Aká je moderná diéta sirtfood, pre koho je vhodná a aké sú proti nej námietky?

Ľudia hovoria o diéte sirtfood už od roku 2016 a toto zostáva zatiaľ horúcou témou. Mnohým známym osobnostiam pomohla, okrem iných, schudnúť. Podľa odborníkov táto diéta funguje tak, že aktivuje špecifické proteíny nazývané serotoníny. Chránia namáhané bunky pred vyhynutím. Serotoníny tak pomáhajú proti zápalom, regulujú metabolizmus a spomaľujú proces starnutia. Takto rýchlejšie spálite telesný tuk a zrýchli sa váš metabolizmus. Mnoho lekárov a odborníkov na výživu má však voči tejto diéte výhrady. Preto určite pokračujte v čítaní nášho článku a dozviete sa viac o možných pozitívnych a negatívnych účinkoch diéty sirtfood!

Šalát s rybou – vynikajúce jedlo, ktoré môže byť súčasťou diéty sirtfood 

Rybacia miska s diétou z čerstvého šalátu a sirtfoodom

Čo je to diéta Sirtfood??

Diéta sirtfood obsahuje potraviny, ktoré pravdepodobne v tele aktivujú serotoníny. Tu sú niektoré z nich:

  • Zelený čaj,
  • Čierna čokoláda,
  • Jablká,
  • Citrusové ovocie,
  • kurkuma,
  • Kale,
  • Čučoriedky,
  • Kapary,
  • červené víno.

To sa deje v dvoch fázach: prvá fáza sa končí jeden týždeň a druhá – dve.

Prvá etapa

Počas prvej fázy, prvé 3 dni by ste nemali jesť viac ako 1 000 kalórií denne. Konzumujete iba červeno-zelené zeleninové a ovocné šťavy a môžete si dopriať aj jedno normálne jedlo denne. Okrem uvedených produktov existujú aj kurčatá, chudé ryby alebo morčacie mäso povolené. Od 4. do 7. dňa spotrebujete približne 1 500 kalórií. V tomto období dominujú aj zeleninové šťavy a taktiež môžete jesť až dve jedlá denne.

Prirodzenou súčasťou tejto diéty je aj čierna čokoláda 

Lahodné pralinky s čokoládovou diétou Sirtfood

Druhá fáza

V druhej fáze sa pokúšate dosiahnuť výsledky.

Táto fáza trvá dvakrát dlhšie ako prvá, konkrétne štrnásť dní. V tejto fáze sa dodržiava rovnaký princíp výživy. Ale dovolíte si tri jedlá denne. Pre mnohých ľudí je to jednoduchý spôsob, ako schudnúť. Tajomstvo je menej sa sústrediť na vyhýbanie sa niektorým jedlám a klásť väčší dôraz na konzumáciu chutných a zdravých produktov.

Redukcia kalórií je kompenzovaná lahodnou chuťou

Čokoláda a iné dobroty Sirtfood diéta

Varovania zdravotníckych pracovníkov

Pri tejto diéte je rozhodujúca reakcia tela po návrate k bežnej strave. Ak zlé stravovacie návyky nenahradia zdravé, určite dôjde k nepríjemnému jo-jo efektu. Niektorí odborníci na zdravie sú navyše toho názoru, že diéta sirtfood nielenže oslabuje percento tuku v tele, ale oslabuje aj ďalšie tkanivá a svaly. Najmä ľudia so slabými kosťami by potom mohli utrpieť traumu. K tejto diéte je teda veľa námietok. Rozhodne to nie je v zásade zlé, ale očividne nie je vhodné pre každého a v každej životnej fáze.

K diéte sirtfood je vhodná lahodná zelenina a zeleninové šťavy

Sirtfood diéta - brokolica

Nakoniec je diéta sirtfood dobrý nápad alebo nie?

Vhodnou odpoveďou by možno bolo, komu a v akých prípadoch je táto diéta dobrá. Mohlo by to byť ideálne pre niektorých ľudí, ktorí majú zdravý životný štýl. V tomto prípade by sirtfood diéta bola príležitosťou na spestrenie bez drastických zmien vo vlastných návykoch. V takom prípade by tieto tri týždne očistili telo od toxínov. Niektorí ľudia mohli vďaka sirtfoodovej diéte prekonať aj svoju závislosť na nezdravých sladkostiach. Prax ukázala, že napríklad po určitom čase bez pravidelnej konzumácie cukru na to človek nemá takú silnú chuť. Odborníci v zásade neodporúčajú striktnú dlhodobú výživu. Správny spôsob chudnutia funguje iba vtedy, ak si vytvoríte návyky, s ktorými môžete dlhodobo žiť. Je tiež dôležité, aby ste si zo zdravého stravovania urobili svoj primárny cieľ. Chudnutie by z toho malo vyplývať a nemalo by byť samoúčelné.

Z dlhodobého hľadiska sú účinné iba tie diéty, ktoré vytvárajú zdravé návyky

Sirtfood diéta zdravé stravovanie

V prvej fáze by mali byť uprednostňované šťavy pred pevnými jedlami

Sirtfood diétuje chutné a zdravé šťavy

V každodennom živote by mali mať vždy prednosť zdravé ľahké jedlá 

Sirtfood diéta je chutné a ľahké jedlo

Šaláty z morských plodov by boli tiež perfektné

Diétny šalát sirtfood s morskými plodmi

Čučoriedky môžu byť súčasťou stravy

skvelé nápady na chutné ovocie sirtfood diéta

V rámci diéty sirtfood sú skutočne možné veľmi zdravé jedlá 

rôzne skvelé prísady sirtfood diéta