Aké sú zdravotné účinky saflorového oleja?

Svetlica je jednou z najstarších užitočných rastlín, ktorej korene siahajú do starovekého Egypta a Grécka. Svetlicová rastlina je dnes stále dôležitou súčasťou dodávky potravín. Bežne sa používa na výrobu svetlicového oleja, široko používaného jedlého oleja, ktorý sa používa aj v rôznych spracovaných potravinách, výrobkoch na ochranu pokožky a ďalších. Pokračujte v čítaní a zistite, či je svetlicový olej zdravý …

Je svetlicový olej zdravý?

Svetlicová rastlina žlté oranžové kvety svetlicový olej zdravý

Je teda svetlicový olej jedným z jedlých olejov, ktoré je možné konzumovať s mierou ako súčasť zdravej výživy? Tu je to, čo potrebujete vedieť o svetlicovom oleji …

Svetlicový olej je názov rastliny, z ktorej sa svetlicový olej vyrába 

Svetlicové kvety kvety Svetlicový olej Výhody pre zdravie

Čo je svetlicový olej a ako je zdravý?

Svetlicový olej je rastlinný olej vyrobený zo semien saflórovej rastliny (Carthamus tinctorius) je vyhraté. Na extrakciu oleja sa semená rozdrvia, lisujú alebo ošetria chemickými rozpúšťadlami.

Okrem toho, že sa olej používa na varenie, často sa používa aj na výrobu margarínu a niektorých ďalších široko spracovaných produktov, ako sú šalátové dresingy. Nachádza sa tiež v širokej škále produktov starostlivosti o pleť a kozmetiky. Dôvodom je to, že svetlicový olej má schopnosť zvlhčovať pokožku a znižovať zápal.

Svetlica má žltooranžové kvety

Svetlicový olej má zdravotné výhody

Ako zdravý je v skutočnosti svetlicový olej?

žlté oranžové kvety svetlicový rastlinný svetlicový olej

Okrem jemnej chuti, vysokého bodu dymu a živej farby má saflor aj množstvo živín. Svetlicový olej má v skutočnosti vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín, omega-6 mastných kyselín a vitamínu E. Všetky tieto zložky zohrávajú dôležitú úlohu v zdraví srdca.

Je svetlicový olej zdravý? – Prínosy pre zdravie a možné vedľajšie účinky

Svetlicový olej prispieva k zdraviu pokožky

Svetlicový olej môže suchú pokožku upokojiť a zvlhčiť. Poskytuje protizápalové antioxidanty a má vysoký obsah vitamínu E, ktorý má liečivé vlastnosti pri liečbe stavov, ako je atopická dermatitída, psoriáza a akné. Okrem toho vitamín E podporuje hojenie rán.

Olej z saflorovej rastliny sa často pridáva do výrobkov na ochranu pokožky a kozmetiky

Svetlicová rastlina žlté oranžové kvety svetlicový olej zdravie

Svetlicový olej funguje dobre pri varení na vysokej teplote

Svetlicový olej má bod dymu približne 450 stupňov Fahrenheita. Má to znamenať, že je schopný odolávať veľmi vysokým teplotám bez toho, aby sa rozkladal alebo oxidoval. Vďaka tomu je skvelou a zdravou voľbou na vyprážanie, praženie alebo pečenie. V tomto zmysle je svetlicový olej zdravý.

 Jedlý olej s vysokým bodom zadymenia

Varenie s saflorovým olejom Výhody pre zdravie

Svetlicový olej zlepšuje hladinu cholesterolu

Svetlicový olej má vysoký obsah nenasýtených tukov, ktoré pomáhajú podporovať zdravie srdca. Ukázalo sa, že nenasýtené tuky znižujú zlý LDL cholesterol, ktorý je dôležitým rizikovým faktorom srdcových chorôb.

Svetlicový olej stabilizuje krvný cukor

Niektoré štúdie zistili, že svetlicový olej pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi a dokonca môže znížiť riziko komplikácií spojených s cukrovkou.

Štúdia vykonaná v Taliansku ukazuje, že nahradenie nasýtených tukov nenasýtenými tukmi, ako je svetlicový olej, by mohlo zlepšiť citlivosť na inzulín. Keď sa to stane, telo používa inzulín efektívnejšie, aby udržalo hladinu cukru v krvi stabilnú.

Bohatý na vitamín E, tuky zdravé pre srdce a konjugovanú kyselinu linolovú

Svetlicová rastlina žlté oranžové kvety svetlicový olej

Svetlicový olej má protizápalový účinok

Verí sa, že chronický zápal je príčinou mnohých rôznych chorôb, vrátane autoimunitných chorôb, srdcových chorôb a rakoviny. Niektoré štúdie zistili, že svetlicový olej môže mať silné protizápalové vlastnosti. Vďaka tomu môže pomôcť znížiť niekoľko kľúčových markerov zápalu.

Svetlicový jedlý olej je súčasťou vyváženej a zdravej výživy

Svetlicový olej Svetlicový olej Výhody pre zdravie

Riziká a vedľajšie účinky svetlicového oleja

Svetlicový olej má veľmi vysoký obsah tukov a kalórií. Aj keď sa môže konzumovať s mierou ako súčasť vyváženej stravy, konzumácia veľkého množstva môže zvýšiť spotrebu kalórií, čo by mohlo viesť k prírastku hmotnosti.

Svetlicový olej horľavý? Mnoho rastlinných olejov, vrátane svetlicového, obsahuje vysoké množstvo omega-6 mastných kyselín. Vysoký pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín vo vašej strave však môže viesť k zápalu. Preto je najlepšie uistiť sa, že konzumujete dobré množstvo omega-3 mastných kyselín spolu s inými zdravými tukmi, ako je olivový olej, ryby, kokosový olej.

Majte na pamäti, že svetlicový olej môže tiež ovplyvniť zrážanlivosť krvi, čo zvyšuje riziko krvácania u ľudí s určitými zdravotnými problémami.

Množstvo svetlicového oleja, ktoré by ste mali konzumovať, musíte prediskutovať so svojím lekárom

Svetlicový olej má zdravotné výhody a potenciálne vedľajšie účinky

Svetlicový olej je k dispozícii vo väčšine obchodov s potravinami, často spolu s inými rastlinnými olejmi, ako sú olivové, slnečnicové a repkové oleje. Svetlicový olej sa dodáva v rafinovaných aj nerafinovaných odrodách. Napriek tomu, že nerafinovaný svetlicový olej je menej spracovaný, má tiež nižší bod dymu.

Množstvo svetlicového oleja, ktoré by ste mali zahrnúť do stravy, môže závisieť od mnohých rôznych faktorov vrátane vašej hmotnosti a pohlavia. Nechajte si preto poradiť od svojho rodinného lekára a zostaňte zdraví!

Využite niekoľko zdravotných výhod svetlicového oleja!

Svetlicová rastlina žlté oranžové kvety svetlicový olej prospieva