavová polievka s kvetmi zdravá burina

Žihľava ako pesto? Tiež to nie je zlý nápad!

zdravé burinové vegánske pesto so žihľavou

Zber čerstvých listov pimpinel ….

pimpinelle buriny zdravej výživy

… a pripravte ho ako cestovinovú omáčku

omáčka z cestovín z buriny

Chickweed v šaláte je možné kombinovať s feta a červenou repou

cícerový šalát s burinou z červenej repy

A biela husia noha je perfektná ako príloha alebo dusené mäso

hus biela, varte zdravú burinu

Púpava je jednoducho vynikajúca v pare s mandľami a cesnakom

dusené púpavy s mandľami

Alebo ho máte radšej surový v šaláte?

púpavový šalát zdravá burina

Nechajte svoju gastronomickú kreativitu voľne bežať a užívajte si tieto skvelé „buriny“!

burina púpava zdravé jedlo