30 jednoduchých nápadov, čo môžete urobiť s citrónom

Našťastie limonáda nie je jediná vec, ktorú môžete s citrónom urobiť. Ak vám teda život dá citróny, môžete implementovať niektoré nápady z nižšie uvedeného zoznamu. Pretože toto čerstvo voňavé ovocie nie je len zdravé, má aj množstvo užitočných vlastností, ktoré z neho robia účinného pomocníka takmer v každej oblasti života. Osvedčená exotika, ktorá dobyla celý svet, môže tiež pomôcť s čistením, umývaním, dezinfekciou, odstraňovaním zápachov atď. V závislosti od vašich potrieb môžete citrón použiť vždy inak. Pozrite sa, ako tu dole.

Citrón – pozoruhodné ovocie z juhu

tipy, čo môžete urobiť s citrónom

Citrón neutralizuje nepríjemné pachy

 • Citrónová kôra v koši: Citrónová vôňa a éterické oleje z ovocia odháňajú hmyz a slúžia ako prírodný konzervant. Než dáte kôš, vložte do spodnej časti koša citrónovú kôru. Mimochodom, na to sa hodí aj limetka a pomaranče.

 • Ak sú kanály zablokované: Pridajte dve polievkové lyžice sódy bikarbóny a potom pridajte šťavu z dvoch citrónov. Chvíľu počkajte a potom ju zalejte horúcou vodou. Zmes týchto dvoch aktívnych zložiek zbavuje kanál organického znečistenia a citrón zároveň dodáva príjemnú vôňu a zároveň chráni životné prostredie..

Citrón a sóda bikarbóna – účinná kombinácia proti zápachu

Vyrobte si vlastné čistiace prostriedky s citrónom a sódou

 • sušená citrónová kôra do krbu: Stačí ich niekoľko hodiť častejšie na otvorený oheň. Ovocné šupky horia pomaly a výsledkom je nádherná aróma.
 • Obnovte chladničku: Na vatu alebo špongiu dajte kúsok citrónovej šťavy a dajte na niekoľko hodín do chladničky. Čerstvý rozdiel si všimnete okamžite.
 • Príchuť izbový vzduch: Ak doma používate zvlhčovač, môžete do vody pre zariadenie pridať trochu citrónovej šťavy.

Alternatívne: do vody vo zvlhčovači pridajte 1-2 kvapky citrónového oleja

Citrón zdravý Citrónový olej proti depresii

 • Osviežte si ruky: Ak ste z. Ak ste napríklad varili cibuľu, cesnak alebo rybu, vaše ruky potom často pekne zapáchajú. Vyrovnať to môžete tak, že si ruky potriete nakrájaným citrónom.
 • Krabica na odpadky: Nakrájaným citrónom v blízkosti odpadkového koša môžete výrazne oslabiť nepríjemné pachy.

Originálne sviečky si môžete vyrobiť sami z prázdnej citrónovej kôry

DIY dekoračné sviečky z citrónu sami

Citrón čistí a dezinfikuje

 • Čistenie dosky na krájanie: Na dosku na krájanie dáme trochu soli a potrieme ju nakrájaným citrónom. To vytvára efekt odlupovania a doska je nielen zbavená nečistôt a mastnoty, ale zároveň je aj dezinfikovaná.

Namiesto soli môžete použiť aj sódu bikarbónu

doštičku očistíme citrónom

 • Odstráňte vodný kameň z kanvice: Do kanvice nalejte šťavu z dvoch citrónov s trochou vody a krátko zohrejte. Nechajte niekoľko minút pôsobiť a opláchnite.

 • Čistenie kanvice na kávu: Kanvicu na espresso je možné čistiť podobným spôsobom ako v kanvici pridaním citrónovej šťavy namiesto kávy a umiestnením na horúcu platňu.

 • Čistenie mikrovlnnej rúry: Vytvrdené, čierne zvyšky v mikrovlnnej rúre sa dajú ľahko odstrániť čerstvo vylisovanou citrónovou šťavou. Vložte misku s asi 1/2 litrom vody a citrónovej šťavy alebo celých kúskov citrónu do mikrovlnnej rúry a zohrievajte ich 5 minút na najvyššom stupni. Potom už stačí vnútro mikrovlnky utrieť vlhkou handričkou. úplné!

Citrón – prírodný čistiaci prostriedok na všetky účely

očistite citrónom a sódou

 • Čistenie drezu a drezu: Citrónovú šťavu zrieďte vodou v pomere 2: 1 a roztok nalejte do rozprašovača. Postupujte rovnako ako pri bežných pracích prostriedkoch.

 • Lepšie čisté kuchynské strúhadlo: Malé otvory v kuchynskom strúhadle sú často príliš ťažké na čistenie. Pomáha opäť citrón, ktorý jednoducho votriete priamo na špinavé miesta.

Ak je pokožka príliš citlivá, odporúčame nosiť gumené rukavice

Chrómové drezy očistite citrónom

 • Čisté okná: Podobne ako ocot, citrón je perfektný pre vaše špinavé okná, najmä ak majú mastné škvrny. Podľa toho, ako je špinavé, môžete citrónovú šťavu dať neriedenú priamo na okennú tkaninu alebo ju zriediť trochou vody a pomocou rozprašovača opäť nastriekať na okno.

 • Leštiaci nábytok: Pridajte 1/2 čajovej lyžičky citrónovej šťavy do 100 ml olivového oleja a použite na vyleštenie drevených povrchov. Olivový olej sa stará o drevo a citrón má čistiaci a dezinfekčný účinok.

Profituje z toho aj doska v kuchyni

Pracovnú plochu v kuchyni očistite citrónom

 • Odstráňte hrdzavé škvrny na mramore: Nechajte citrónovú šťavu niekoľko minút pôsobiť na postihnutom mieste, potom opláchnite vlažnou vodou. Mramor môžete následne mierne vyleštiť trochou oleja.

 • Vodný kameň preč: Napadnuté miesta posypte jedlou sódou a ihneď nalejte citrónovou šťavou. Potom utrite vlhkou handričkou.
 • Čisté šperky: Mosadz, meď a striebro je možné dokonale očistiť citrónom. Odfarbenie a tmavé škvrny jednoducho zmiznú za niekoľko minút. Ak sú šperky príliš sfarbené, môžete tiež pridať trochu octu alebo ich otrieť jemnou sódou bikarbónou a jemnou handričkou.

 • Čistenie drevených podláh: Skvelý, ekologický čistič podláh si môžete vyrobiť aj sami, zriedením citrónu vodou. Toto riešenie pôsobí proti plesniam a baktériám a zaisťuje príjemnú, sviežu vôňu vo vašich štyroch stenách.

Spoľahnite sa na silu prírody aj pri upratovaní!

Prírodný čistič. Ocot, sóda bikarbóna, soľ, citrón

Vďaka citrónu budete krajší

 • použitie proti pupienkom: 1 polievková lyžica kokosového oleja zmiešaná s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy má na vašu tvár antibakteriálny a hydratačný účinok.

 • Boj s čiernymi bodkami: Chúlostivé oblasti tváre si potrete buď priamo polovicou citrónu, alebo zriedenou citrónovou šťavou na vatovom tampóne.

 • Prirodzene zmenšuje póry: Pripravte si masku na tvár so šťavou z citrónu a vaječného bielka. Naneste na tvár a počkajte asi 10 minút. Potom dôkladne zmyte vlažnou vodou.

Rozmaznávajte svoju pokožku a zmysly darmi prírody!

vyrobte si pleťovú masku z vajíčka a citrónu sami

 • zakročte proti celulitíde: Domácim telovým peelingom z citrónovej šťavy, nastrúhanej citrónovej kôry a cukru masírujte tieto časti tela, ktoré sú postihnuté celulitídou, aspoň 2-3 krát týždenne.

 • viac lesku pre vlasy: Po umytí vlasov vlasy jednoducho opláchnite zriedenou citrónovou šťavou a pokiaľ je to možné, nechajte ich uschnúť na slnku.

 • pomáha proti lupinám: Doprajte si masáž hlavy s 2 polievkovými lyžicami citrónovej šťavy aspoň 2-3 krát týždenne a lupiny čoskoro zmiznú.

Citrón dodáva vlasom lesk a zdravie

Pred a po ošetrení poškodených vlasov

Citrón vám dodá zdravie

 • Detoxikačná kúra doma: Pohár citrónovej vody s 1/2 čajovou lyžičkou sódy bikarbóny vypite každé ráno asi 2 týždne na prázdny žalúdok. Potom si môžete urobiť ďalšiu dvojtýždňovú prestávku a zopakovať liečbu. Ak ste tehotná alebo trpíte chorobou, rozhodne by ste sa o tom mali vopred informovať svojho rodinného lekára.
 • Udržiavanie rovnováhy medzi kyselinami a zásadami: Pite veľa vody s niekoľkými kvapkami citrónu po celý deň.

Extra tip: Konzumujte iba organické citróny!

Citrónovú vodu môžete piť na prázdny žalúdok

pite citrónovú vodu ako detoxikačnú kúru

 • Lepšie spať: Nakrájaný citrón položte každý večer pred spaním k posteli. Ďalší deň ste oddýchnutí a v oveľa lepšej nálade.
 • namiesto bielidla použiť: Biele pláty namočte najskôr do teplej vody s citrónovou šťavou a potom ich umyte ako obvykle. Posteľná bielizeň je oveľa šetrnejšia k pokožke.

Chráňte životné prostredie a svoju pokožku!

bielidlo bielizeň s citrónom, aby sa zabránilo vzniku škvŕn

 • krajšie nechty: 1 lyžicu olivového oleja zmiešajte so šťavou z čerstvo vylisovaného citrónu a niekoľko minút v ňom držte prsty. Pri pravidelnom používaní sa nechty stávajú tvrdšími a väčšinou dochádza aj k zafarbeniu.

Stavte na prírodnú silu citrónu a žite zdravo!

Citrón ako kozmetické nápady na čistenie tváre

Namiešajte si osviežujúce hasiče smädu plné vitamínov a minerálov!

limonáda detox citrónová voda ríbezľa mäta

zdravý nápoj detoxikačná kúra citrón chia semienka

citrónová limonáda sama detoxikačná kúra

Vyrobte si citrón sami s rozmarínovou detoxikačnou vodou

Posilnite svoj imunitný systém pomocou citrónov!

nakrájaný citrónový čaj tipy na zaspanie

tipy na zdravý spánok citrón v spálni

Pripravte si prášok do pečiva-citrón-tvár-peeling

Citrón proti hmyzu Citrónová šťava v miske

Mimochodom, organické citróny sú vynikajúce hračky pre batoľatá

organický citrón v detskej hre v spálni

urobte myš z citrónu

Pripravte si pleťové masky, telové peelingy a pery s citrónom!

recept na drhnutie pery z citrónu a vápna

Epsom soľný efekt-kúpeľ-soľ-urobte si citrón

Aromatické oleje-bergamot-citrón

Urob si sám-tipy na starostlivosť o vlasy-med-citrón-olivový-olej-vajíčka

použite citrón proti pupienkom a čiernym bodkám

Citrón používajte pravidelne pri domácich prácach!

tipy pre domácnosť-čistenie rúry-citrón-prášok do pečiva-kuchyňa6

tipy na domácnosť-rúra-čistenie-citrónu-prášok do pečiva-rúra

efektívne čistenie citrónom

Ekologické prírodné čistiace prostriedky z citrónu a sódy bikarbóny na bielom drevenom stolePri umývaní riadu používajte v kuchyni citrón

Ochuťte a ozdobte svoj domov žiarivou exotikou!

jarná dekorácia-s-kvetmi-veľkonočné vajíčka-a-citróny