Ako uvariť chutnú polievku z tekvice Hokkaido: prečo je taká zdravá?

Gaštany a gaštany nie sú ani zďaleka jediným jesenným pokladom, ktorý nám táto sezóna prináša. Na trhu s ovocím a zeleninou sú stále dostupné rôzne druhy tekvice, a preto je tekvica stále dôležitým symbolom jesene. Dnes by sme chceli upriamiť vašu pozornosť konkrétne na tekvicu Hokkaido. Viete o tejto netypickej odrode tekvice v Európe? Posvietili sme si na oranžový jesenný poklad a jeho prospešné vlastnosti pre zdravie. Na záver sa s vami podelíme o osvedčený recept na tekvicovú polievku Hokkaido. Zostaňte naladení …

Tekvica hokkaido – zdravý a chutný jesenný darček

Tekvica na hokkaido Tekvicová miska Tekvicová polievka Tekvicová polievka Tekvica na hokaido

Čo je to tekvica Hokkaido?

Názov tekvice pochádza z jej domoviny – japonského severného ostrova Hokkaido. Ostrovania tento druh tekvice prvýkrát pestovali na konci 19. storočia. Vďačíme za to Američanom, ktorí v tom čase predstavili squash z ryžových orechov v Japonsku. Tekvica Hokkaido sa v Európe pestovala iba na konci 20. storočia a odvtedy sa stala veľmi obľúbenou zeleninou na jeseň.

Tekvica Hokkaido pochádza z rovnomenného japonského severného ostrova

Mapa Japonska ostrov Hokkaido, tekvica Hokkaido

Prvé tekvice Hokkaido možno ešte nájsť na trhu s ovocím a zeleninou na konci augusta, ale skutočná sezóna začína až v septembri a trvá dlho do neskorej jesene a dokonca aj do zimy. Čerstvú tekvicu Hokkaido si môžete vychutnať mimo sezóny, pretože tekvice Hokkaido môžu pri optimálnom skladovaní vydržať až jeden rok.

Čerstvé tekvice si však môžete dopriať po celý rok

Tekvicová polievka Hokkaido Tekvicová polievka Hokkaido

S hmotnosťou 1-2 kg sú tekvice Hokkaido oveľa menšie ako väčšina ostatných druhov tekvice. Hokkaido je navyše rýchly a jednoduchý na prípravu, pretože sa nemusí nutne lúpať. Tenkú misku Hokaido teda môžete jesť.

Tekvicu Hokkaido netreba šúpať

Tekvica z tekvice Hokkaido Tekvicová polievka Tekvicová polievka Jedlé tekvice Hokkaido

Ako zdravá je vlastne tekvica Hokkaido?

Pevná, chutná, oranžovo-červená dužina tekvice Hokkaido je v porovnaní s jej príbuznými mimoriadne výživná. Dôvodom je, že Hokkaido obsahuje menej vody ako ostatné druhy tekvice. Napriek tomu rovnako dobre podporuje činnosť obličiek a močového mechúra.

Tekvica Hokkaido je v skutočnosti skutočnou vitamínovou bombou. Obsahuje minerály ako vápnik, horčík, fosfor, draslík, beta-karotén a je bohatý na vitamíny A, B, C. Liečivé vlastnosti tejto jesennej zeleniny sú nespochybniteľné. Hokkaido pomáha pri chorobách pankreasu, sleziny a žalúdka, ale aj pri ochoreniach obličiek a srdcových problémoch. Má močopudný účinok a jeho zložky môžu zahnať háďatká, červy a škrkavky. Pražené semená pomáhajú pri problémoch s prostatou u mužov. Tekvica Hokkaido je veľmi vhodná aj pre diabetikov.

Ak budete jesť aj šupku tekvice Hokkaido, získate ešte viac beta-karoténu

Pripravte si hokkaido tekvicové tekvicové jedlá Tekvicová polievka Orech Hokkaido

Hokkaido je bohaté na vitamíny B1, B2 a B6, vitamíny C a E, kyselinu listovú, horčík, železo a fosfor

Tekvica Hokkaido Zdravé výhody Tekvicové jedlá Tekvicová polievka Hokkaido Tekvicové semienka

Zaujímavosti o tekvici Hokkaido

Ak tekvicu Hokkaido nelúpete, budete ju musieť dôkladne umyť. A ešte lepšie – kupujte organické tekvice Hokkaido, kedykoľvek je to možné!

Tipy na nakupovanie a skladovanie

Tekvica Hokkaido zostane dlho čerstvá, ale nezaškodí si pred nákupom skontrolovať jej čerstvosť. Ak to chcete urobiť, klepnite naň. Ak to znie duto, tekvica je zrelá. Len sa uistite, že tekvicová koža je dokonale neporušená.

Prísady do chutných a zdravých tekvicových jedál

Tekvica na hokkaido Tekvicová miska Tekvicová polievka Hokkaido zdravá

Aby japonská tekvicová odroda vydržala dlho čerstvá, musí byť hokkaido skladované na chladnom a suchom mieste, napríklad v pivnici, v špajzi alebo v zeleninovom oddelení chladničky. Ak chcete uložiť iba časť tekvice, môže vydržať vo vzduchotesnej nádobe asi 4 dni. Tekvicu môžete tiež nakrájať a zmraziť.

Pripravte si tekvicovú polievku s hokkaidom

Tekvica z hokkaido Tekvica na prípravu tekvicových jedál Tekvicová polievka Hokkaido

Tipy na prípravu

Aj keď môžete jesť tekvicu Hokkaido so šupkou, môže to byť poriadne náročné. Tekvicu je najlepšie rozrezať veľkým, ostrým nožom. Jadrá, ktoré obsahuje, sa dajú ľahko odstrániť lyžičkou. Potom môžete pokračovať v krájaní tekvice na plátky alebo kocky.

Malé tekvicové kocky sa uvaria obzvlášť rýchlo. Sú perfektné do polievok, pyré, rizota alebo dokonca k tekvicovému koláči. Tekvicu Hokkaido môžete použiť aj surovú – stačí pridať nastrúhaný do šalátu. Pretože tekvica Hokkaido je tak ľahko stráviteľná a má tiež sladkú chuť, je perfektná aj ako domáca detská výživa.

Tekvicové jadierka môžete rýchlo a ľahko odstrániť nasledovne

Tekvica na hokkaido Tekvicová polievkaTekvica z hokkaido Tekvicová šupka Tekvicové jedlá Recept na tekvicovú polievku Hokkaido

Z tekvice Hokkaido môžete urobiť takmer čokoľvek: polievku, pyré, kastról, prílohy alebo vegetariánske hlavné jedlá. Tekvica chutí skvele varená, pečená, vyprážaná alebo dusená. Môžete s ním dokonca upiecť vlhký chlieb!

Tekvicová polievka Hokkaido

Pripravte si recept na tekvicovú polievku z hokkaido a tekvice

Tekvicu Hokkaido je možné tiež plniť a predvádzať veľkolepo. Je to skutočný pútač pozornosti, napríklad s duseným jahňacím gulášom, morčacím čili alebo vegánskym s orientálnym korenistým kuskusom. Použitie tekvice Hokkaido ako polievkového taniera alebo misky na šalát môže na stole skvele upútať pozornosť. Jednoducho odrežte veko, odstráňte tekvicové jadierka a po naplnení veko opäť nasaďte.

Jesenná zelenina v akcii

Hokkaido tekvicová kôra nakrájaná na tekvicové jedlá Tekvicová polievka Hokkaido

Recept na chutnú a zdravú tekvicovú polievku Hokkaido

Jeseň bez tekvicovej polievky je ako Vianoce bez vianočného stromčeka alebo narodeniny bez narodeninovej torty. Tekvicová polievka Hokkaido je ideálna na obdobie roka, keď je vonku chladno a šedivo. Miestne trhy sú plné rôznych druhov tekvíc, ktoré nás lákajú. Na nasledujúci recept samozrejme potrebujeme tekvicu Hokkaido, kokosové mlieko, chilli a škoricu.

Recept na tekvicu Hokkaido

Pripravte si hokkaido tekvicové tekvicové jedlá Tekvicová polievka Hokkaido Receptúry

Zloženie:

 • 2 malé tekvice Hokkaido
 • 400 mililitrov kokosového mlieka
 • 600 mililitrov zeleninového vývaru
 • 2 zemiaky, ošúpané a nakrájané na kocky
 • 1 lyžička čerstvého zázvoru, olúpaného a nastrúhaného
 • 1 cibuľa, olúpaná a nakrájaná nadrobno
 • 2 lyžice olivového oleja
 • 1 čajová lyžička jemného čili prášku
 • 1 polievková lyžica mletej škorice
 • Tekvicové semienka a tekvicový olej na servírovanie
 • soľ a korenie

Hotovú tekvicovú polievku podávajte so smotanou a tekvicovými semienkami

Tekvica z hokkaido Recept na jedlú tekvicu z tekvicovej polievky Hokkaido

Príprava:

 • Predhrejte rúru na 200 ° C. Keďže tekvice Hokkaido nemusíte lúpať, stačí ich rozčtvrtiť a odstrániť semienka.
 • Olivový olej, škoricu a čili prášok zmiešajte na homogénnu hmotu a potrite ňou tekvicu.
 • Tekvicu vložte do predhriatej rúry a smažte 45 minút – tekvicové štvrtiny sú tak oveľa jemnejšie a ľahšie ich nakrájate na menšie kúsky..
 • Na veľkej panvici pár minút opražte kúsky tekvice s nakrájanou cibuľkou, potom pridajte zemiaky a zázvor.
 • Po niekoľkých minútach pridajte do panvice zeleninový vývar a varte na strednom ohni asi 20 minút, kým tekvica nie je mäkká a jemná.
 • Polievku rozmixujte a pridajte kokosové mlieko – uistite sa, že polievka už nevrie, udržujte na miernom ohni.
 • Dochutíme soľou a korením a podávame s tekvicovým olejom a opraženými tekvicovými semienkami.

dobrú chuť! 

Tekvicový recept na hokkaido Pripravte si tekvicovú polievku na hokkaidoPripravte si tekvicové tekvice z hokkaido tekvicová polievka Recept na hokkaidoPripravte si hokkaido tekvicové tekvicové jedlá Tekvicová polievka Hokkaido so šľahačkouTekvicovú tekvicovú polievku z hokkaido si pripravte s granátovým jablkom Pripravte si tekvicové tekvice z hokkaido tekvicovú polievku hokkaidoTekvica Hokkaido pripravuje tekvicové jedlá jedlé tekvice