7 starých zŕn, ktoré sú chutné a zdravé!

Urkorn je rozhodne na vzostupe. Staré zrná sú stále obľúbenejšie a oprávnene. Pretože tieto sú nielen oveľa chutnejšie, ale aj oveľa zdravšie ako moderné zrná. Táto skutočnosť je už nejaký čas podozrivá, ale je už vedecky dokázaná mnohými štúdiami z rôznych orgánov. Dnes sa od nás môžete dozvedieť, čo presne odlišuje staré dobré klasy od konvenčných zŕn a ktorých 7 historických starodávnych odrôd by ste mali zaradiť do svojho denného menu.

Staré zrná sú skutočnými komorami zdravia

jesť zdravé staré zrná bez lepku

Prečo sú staré druhy obilia také obľúbené?

Je pravda, že ľudia s celiakiou alebo alergiou na pšenicu by sa mali zaobísť aj bez týchto rustikálnych druhov obilia alebo aspoň vyhľadať dôkladnú lekársku pomoc. Ale ak máte intoleranciu na lepok, niektoré z týchto zŕn si môžete dopriať s mierou.

Pretože v porovnaní s modernými druhmi obilia staré obsahuje oveľa menej lepku a niektoré, napríklad pôvodné proso, dokonca neobsahujú vôbec žiadne.

Staré zrná sú predovšetkým veľmi prospešné pre zdravie srdca. Pravidelná konzumácia chleba, cestovín alebo kaše s týmto zrnom by mohla výrazne a udržateľne znížiť hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Chráni cievy a srdce a poskytuje potenciálnu ochranu pred mŕtvicou a infarktom.

Perfektné raňajky – starodávne zrno s orechmi a čerstvými bobuľami

staré cereálie zdravé raňajky

Staroveké zrná navyše obsahujú značné množstvo antioxidantov rozpustných v tukoch, ktoré majú v tele protizápalové účinky a zároveň chránia bunky pred škodlivými voľnými radikálmi. Minerály, ako je železo, draslík a horčík, ako aj vitamíny B a E, sú ďalšími hodnotnými zložkami, ktoré vysvetľujú mnohé výhody starovekých zŕn pre zdravie..

Teraz sa pozrime bližšie na každé z týchto siedmich starovekých zŕn!

Einkorn

einkorn staré obilniny

Pšenica einkorn je známa ako najstarší druh obilia. Prvýkrát bol pravdepodobne vyrobený okolo 10 000 pred n. L. Pestuje sa v oblasti medzi riekami Tigris a Eufrat. Tajomstvo charakteristickej zlatožltej farby spočíva vo vysokom obsahu karotenoidov, ako je luteín. Tieto životne dôležité látky sú obzvlášť dôležité pre podporu zraku a zdravia pokožky. Aj keď einkorn nie je taký produktívny ako konvenčné zrno, boduje robustnosťou a vynikajúcou chuťou. Môžete z neho pripraviť nielen zdravé chleby a lahodné pečivo, ale aj cestoviny, polievky či müsli.

Emmer (farro)

emmer farro staré zrná

Toto cenné staroveké zrno tiež patrí k historickým odrodám pšenice. V Mezopotámii to bolo známe už okolo 8 000 pred n. L. Starovekí Gréci a Egypťania, ako aj Rimania používali emmer, tiež nazývaný farro, ako dôležité základné jedlo. Tento druh obilia je bohatý na rastlinné bielkoviny a mnoho minerálov. Navyše je v porovnaní s modernou pšenicou oveľa tolerovanejšia pre ľudí s neznášanlivosťou lepku. Je to hlavne kvôli tomu, že lepok v ňom má úplne iné zloženie a ľudský organizmus ho používa oveľa jednoduchšie.

Pôvodná špalda

staroveká špalda staroveké zrná

Pôvodná špalda je tiež celkom bohatá na bielkoviny a mnoho minerálov. Napriek tomu, že tento druh obilia obsahuje lepok, je popisovaný ako dobre znášaný. Cenné bielkoviny a vysoký obsah zinku z nich robia dôležitú súčasť zdravej výživy, ako tvrdila Hildegarda von Bingen (1098-1179). Pôvodná špalda má príjemnú orieškovú chuť a je vynikajúcou alternatívou k pšenici. Jednou z najobľúbenejších odrôd tu v Nemecku je švábsky stavebný pozemok Spelz.

Praveký jačmeň

odrody starého zrna jačmeň zdravý

Toto starodávne zrno bolo najobľúbenejšie okolo 3 000 rokov pred naším letopočtom. A rýchlo sa etabloval ako alternatíva k emmer a einkorn. Jačmeň je rovnako bohatý na zdravé živiny, ale má menej lepku. Z tohto dôvodu sa už dlho používa hlavne ako krmivo pre hospodárske zvieratá a ako prísada do piva, sladovej kávy a destilátov. V tejto chvíli je však primárny jačmeň opäť v móde a mnohí fanúšikovia fitness a šéfkuchári ho vnímajú ako zdravú, kulinársku inšpiráciu.

Staroveká raž (obilie preťažené lesom)

objavte staroveké zrná

Staroveká raž je súčasne korenistá a sladká v chuti menej známou odrodou starého zrna. Napriek tomu je to už obľúbená prísada do perníkov a niektorí pekári ju používajú na voňavé chleby alebo iné pečivo. Staroveká raž bola prvýkrát nájdená na Blízkom východe okolo roku 8 000 pred n. L. Kultivovaný. V tejto krajine sa tomuto zrnu často hovorí zrno preťaženia lesov.

Teff (trpasličí proso)

teff trpasličí proso staré historické odrody obilia

Toto prastaré zrno, známe tiež ako trpasličie proso, je ako všetky ostatné odrody prosa úplne bezlepkové. Je však lepšie nejesť ho surové, pretože teff obsahuje veľa trieslovín. V niektorých prípadoch to môže viesť k tráviacim problémom pri konzumácii surového prosa. Najväčšie pestovateľské oblasti pre teff sú vo východnej Afrike, najmä v Etiópii. Pôvodné proso je perfektné na kašu a krupicu, ako aj na chutné orientálne pečivo.

Pšenica Khorasan (Kamut®)

staroveké zrná kamut khorasan

Nie nadarmo, Khorasan, nazývaný tiež „duša zeme“ Kamut®, je druh zrna starého viac ako 6 000 rokov. Ich predpokladaným domovom je Egypt. Toto prastaré zrno obsahuje o 30% – 40% viac bielkovín a minerálov ako pšenica a má nezameniteľnú orieškovo -maslovú chuť. Verí sa, že Khorasan vznikol ako prírodný hybrid pšenice. Jeho uši a zrná sú znateľne väčšie ako u pšenice, a preto sú perfektné ako príloha alebo ako dusené mäso namiesto ryže.

Khorasan je pozoruhodné staroveké zrno, ktoré znie takmer mýticky

staré zrná khorasan kamut

Nenechajte si ujsť tieto fascinujúce staroveké zrná. Spoľahnite sa na dobrú organickú kvalitu a ťažte z ich mnohých životne dôležitých látok, ktoré sú zdravým prínosom pre telo i dušu!

Hrdé klasy pšenice z minulosti

historické zrná khorasan kamut

Takto vyzerá zozbieraný einkorn

Staroveké zrná Einkorn

Emmer zrná konzumujte správne

farro emmer jesť staré zrná zdravé

Láskavé zelené trpasličie proso

zelené stonky teff trpasličí proso obilniny

A to sú teffové zrná a múka

teff staré historické obilniny

Pôvodná špalda je vhodná aj do dusených jedál a iných jedál

čisto špaldové staré historické obilniny

Oslávte návrat historických obilnín!

staré obilniny bezlepkové zdravé