Ako zdravá je brokolica a môžete brokolicu jesť surovú?

Brokolica je často na vrchole zoznamu „superpotravín“. Je to preto, že tento druh zeleniny má vysoký obsah vlákniny, vitamínov a antioxidantov. Surová brokolica je jednou z najzdravších a nutrične najšetrnejších potravín na svete. Rovnako ako karfiol a kapusta má nízky obsah kalórií a poskytuje veľa živín. Keď je brokolica konzumovaná ako súčasť vyváženej stravy, môže chrániť pred rakovinou, srdcovými chorobami, cukrovkou 2. typu a inými chronickými ochoreniami.

Ako zdravá je brokolica v skutočnosti?

Jesť brokolicu v surovej vode, prospešné pre zdravie

Môžete jesť brokolicu surovú??

Brokolica surové potraviny škrupina živiny zajačik

Obsah sulforafánu v brokolici je zodpovedný za väčšinu jeho zdravotných výhod. Ukázalo sa, že sulforafan inhibuje rast buniek rakoviny hrubého čreva a súčasne zabraňuje ich šíreniu v celom tele. Na rozdiel od liekov proti rakovine, sulforafan ničí rakovinové bunky bez poškodenia zdravých buniek a tkanív.

Štúdie ukázali, že sulforafan môže stále bojovať proti zápalu a oxidačnému stresu. Vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam môže pomôcť znížiť systémový zápal spôsobený obezitou, chrániť pred srdcovými chorobami a pomôcť pri liečbe akútneho poškodenia pľúc.

Brokolica je na prvom mieste v zozname „superpotravín“ 

Brokolicu jedzte surovú. Nakrájajte ružičky brokolice Surová brokolica zjedzte misku ružičiek brokolice

Brokolica je tiež vynikajúcim zdrojom vitamínu A, vitamínu C, vitamínu K, folátu, vápnika a mangánu. Miska surovej brokolice má iba 30,9 kalórií a poskytuje 135 percent odporúčaného denného príjmu vitamínu C, 14 percent folátu a 8 percent draslíka. Navyše toto malé množstvo brokolice poskytuje 2,4 gramu vlákniny, čo je asi 9 percent odporúčanej dennej dávky pre dospelých.

Brokolica je tiež výborným zdrojom vitamínov

Ako zdravá je brokolica a môžete brokolicu jesť surovú?

Luteín a zeaxantín, dva silné antioxidanty nachádzajúce sa v brokolici, zabraňujú vzniku očných chorôb súvisiacich s vekom, ako je makulárna degenerácia. Táto zelenina tiež obsahuje antioxidant kaempferol, ktorý zachytáva voľné radikály, chráni pred rakovinou a zmierňuje zápaly. Štúdie navyše ukázali súvislosť medzi kapustokvetou zeleninou a nižším rizikom rakoviny prsníka.

Protizápalový účinok

Brokolica zdravá, brokolicu môžete jesť surovú

Surová brokolica nabitá vápnikom a vitamínom K udržuje kosti silné a môže predchádzať lámaniu. Vitamín C, jedna z najhojnejších živín, stimuluje tvorbu kolagénu a spomaľuje proces starnutia. Tento vitamín tiež zabraňuje tvorbe voľných radikálov a vyrovnáva ich škodlivé účinky na bunky a tkanivá.

Krížová zelenina znižuje riziko rakoviny prsníka

Jesť brokolicu v surovom zdravotnom stave

Jesť brokolicu Surové výhody pre zdravie Nakrájajte ružičky brokolice

Teraz, keď viete, ako je brokolica prospešná pre vaše zdravie, možno si kladiete otázku, či by ste túto zeleninu mali jesť surovú alebo ju variť pred konzumáciou. Je dokázané, že až 90 percent živín v brokolici sa stratí varením. Praženie, naparovanie, mikrovlnné rúry a praženie si naopak zachovávajú veľkú časť svojej nutričnej hodnoty.

Varenie brokolice v pare je najlepší spôsob varenia

Jesť brokolicu v surovom stave, brokolica v pare

Zdá sa tiež, že varenie brokolice v pare tri až štyri minúty zvyšuje tvorbu sulforafánu. Vedci tiež zistili, že pridanie práškových semien horčice do brokolice počas varenia môže zvýšiť hladinu sulforafánu. Možno by ste teda mali vyskúšať aj tento trik.

Varenie v pare sa zatiaľ javí ako najvýživnejší spôsob varenia tejto zeleniny. Parená brokolica je navyše šetrnejšia k vášmu tráviacemu systému. Surovú brokolicu však môžete jesť aj napríklad v šaláte s inou surovou zeleninou, rybou alebo mäsom.

Pripravte si brokolicový šalát

Konzumácia surových živín brokolice prospešná pre zdravie

Brokolicu môžete skutočne jesť surovú

Brokolica jedí psy so surovou vodou

Surová brokolica je pre väčšinu ľudí bezpečná a nespôsobuje alergické reakcie. Vďaka vysokému obsahu vitamínu K však môže ovplyvniť riedidlá krvi. To isté platí pre špenát, kel, špargľu, švajčiarsky mangold a ružičkový kel.

Ak trpíte syndrómom dráždivého čreva alebo máte citlivý žalúdok, je vhodné brokolicu spariť a potom zjesť..

V nasledujúcom videu nájdete ďalšie tipy na varenie a jedenie brokolice v surovom stave. Prajeme vám dobrú chuť a zostaňte zdraví!

Takto môžete brokolicu jesť surovú

Vychutnajte si vynikajúcu brokolicovú polievku!

Jesť brokolicu Surové výhody brokolice pre zdravie

dobrú chuť!

Brokolica surová strava šupky živiny brokolicový šalát

Buďte opatrní pri konzumácii brokolice v surovom stave

Konzumácia živín z brokolice v surovej škrupine prospešná pre zdravie

Na to, aby ste brokolicu jedli surovú, musíte mať zdravý žalúdok

Jesť brokolicu Surové prínosy pre zdravie Kvety brokolice