Ako si môžete pripraviť quinoa a vychutnať si s ňou zdravé jedlá?

Tieto zrná boli vždy k dispozícii v obchode so zdravou výživou na rohu. Okrem amarantu a zlatého prosa ste si vždy mohli kúpiť aj quinou. V tom čase neboli známe semená považované za bežné superpotraviny.

Quinoa dnes patrí do každého šalátu a do každého jedla, ktoré o sebe tvrdí, že je zdravé. Človek v poslednej dobe veľa číta a počuje len a len dobré veci o quinoi! Quinoa je zdravá, dobrá, lacná, vegetariánska, organická a … vlastne dosť neznáma. Koľkí z nás napríklad vedia, ako správne variť quinoa, aby ťažila z jej zdravotných hodnôt?

Príprava pohľadu na quinoa

Považovali sme túto otázku za dosť dôležitú a rozhodli sme sa z nej urobiť predmet nášho dnešného článku.

Zlato Inkov je jednou z najuznávanejších superpotravín našej doby

Pripravte si zrnká quinoa

Čo je quinoa a ako je správne pripravená?

Slávna superpotravina pochádza z Južnej Ameriky, kde sa nazýva nepostrádateľná. Zdravé (ne) zrno tam bolo základnou potravinou popri kukurici a nie bez dôvodu sa mu hovorí zlato Inkov. Staré príbehy hovoria, že hrdinskí bojovníci vďačia za svoju vytrvalosť quinoi. Rastlina dodáva telu potrebné minerály a je jednoduchá na prípravu.

Quinoa je úplne uvarená, keď jej štruktúra vyzerá mierne sklovito

Príprava quinoa mierne sklovitej štruktúry

Pri príprave quinoa je potrebné mať na pamäti dve jednoduché základné pravidlá. Po prvé – zrná by sa mali dôkladne umyť a po druhé – quinoa je v nelúpanom stave nejedlá..

Pri príprave quinoi a jej miešaní s inými prísadami môže človek pomôcť varením prosa alebo ryže

Ako pripraviť artičok quinoa

Základný recept na varenie quinoa sa dá porovnať s varením ryže. 1 šálka quinoa sa umyje studenou vodou a namočí. 2 šálky vody priveďte k varu s 1/2 čajovej lyžičky soli. Keď voda vrie, pridajte zrná a znížte teplotu. Na rozdiel od ryže, quinoa trvá trochu dlhšie, kým je jedlá. 15 minút stačí na to, aby sa zrná quinoa stali „al dente“. Uvarenú quinou môžete použiť na prípravu šalátov, príloh, dezertov a dokonca aj vegetariánskych fašírok.

Očistené a umyté quinoa začnete variť

Pripravte si vrece zŕn quinoa

Ako pripraviť zrná quinoa

Príklady a recepty s quinoou

Quinoa z vás robí silného, ​​šťastného a samozrejme sýteho. Odporúča sa však, aby sa všetci ľudia s podozrením na alergiu pred konzumáciou poradili so svojim rodinným lekárom.

Pripravte si quinoa šalát

Pripravte si quinoa

 Šalát s quinoou

Zloženie: šalát alebo špenát, jarná cibuľka, 1 mrkva (nastrúhaná), paradajka, uhorka, 1 avokádo, petržlenová vňať, citrónová šťava

Príprava: Šalát umyjeme a osušíme, nakrájame, nakrájame na kocky a nastrúhame zeleninu. Quinou predvarte, ako je popísané vyššie. Všetko spolu zmiešame, dochutíme soľou, olivovým olejom a citrónovou šťavou.

Príprava červenej repy quinoa

Pripravte si quinoa mango

Pripravte si quinoa cuketu

Quinoa karbonátky

Ingrediencie: 1-2 šálky predvarenej quinou, zelená cibuľa, mrkva, petržlenová vňať alebo koriander, 1 vajce, soľ, korenie

Príprava: Zeleninu nakrájame na malé kúsky a ručne premiešame s vajíčkom a quinou. Vlhkými rukami tvarujte fašírky a smažte ich v rúre do zlatista.

Pripravte si quinoa karbonátky

Pripravte si quinoa fašírku

Pripravte si kúsky quinoa

Energetické raňajky s quinoou

Pre tento recept musíte quinou znova uvariť a kúpiť ovocie, ktoré máte najradšej. V pohári alebo miske môžete striedať vrstvenie quinou, kúskov ovocia a krémového jogurtu. Ozdobte ovocným sirupom, medom alebo šťavou z cukrovej repy.

Príprava tropického šalátu z quinoa

Ako pripraviť sušienky quinoa

Príprava uhryznutia cviklou

Pripravte si mrkvu quinoa z červenej repy a qiunoa

Pripravte si modrú bobuľu červenej repy