Ako môžete nahradiť vajíčka? – 10 najlepších alternatív k vajíčkam na vegánske pečenie

Vajcia sú pre svoje peniace a väzbové vlastnosti dôležitou súčasťou mnohých jedál, od pečiva a dezertov až po majonézu a holandskú omáčku. Produkcia vajec je však zodpovedná za závažné otázky dobrých životných podmienok zvierat, škody na životnom prostredí a zdravotné riziká. Preto sme nižšie uviedli množstvo zdravých alternatív vegánskych vajíčok na varenie a pečenie. Pokračujte v čítaní, aby ste zistili, ako nahradiť vajíčka …

Čím možno nahradiť vajíčka pri pečení?

vajcia náhradné za vajíčka namiesto vajec namiesto banánov vegánske pečenie

Vymeňte vajíčka a pečte vegánske – zvládnete to aj vy

náhrada vajec Nápady nahradiť vaječné vegánske pečenie

Vymeňte vajíčka: jablkový orech

Použitie jablkovej omáčky je spôsob, ako nahradiť vajcia v pečive bez tuku. Ako náhradu vajíčka použite ¼ šálky nesladenej jablkovej omáčky. Táto vegánska náhrada vajec nielenže zníži kalórie, ale tiež dodá vlhkosť a chuť sušienkam, koláčom, vdolkom a chlebu. Jablková omáčka je komerčne dostupná alebo sa dá vyrobiť doma z čerstvých jabĺk.

Pripravte si jablkovú omáčku a použite ako náhradu za vajíčko

Náhrada vajec Vajcia nahrádzajú jablkový koláč vegánsky

Vymeňte vajíčka: aquafaba

Aquafaba je názov pre hustú vodu, v ktorej sa varili strukoviny, ako napríklad cícer a fazuľa. Názov Aquafaba pochádza z latinčiny a prekladá sa ako „fazuľová voda“. Túto vegánsku náhradu je možné použiť namiesto vaječných bielkov, pretože bielkoviny a škroby sú svojou štruktúrou veľmi podobné vaječným bielkovinám. Ak chcete používať aquafabu ako náhradu vajec vo vegánskych receptoch, musíte dodržať nasledujúce pravidlo:

1 polievková lyžica aquafaba zodpovedá 1 žĺtku, 2 polievkové lyžice aquafaba zodpovedajú 1 bielku, 3 polievkové lyžice aquafaba zodpovedajú celému, stredne veľkému vajíčku.

Cícer uvaríme a vodu použijeme na pečenie alebo varenie

Náhrada vajec Náhrada vajec Aquafaba Pečte vegánsku fazuľovú vodu

Nahradiť vajcia: čierna soľ (kala namak)

Čierna soľ, tiež známa ako Kala Namak, je sopečná soľ, ktorá sa tradične používa v ázijskej kuchyni. Čierna soľ má vďaka vysokému obsahu síry výraznú chuť, ktorá napodobňuje chuť vajec. Vďaka tomu je veľmi obľúbenou súčasťou vegánskej kuchyne. Funguje dobre s miešanými tofu vajíčkami, vegánskymi vaječnými šalátmi, quiches, frittatas a vegánsky francúzsky toast. Čierna soľ by sa mala používať striedmo. Nájdete ho v špecializovaných obchodoch s potravinami alebo online, ale postupne je dostupný v čoraz väčšom počte supermarketov.

Čierna soľ chutí podobne ako vajcia

náhrada vajec vajcia nahradiť čiernu soľ kala namak

Vymeňte vajíčka: Vaječný náhradný prášok

Vo väčšine obchodov s potravinami je k dispozícii niekoľko možností pre prášok na náhradu vajec. Sú všestranné, pretože sú považované za vegánske a bezlepkové. Ďalej tieto prášky zvyčajne obsahujú škrob alebo múku a kypriace činidlo, a sú preto ideálne ako náhrada vajec. Vaječné prášky nenahrádzajú žiadnu nežiaducu chuť ani sladkosť a dajú sa použiť do sušienok, muffinov, koláčov a ako spojivo do vegánskych kastrólov alebo vegánskych fašírok.

Vhodnou alternatívou sú prášky nahradzujúce vajcia

Náhrada vajec Náhrada vajec Prášková náhrada vajec vegánska

Vymeňte vajíčka: ľanové semienko

Toto výživné semeno je nabité antioxidantmi a môže byť tiež použité ako vegánska náhrada vajec pri pečení a varení, ak je pomleté. 1 lyžicu mletého ľanového semena spojte s 3 polievkovými lyžicami vody, premiešajte a nechajte 5 minút odstáť, kým nezhustne. Mleté ľanové semeno napodobňuje väzbové vlastnosti vajec v chlebe, koláčoch, vdolkoch, sušienkach, hamburgeroch a vegánskych fašírkach.

Ľanové semienko je však veľmi zdravé

Náhrada vajec Vaječná náhrada mletého ľanového semena

Vymeňte vajíčka: zrelé banány

Zrelé banány fungujú ako vegánska náhrada vajec tým, že dodávajú receptom na rastlinnej báze vlhkosť a sladkosť. Nezabudnite však pridať viac kysnutého prostriedku (napr. Kypriaceho prášku), aby ste predišli hustému pečivu. Zrelé banány sú najlepšie na koláče, palacinky a sušienky. Vajcia nahradíte stredne zrelým roztlačeným banánom.

Banány roztlačte a použite ako náhradu vajec do zapekacích misiek

Náhrada vajec Vajcia nahrádzajú zrelé banány vegánskym pečením

Vymeňte vajíčka: hodvábne tofu a pevné tofu

Tofu je vegánska náhrada vajec bohatá na bielkoviny. Hodvábne tofu vytvára krémovú textúru, ak sa používa ako náhrada vajec v tvarohovom koláči, zmrzline, kyslej smotane alebo pudingu. Pevné tofu je skvelou voľbou bez vajec a hodí sa najlepšie k slaným pokrmom, ako sú napríklad bezvaječné quiche, lasagne, vegánsky vaječný šalát alebo miešané raňajkové vajíčko. Štvrtinu šálky pyré z hodvábneho tofu je možné použiť ako náhradu za vajíčko. Tofu je bežne dostupné v obchodoch s potravinami.

Tofu hrá dôležitú úlohu vo vegánskej strave

náhrada vajec náhrada vajec tofu vegánsky koláč

Pevné tofu nakrájané na kocky

náhrada vajec Náhrada vajec Tofu Vegánske tipy na pečenie

Vymeňte vajíčka: tapiokový škrob

Tapiokový škrob sa používa ako spojivo alebo zahusťovadlo do omáčok, pudingov a jedál. Vajce nahradíte 1 polievkovou lyžicou tapiokového škrobu a 3 lyžičkami vody. Tapiokový škrob môžete použiť aj na prípravu vegánskej majonézy, ktorá je hladká a krémová. Je k dispozícii v sekcii zložiek na pečenie vo väčšine obchodov s potravinami.

Čo viete o tapiokovom škrobu? Viac sa o tom môžete dozvedieť tu

náhrada vajec náhrada vajec tapiokový škrob vegánske pečenie

Vymeňte vajíčka: cícerovú múku

Cícerová múka bohatá na bielkoviny funguje ako spojivo aj ako kypriaca látka a je jednou z najlepších prírodných náhrad vajec v pečive, ako sú sušienky a lienky. Cícerová múka je bežnou náhradou vajec v omeletách a quichoch. Vajíčko môžete nahradiť krémovou, homogénnou zmesou 3 lyžíc cícerovej múky a 3 lyžíc vody.

Užite si zdravotné výhody cícerovej múky

Náhrada vajec Vajcia nahradí vegánske pečenie z cícerovej múky

Vymeňte vajíčka: kurkuma

Kurkuma je korenie, ktoré je možné použiť do bezvaječných jedál a vytvoriť tak svetložltú farbu. Dodáva sa v práškovej forme alebo ako malý koreň a je známy svojimi protizápalovými vlastnosťami.

Kurkuma – indický koreň zdravia

náhrada vajec náhrada vajec koreň kurkumy vegánsky koláč

Stále viac ľudí spochybňuje konzumáciu vajec a živočíšnych produktov. Ak ste jedným z nich, naučte sa viac o vegánskej strave a zostaňte zdraví!

Upečte vegánsky a vedzte zdravý životný štýl

Náhrada vajec Náhrada vajec Pečenie vegánskych tartaletiek

Dobrú chuť!

náhrada vajec vajíčka nahradia vegánske tartaletky vegánske pečenie